Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Bok)
Dahlberg, G. & Johansson, I. 1941: Svenskt Lantbrukslexikon.
Esselte, Stockholm

http://runeberg.org/lantblex


Kopplade växtnamn  [814]
 A   B   C   D   E   F   G   H   I   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   x   U   V   Z 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Abies alba  Mill. silvergran
Abies sibirica  Ledeb. sibirisk silvergran
Acacia verek  Guill. & Perr. P  V 
Acer tataricum  L. tatarisk lönn
Aegopodium podagraria  L. kvaller, skvallerkål
Aesculus hippocastanum  L. hästkastanje
Aira caespitosa  orth. var.
Allium ampeloprasum (Porrum-Gruppen) 'Köpenhamns Torg'  
Allium ampeloprasum (Porrum-Gruppen) 'Poitou'  
Allium ampeloprasum (Porrum-Gruppen) 'St. Jörgen'  
Allium cepa (Gullök-Gruppen) 'Ailsa Craig'  
Allium cepa (Gullök-Gruppen) 'Zittauer Gul'  
Allium cepa (Rödlök-Gruppen) 'Braunschweiger'  
Allium cepa (Rödlök-Gruppen) 'Holländsk Blodröd'  
Allium cepa (Syltlök-Gruppen) 'Holländsk Silvervit'  
Alnus incana  (L.) Moench alder, arr
Alopecurus  L. kavle
Alopecurus aequalis  Sobol.
Alopecurus ventricosus  Pers.
Ammophila arenaria  (L.) Link marehalm, sandrör
Ampelopsis engelmannii  (Koehne & Graebn.) Rehder
Ampelopsis quinquefolia  auct. non (L.) Michx.
Ampelopsis veitchii 'Robusta'  
Anchusa  L. rast
Anchusa arvensis  (L.) M.Bieb. åkerrast
Anchusa officinalis  L. oxtunga, tungrast, tungört
Andropogon halepensis  auct. non (L.) Brot.
Anemone sylvestris  L. tofsippa
Angelica sylvestris  L. skogslöka
Antennaria  Gaertn. kattfot
Antennaria dioica  (L.) Gaertn. vanlig kattfot
Anthemis  L. kullor
Anthemis arvensis  L. vitkulla, åkerkulla
Anthriscus cerefolium  (L.) Hoffm. körvelkäx
Anthyllis vulneraria  L. getväppling, sandklöver, sandväppling, tallklöver A  V 
Apera spica-venti  (L.) P.Beauv. kösa, vindax, åkerven
Apium graveolens var. dulce  (Mill.) Pers.
Apium graveolens Dulce-Gruppen   blekselleri
Apium graveolens (Dulce-Gruppen) 'Golden Selfblanching'  
Apium graveolens var. rapaceum  (Mill.) Gaudin
Apium graveolens Rapaceum-Gruppen   rotselleri
Apium graveolens (Rapaceum-Gruppen) 'Alabaster'  
Apium graveolens (Rapaceum-Gruppen) 'Imperator'  
Apium graveolens (Rapaceum-Gruppen) 'Prager Jätte'  
Arachis hypogaea  L. jordnöt A  V 
Armoracia lapathifolia  Usteri
Arnica montana  L. bergfibla, hästfibbla, slåttergubbe A  V 
Arrhenatherum elatius  (L.) J. & C.Presl franskt rajgräs, fromental, knylhavre A  V 
Arrhenatherum elatius 'Record'  
Artemisia dracunculus  L. estragon
Aruncus dioicus  (Walter) Fernald bockskäggspirea
Ascophyllum nodosum  (L.) Le Jol. gristång
Asparagus officinalis 'Braunschweiger'  
Asparagus officinalis 'Mary Washington'  
Asparagus officinalis 'Snöhuvud'  
Aspergillus  Link borstmögel
Aster alpinus  L. fjällaster
Astragalus glycyphyllos  L. backsöta
Avena chinensis  Metzg.
Avena sativa  L. odlad havre, plymvippehavre, spärrvippehavre, styvvippehavre, yvvippehavre
Avena sativa (Gulhavre-Gruppen) 'Arla'  
Avena sativa (Gulhavre-Gruppen) 'Guldregn'  
Avena sativa (Gulhavre-Gruppen) 'Guldregn II'  
Avena sativa var. orientalis  (Schreb.) Hook.f. plymhavre
Avena sativa var. patula  Alef. risphavre
Avena sativa Svarthavre-Gruppen   svarthavre
Avena sativa (Svarthavre-Gruppen) 'Argus'  
Avena sativa (Svarthavre-Gruppen) 'Engelbrekt II'  
Avena sativa (Svarthavre-Gruppen) 'Extra-Klock'  
Avena sativa (Svarthavre-Gruppen) 'Grå Spetshavre'   T  V 
Avena sativa (Svarthavre-Gruppen) 'Klock II'  
Avena sativa (Svarthavre-Gruppen) 'Klock III'  
Avena sativa (Svarthavre-Gruppen) 'Ligowo'  
Avena sativa (Svarthavre-Gruppen) 'Mesdag'  
Avena sativa (Svarthavre-Gruppen) 'Orion II'  
Avena sativa (Svarthavre-Gruppen) 'Sirius'  
Avena sativa (Svarthavre-Gruppen) 'Stormogul II'  
Avena sativa (Svarthavre-Gruppen) 'Svart Mosshavre'   T  V 
Avena sativa (Svarthavre-Gruppen) 'Svart Plymhavre'  
Avena sativa (Svarthavre-Gruppen) 'Östsvensk Svarthavre'   T  V 
Avena sativa Vithavre-Gruppen   vithavre
Avena sativa (Vithavre-Gruppen) 'Bambu I'  
Avena sativa (Vithavre-Gruppen) 'Diamant'  
Avena sativa (Vithavre-Gruppen) 'Favorit'   T  V 
Avena sativa (Vithavre-Gruppen) 'Ligowo II'  
Avena sativa (Vithavre-Gruppen) 'Ligowo III'  
Avena sativa (Vithavre-Gruppen) 'Milton'  
Avena sativa (Vithavre-Gruppen) 'Nordsvensk Vithavre'   T  V 
Avena sativa (Vithavre-Gruppen) 'Primus'  
Avena sativa (Vithavre-Gruppen) 'Seger'  
Avena sativa (Vithavre-Gruppen) 'Stjärn'  
Avena sativa (Vithavre-Gruppen) 'Wasa II'  
Avena sativa (Vithavre-Gruppen) 'Vit Odal'  
Avena sativa (Vithavre-Gruppen) 'Örn'  
Avena strigosa  Schreb. purrhavre, sandhavre
Beta maritima var. hortensis  Lange
Beta vulgaris f. crassa  Alef.
Beta vulgaris (Foderbeta-Gruppen) 'Barres'  
Beta vulgaris (Foderbeta-Gruppen) 'Barres Halvlång'  Svalöv T  V 
Beta vulgaris (Foderbeta-Gruppen) 'Cylinder Barres'   T  V 
Beta vulgaris (Foderbeta-Gruppen) eckendorfer  
Beta vulgaris (Foderbeta-Gruppen) 'Excelsior'  Weibulls T  V 
Beta vulgaris (Foderbeta-Gruppen) 'Hammenhögs Barres'  Hammenhög 1928
Beta vulgaris (Foderbeta-Gruppen) 'Ovoide des Barres'   K  V 
Beta vulgaris (Foderbeta-Gruppen) 'Pajbjerg VII'   T  V 
Beta vulgaris (Foderbeta-Gruppen) 'Slättbo Barres'  Weibulls T  V 
Beta vulgaris (Foderbeta-Gruppen) 'Svea Barres'  Holmberg T  V 
Beta vulgaris Fodersockerbeta-Gruppen   fodersockerbeta
Beta vulgaris (Fodersockerbeta-Gruppen) 'Bacon'  Weibulls 1931 T  V 
Beta vulgaris (Fodersockerbeta-Gruppen) 'Rubra II'  Svalöv 1931 T  V 
Beta vulgaris (Fodersockerbeta-Gruppen) 'Särimner II'  Weibulls T  V 
Beta vulgaris (Sockerbeta-Gruppen) 'Klein-Vanzleben'  
Betula pubescens var. alpestris  auct. non (Fr.) H.J.P.Winkl.
Botrytis cinerea  Pers. druvmögel, gråmögel, stjälkmögel
Bovista  Pers. äggsvamp A  V 
Bovista gigantea  (Batsch) Gray A  V 
Brassica napus (Biennis-Gruppen) 'Lembkes'  
Brassica napus (Biennis-Gruppen) 'Svalöfs Senraps'  
Brassica napus (Napobrassica-Gruppen) 'Balder'   T  V 
Brassica napus (Napobrassica-Gruppen) 'Bangholm'  
Brassica napus (Napobrassica-Gruppen) 'Drottning'   T  V 
Brassica napus (Napobrassica-Gruppen) 'Gul Svensk'  
Brassica napus (Napobrassica-Gruppen) 'Gullåker'  
Brassica napus (Napobrassica-Gruppen) 'Göta'  
Brassica napus (Napobrassica-Gruppen) 'Oden'   T  V 
Brassica napus (Napobrassica-Gruppen) 'Svensk Slät'  
Brassica napus (Napobrassica-Gruppen) 'Östgöta'  
Brassica napus (Napobrassica-Gruppen) 'Östgöta II'  
Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Amager'  
Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Braunschweiger'  
Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Ditmarsker'  
Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Jaatun'  
Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Ruhm von Enkhuizen'  
Brassica oleracea (Alba-Gruppen) 'Västernorrland'  
Brassica oleracea (Botrytis-Gruppen) 'Erfurter Dvärg'  
Brassica oleracea (Botrytis-Gruppen) 'Snöboll'  
Brassica oleracea (Botrytis-Gruppen) 'Stor Dansk'  
Brassica oleracea (Botrytis-Gruppen) 'Stor Svensk'  
Brassica oleracea (Conica-Gruppen) 'Erstling'  
Brassica oleracea (Gemmifera-Gruppen) 'Fest und Viel'  
Brassica oleracea (Gemmifera-Gruppen) 'Long Island'  
Brassica oleracea (Gongylodes-Gruppen) 'Wiener Blå'  
Brassica oleracea (Gongylodes-Gruppen) 'Wiener Vit'  
Brassica oleracea Medullosa-Gruppen   fodermärgkål
Brassica oleracea (Rubra-Gruppen) 'Haco'  
Brassica oleracea (Rubra-Gruppen) 'Kissendrup'  
Brassica oleracea Sabellica-Gruppen   bladkål
Brassica rapa Rapifera-Gruppen   rova, turnips
Brassica rapa (Rapifera-Gruppen) 'Bortfelder'  
Brassica rapa (Rapifera-Gruppen) 'Dale's Hybrid'  
Brassica rapa (Rapifera-Gruppen) 'Forus'  
Brassica rapa (Rapifera-Gruppen) 'Grey Stone'  
Brassica rapa (Rapifera-Gruppen) 'Hundslev'  
Brassica rapa (Rapifera-Gruppen) 'Immuna'  Weibulls T  V 
Brassica rapa (Rapifera-Gruppen) 'Pajbjerg'  
Brassica rapa (Rapifera-Gruppen) 'Svea II'  
Brassica rapa (Rapifera-Gruppen) 'Tellus'  Weibulls
Brassica rapa (Rapifera-Gruppen) 'Yellow Tankard'  
Brassica rapa (Rapifera-Gruppen) 'Östersundom'  
Bromus arvensis  L. renlosta, åkerlosta A  V 
Bromus arvensis 'Pyramid'  
Bromus arvensis 'Svalöfs Original'  
Bromus erectus  Huds. raklosta A  V 
Bromus inermis  Leyss. foderlosta, svingellosta A  V 
Bunias orientalis  L. hundrättika, långrova, ryssgubbe, rysskål, ryssrova
Caiophora lateritia  (Hook.) Klotzsch fackelbärare
Calamagrostis  Adans. rör
Calamagrostis canescens  (F.H.Wigg.) Roth grenrör
Calamagrostis lanceolata  Roth
Calamagrostis neglecta  auct. non (Ehrh.) G.Gaertn. & al.
Calamagrostis phragmitoides  Hartm. brunrör, vassrör
Calamagrostis stricta  (Timm) Koeler kärr-rör, madrör
Calceolaria  L. toffelblomma
Calliopsis cardaminifolia  DC.
Calliopsis tinctoria  (Nutt.) DC.
Calvatia gigantea  (Batsch) Lloyd jättestor äggsvamp
Calystegia sepium  (L.) R.Br. björnreva, skogsvinda, snårvinda
Camelina  Crantz dådra
Cannabis sativa 'Schurig'  
Cantharellus  Fr. kantarell
Cantharellus cibarius  Fr. vanlig kantarell
Capsella bursa-pastoris  (L.) Medik. lommeört
Caragana  Fabr. ärtbuske
Caragana arborescens  Lam. sibirisk ärtbuske, sibiriskt ärtträd
Carex acuta  L. vasstarr A  V 
Carex aquatilis  Wahlenb. norrlandsstarr, vattenstarr A  V 
Carex arenaria  L. sandstarr A  V 
Carex gracilis  Curtis
Carex rostrata  Stokes flaskstarr A  V 
Carex vesicaria  L. blåsstarr A  V 
Castanea sativa  Mill. kastanje, äkta kastanje A  V 
Celastrus orbiculatus  Thunb. japansk trämördare
Cenchrus americanus  (L.) Morrone negerhirs
Chaenomeles japonica  (Thunb.) Spach japanskt kvitten, rosenkvitten
Chaerophyllum bulbosum  L. körvelrova
Chaerophyllum prescottii  DC. sibirisk körvelrova
Chamaedaphne calyculata  (L.) Moench finnmyrten, torvmyrten
Chamaenerion angustifolium  (L.) Scop. hömjölke
Chenopodium quinoa  Willd. rismålla
Citrullus colocynthis  (L.) Schrad. kolokvintdroppar A  P  V 
Cladonia rangiferina  (L.) F.H.Wigg. renlav A  V 
Clitocybe  (Fr.) Staude trattskivling
Clitocybe nebularis  (Batsch) P.Kumm. A  V 
Clitopilus  (Fr.) P.Kumm. mjölskivling
Clitopilus prunulus  (Scop.) P.Kumm. allmän mjölskivling
Colutea  L. blåsbuske, blåsärt
Colutea cruenta  Aiton
Convolvulus sepium  L.
Coreopsis  L. skönhetsöga
Cotoneaster  Medik. stenmespel
Cucumis melo (Reticulatus-Gruppen) 'Kungs'  
Cucumis melo (Reticulatus-Gruppen) 'Köpenhamns Torg'  
Cucumis melo (Reticulatus-Gruppen) 'Petersens Nät'  
Cucumis melo (Reticulatus-Gruppen) 'Stormly'  
Cucumis melo (Reticulatus-Gruppen) 'Superlativ'  
Cucumis melo (Reticulatus-Gruppen) 'Trystorp'  
Cucumis sativus (Druvgurka-Gruppen) 'Muromsche'  
Cucumis sativus (Druvgurka-Gruppen) 'Spångbergs Grön'  
Cucumis sativus (Slanggurka-Gruppen) 'Butchers'  
Cucumis sativus (Slanggurka-Gruppen) 'Hunderup'   T  V 
Cucumis sativus (Slanggurka-Gruppen) 'Perseus'   T  V 
Cucumis sativus (Slanggurka-Gruppen) 'Rochford'   T  V 
Cucumis sativus (Vitskaliga Gruppen) 'Edsby Gård'   T  V 
Cucurbita maxima  Duchesne jättepumpa
Cucurbita pepo  L. vanlig pumpa
Cuphea procumbens  Ortega A  V 
Cuscuta  L. snarreva, snärja
Cuscuta epilinum  Weihe linsnärja
Cuscuta epithymum var. trifolii  (Bab.) Berher klöversnärja
Cuscuta europaea  L. nässelsilke, nässelsnärja
Cyclamen latifolium  Sm.
Cynara cardunculus (Scolymus-Gruppen) 'Grön Skånsk'  
Cynara cardunculus (Scolymus-Gruppen) 'Violett'  
Cynosurus cristatus  L. kamäxing A  V 
Dactylis glomerata 'Brage'  
Dactylis glomerata 'Gullåker'  
Dactylis glomerata 'Hammenhög No 1'  
Dactylis glomerata 'Minerva II'  
Dactylis glomerata 'Olsgaard II'   T  V 
Dactylis glomerata 'Skandia II'  
Dactylis glomerata 'Svalöfs Tidiga Hundäxing'  
Dactylis glomerata 'Tardus'  
Daphne tangutica  Maxim. Tangu-tibast
Datura ceratocaula  Ortega grammofontrattblomma
Daucus carota ssp. sativus 'Belgisk Jätte'  
Daucus carota ssp. sativus 'Champion'   T  V 
Daucus carota ssp. sativus 'Gul Jätte'   T  V 
Daucus carota ssp. sativus 'James'  
Daucus carota ssp. sativus 'Regulus'  
Daucus carota ssp. sativus 'Weibulls Supra Vit Jätte'   T  V 
Deguelia  Aubl.
Deschampsia cespitosa  (L.) P.Beauv. tuvtada, tuvtåtel
Dianthus chinensis  L. kinesisk nejlika
Draba sibirica  (Pall.) Thell. krypnagelört
Eccremocarpus scaber  Ruiz & Pav. skönhetsranka
Elymus arenarius  L. A  V 
Elymus repens  (L.) Gould kvickrot, vitrot, äxing
Ephedra vulgaris  Rich. A  P  V 
Equisetum fluviatile  L. dyfräken, roxne, skäfte, åskäfte
Equisetum fluviatile var. limosum  (L.) Farw.
Equisetum hiemale  orth. var. A  V 
Equisetum hyemale  L. skavfräken, skavgräs, skäfte
Eremurus  M.Bieb. stepplilja
Eremurus 'Himrob'  
Erica carnea  L. snöljung, vårljung
Eriophorum  L. ängsull
Eryngium alpinum  L. alpädeltistel
Eryngium giganteum  M.Bieb. jätteädeltistel
Eryngium maritimum  L. martorn, strandtistel
Euphorbia epithymoides  L. färgtörel
Exoascus  Fuckel
Fabaceae   baljväxter
Fagopyrum esculentum  Moench vanligt bovete
Fagopyrum esculentum 'Argenteum'   silverbovete A  V 
Fagopyrum tataricum  (L.) Gaertn. tatariskt bohvete
Festuca arundinacea  Schreb. rörsvingel, strandsvingel
Festuca heterophylla  Lam. A  V 
Festuca pratensis 'Bottnia'  
Festuca pratensis 'Mimer'  SW
Festuca pratensis 'Svalöfs Sena'  
Festuca pratensis 'Svalöfs Tidiga'  
Festuca pratensis 'Tammisto'  
Festuca rubra var. commutata  (Gaudin) auct.
Festuca rubra (Långrhizom-Gruppen) 'Reptans'  SW
Festuca rubra (Långrhizom-Gruppen) 'Rex'  
Festuca rubra (Långrhizom-Gruppen) 'Viking'  
Fistulina hepatica  (Schaeff.) With. oxtungsvamp A  V 
Fomitopsis pinicola  (Sw.) P.Karst. stubbticka
Fragaria x ananassa 'Abundance'  
Fragaria x ananassa 'Bedford Champion'  
Fragaria x ananassa 'Deutsch Evern'  
Fragaria x ananassa 'Königin Louise'  
Fragaria x ananassa 'Madame Mouteau'  
Fragaria vesca 'Baron Solemacher'  
Fragaria vesca 'Rügen'  
Frangula alnus  Mill. brakved, toste, tröske
Fuchsia  L. bloddroppe
Fucus vesiculosus  L. klövertång
Galeopsis  L.
Galeopsis speciosa  Mill. hampdå
Galeopsis tetrahit  L. nässeldå, röddå
Genista germanica  L. tagginst
Geranium macrorrhizum  L. rosennäva
Glyceria fluitans  (L.) R.Br. mannagryne, mannagräs A  V 
Glyceria maxima  (Hartm.) Holmb. jättegryne, jättegröe, kasevia A  V 
Glyceria plicata  (Fr.) Fr.
Glycine max 'Altonagaard'  
Glycine max 'Manitoba Brown'  
Glycine max 'Wilnensis'  
Gypsophila  L. gipsört
Gyromitra infula  (Schaeff.) Quél. brun helvell
Hablitzia tamnoides  M.Bieb. rankspenat A  V 
Hacquetia epipactis  (Scop.) DC. guldtallrik
Hebeloma crustuliniforme  (Bull.) Quél. allmän fränskivling, gråskivling
Hedysarum multijugum  Maxim.
Helvella  L. helvellor
Helvella crispa  (Scop.) Fr. vit helvell
Helvella infula  Schaeff.
Heracleum sphondylium ssp. sibiricum  (L.) Simonk. björnloka
Hesperis matronalis  L. nattviol, vinterviol
Heterobasidion annosum  (Fr.) Bref. rotticka
Heuchera sanguinea  Engelm. rödklocka
Hordeum agriocrithon  A.E.Åberg
Hordeum spontaneum  K.Koch
Hordeum vulgare  L. gaffelkorn, påfågelskorn
Hordeum vulgare (Distichon-Gruppen) 'Binder'  
Hordeum vulgare (Distichon-Gruppen) 'Brage'  
Hordeum vulgare (Distichon-Gruppen) 'Chevalier'  
Hordeum vulgare (Distichon-Gruppen) 'Chevalier II'  
Hordeum vulgare (Distichon-Gruppen) 'Drake'  
Hordeum vulgare (Distichon-Gruppen) 'Extra Plumage'  
Hordeum vulgare (Distichon-Gruppen) 'Gold Thorpe'  
Hordeum vulgare (Distichon-Gruppen) 'Gull'  
Hordeum vulgare (Distichon-Gruppen) 'Gute'  
Hordeum vulgare (Distichon-Gruppen) 'Hanna'  Mähren 1800-talet
Hordeum vulgare (Distichon-Gruppen) 'Kenia'  
Hordeum vulgare (Distichon-Gruppen) 'Maja'  
Hordeum vulgare (Distichon-Gruppen) 'Opal'  
Hordeum vulgare (Distichon-Gruppen) 'Opal B'  
Hordeum vulgare (Distichon-Gruppen) 'Plymage'  
Hordeum vulgare (Distichon-Gruppen) 'Primus'  
Hordeum vulgare (Distichon-Gruppen) 'Primus II'  
Hordeum vulgare (Distichon-Gruppen) 'Prinsess'  
Hordeum vulgare (Distichon-Gruppen) 'Prinsess II'  
Hordeum vulgare (Distichon-Gruppen) 'Printice'  
Hordeum vulgare (Distichon-Gruppen) 'Puke'  
Hordeum vulgare (Distichon-Gruppen) 'Puke II'  
Hordeum vulgare (Distichon-Gruppen) 'Seger'  
Hordeum vulgare (Distichon-Gruppen) 'Svanhals'  
Hordeum vulgare (Distichon-Gruppen) 'Östgöta Flättring'  
Hordeum vulgare (Distichon-Gruppen) 'Östgöta Grovkorn'   T  V 
Hordeum vulgare Hexastichon-Gruppen   finnkorn, lappkorn, stjärnkorn
Hordeum vulgare (Hexastichon-Gruppen) 'Asplundskorn'  
Hordeum vulgare (Hexastichon-Gruppen) 'Brio'  
Hordeum vulgare (Hexastichon-Gruppen) 'Dore'  
Hordeum vulgare (Hexastichon-Gruppen) 'Stella'  
Hordeum vulgare (Hexastichon-Gruppen) 'Vega'  
Hornungia alpina  (L.) O.Appel alpkrasse
Hutchinsia alpina  (L.) W.T.Aiton
Hydrangea anomala ssp. petiolaris  (Siebold & Zucc.) E.M.McClint. klättrande hortensia, vattenbuske
Hygrocybe pratensis  (Pers.) Bon ängsvaxskivling
Hygrocybe punicea  (Fr.) P.Kumm. scharlakansröd vaxskivling
Hygrocybe virginea  (Wulfen) P.D.Orton & Watling vit vaxskivling
Hygrophoropsis aurantiaca  (Wulfen) Maire brandgul kantarell
Hygrophorus pratensis  (Pers.) Fr. A  V 
Hygrophorus puniceus  (Fr.) Fr. A  V 
Hygrophorus virgineus  (Wulfen) Fr. A  V 
Iberis amara  L. blomsterkrasse
Iberis sempervirens  L. vinterkrasse
Iberis umbellata  L. rosenkrasse
Ilex aquifolium  L. kristtorn
Impatiens balsamina  L. trädgårdsbalsamin
Impatiens sultani  Hook.f.
Impatiens walleriana  Hook.f. flitiga Lisa
Ipomoea purpurea  (L.) Roth blomman för dagen
Isatis tinctoria  L. vejd A  V 
Laburnum  Fabr. guldregn
Lactarius  Pers. mjölkskivling, riska
Lactuca alpina  (L.) A.Gray fjälltolta, älgkål
Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Cazard'  
Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Ivea'  
Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Maikönig'  
Lactuca sativa (Capitata-Gruppen) 'Stenhuvud'  
Laminaria digitata  (Huds.) J.V.Lamour. bladtång, tare
Larix decidua  Mill. lärkträd
Larix sibirica  Ledeb. sibiriskt lärkträd
Laserpitium latifolium  L.
Lathyrus grandiflorus  Sibth. & Sm. storblommig vial
Lathyrus heterophyllus  L. gråvial, lundvial
Lathyrus pratensis  L. ängsvial
Lathyrus sativus  L. plattärt
Lepidium sativum  L. trädgårdskrasse
Lepista nebularis  (Fr.) Harmaja pudrad trattskivling
Lepista nuda  (Bull.) Cooke blåmusseron, violett höstmusseron
Leucanthemum vulgare  Lam. vanlig prästkrage
Leymus arenarius  (L.) Hochst. sandelm, strandråg
Linum usitatissimum (Spånadslin-Gruppen) 'Blenda'  Svalöv 1926
Linum usitatissimum (Spånadslin-Gruppen) 'Concurrent'  
Linum usitatissimum (Spånadslin-Gruppen) 'Herkules'  Svalöv 1926
Lolium  L. rajgräs, repe
Lolium multiflorum  Lam. borstrepe, italienskt rajgräs
Lolium multiflorum 'Imperial'  
Lolium multiflorum 'Tystofte'  
Lolium perenne (Vallgräs-Gruppen) 'Valinge'  
Lolium perenne (Vallgräs-Gruppen) 'Viktoria'  
Lotus  L. gigel, gigelsärt, käringtand
Lotus corniculatus  L. käringgigel, vanlig käringtand A  V 
Lotus pedunculatus  Cav. storgigel, sumpgigel
Lotus uliginosus  Schkuhr A  V 
Lupinus albus  L. reformlupin, sötlupin, vit lupin A  V 
Lupinus angustifolius  L. blålupin A  V 
Lupinus luteus  L. gul lupin, reformlupin, sötlupin A  V 
Lycoperdon caelatum  Bull.
Lycoperdon utriforme  Bull. stor röksvamp
Lythraceae   fackelrosväxter
Malus domestica 'Blenheim'  
Malus domestica harberts renett ('Harberts Reinettenartiger Rambour')  
Malus domestica vit vinterkalvill ('Calville Blanche d'Hiver')  
Malus prunifolia  (Willd.) Borkh. paradisäpple, sibiriskt äpple
Marasmius  Fr. brosksvamp
Marasmius oreades  (Bolton) Fr. nejlikbrosksvamp A  V 
Marasmius scorodonius  (Fr.) Fr. lökbrosksvamp A  V 
Matricaria chamomilla  L. kamomill, sötblomster, sötkulla A  V 
Matteuccia struthiopteris  (L.) Tod. foderbräken
Medicago  L. lucern, smäre
Medicago x media  Pers.
Medicago sativa  L. blålucern, blåsmäre A  V 
Medicago sativa 'Cossack'  
Medicago sativa 'Grimm'   T  V 
Medicago sativa 'Lymans Grimm'   T  V 
Medicago sativa ssp. x media frankisk lucern   T  V 
Medicago sativa ssp. x media ultuna-lucern  
Medicago sativa ungersk  
Medicago x varia  Martyn
Melampyrum  L. kovall, skepling
Melampyrum arvense  L. pukvete, åkerskepling
Melampyrum pratense  L. koskepling, kovete
Melampyrum sylvaticum  L. skogsskepling
Melilotus  Mill. honungsklöver, melot, sötväppling
Melilotus albus  Medik. vitmelot
Melilotus officinalis  (L.) Lam. gulmelot
Mentzelia lindleyi  Torr. & A.Gray guldborste
Mirabilis  L. underblomma
Molinia caerulea  (L.) Moench blåsene, blåtåtel
Mucor  Fresen. kulmögel
Mulgedium  Cass. tolta
Muscari botryoides  (L.) Mill. druvhyacint
Myrtillus nigra  orth. var.
Nardus stricta  L. getskägg, stagg
Nasturtium officinale  R.Br. källkrasse
Nigella damascena  L. flickan i det gröna, jungfrun i det gröna
Oenanthe aquatica  (L.) Poir. stäkra
Omphalodes linifolia  (L.) Moench vit förgätmigej
Onoclea struthiopteris  (L.) Roth
Ornithopus sativus  Brot. klovicker, serradella A  V 
Panicum miliaceum  L. vanlig hirs
Papaver somniferum 'Mahndorfer'  
Parthenocissus inserta  (A.Kern.) Fritsch jungfruvin
Pastinaca sativa 'Rund'  
Pastinaca sativa 'Student'  
Penicillium  Link penselmögel
Pennisetum typhoideum  Rich.
Persicaria  (L.) Mill. knäa, pilört
Persicaria maculosa  Gray åkerknäa
Petasites hybridus  (L.) P.Gaertn. & al. pestrot, pestskråp
Petroselinum crispum Foliosum-Gruppen   kruspersilja, slätbladig persilja
Petroselinum hortense  Hoffm.
Phaseolus multiflorus  Lam.
Phleum pratense 'Bore'  
Phleum pratense 'Bottnia'  
Phleum pratense 'Gloria'  
Phleum pratense 'Kämpe'  
Phleum pratense 'Kämpe II'  
Phleum pratense var. nodosum  (L.) Schrad.
Phleum pratense ssp. nodosum  (L.) Dumort. betestimotej
Phleum pratense 'Svea'  
Phragmites australis  (Cav.) Steud. bladvass, rörvass
Phragmites communis  Trin. A  V 
Picea abies  (L.) H.Karst. allmän gran, gran, rödgran, vanlig gran
Pinus palustris  Mill. sumptall
Pisum sativum  L. ärt K  V 
Pisum sativum (Brytmärgärt-Gruppen) 'Apollo'  
Pisum sativum (Brytmärgärt-Gruppen) 'Olympia'  
Pisum sativum (Brytsockerärt-Gruppen) 'Kungsärt'  
Pisum sativum Foderärt-Gruppen   gråärt, pelusker, sandärt
Pisum sativum (Foderärt-Gruppen) 'Bottnia Gråärt'   T  V 
Pisum sativum (Foderärt-Gruppen) 'Brådärt'  
Pisum sativum (Foderärt-Gruppen) 'Dalaärt'  
Pisum sativum (Foderärt-Gruppen) 'Early Market'   T  V 
Pisum sativum (Foderärt-Gruppen) 'First Crop'   T  V 
Pisum sativum (Foderärt-Gruppen) 'First of All'   T  V 
Pisum sativum (Foderärt-Gruppen) 'Gröp'  
Pisum sativum (Foderärt-Gruppen) 'Hero'  
Pisum sativum (Foderärt-Gruppen) 'Jämtlandsärt'  
Pisum sativum (Foderärt-Gruppen) 'Kapital I'  
Pisum sativum (Foderärt-Gruppen) 'Kapital II'  
Pisum sativum (Foderärt-Gruppen) 'Marmorerad Ärt'  
Pisum sativum (Foderärt-Gruppen) 'Norrlandsärt'  
Pisum sativum (Foderärt-Gruppen) 'Parvus'   T  V 
Pisum sativum (Foderärt-Gruppen) 'Pelusk'  
Pisum sativum (Foderärt-Gruppen) 'Rapphönsärt'  
Pisum sativum (Foderärt-Gruppen) 'Russinärt'  
Pisum sativum (Foderärt-Gruppen) 'Sandärt'   T  V 
Pisum sativum (Foderärt-Gruppen) 'Singoalla'   T  V 
Pisum sativum (Foderärt-Gruppen) 'Sjöö-ärt'  
Pisum sativum (Foderärt-Gruppen) 'Upplands-ärt'  
Pisum sativum (Foderärt-Gruppen) 'Victoria'   T  V 
Pisum sativum (Foderärt-Gruppen) 'Östgöta-ärt'  
Pisum sativum Kokärt-Gruppen   gula ärter
Pisum sativum (Kokärt-Gruppen) 'Ambrosia II'  
Pisum sativum (Kokärt-Gruppen) 'Concordia'  
Pisum sativum (Kokärt-Gruppen) 'Gyllenärt'  
Pisum sativum (Kokärt-Gruppen) 'Munk'  
Pisum sativum (Kokärt-Gruppen) 'Tidig Gul'  
Pisum sativum (Kokärt-Gruppen) 'Torsdags II'  
Pisum sativum (Kokärt-Gruppen) 'Weibulls Adoptiv'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'Delikatess'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'Kelvedon Wonder'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'Stensärt'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'Sylva'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'Trophy'  
Pisum sativum (Märgärt-Gruppen) 'Witham Wonder'  
Pisum sativum (Sockerärt-Gruppen) 'Buxbom de Grace'  
Pisum sativum (Sockerärt-Gruppen) 'Grå Jätte Delikatess'  
Pisum sativum (Sockerärt-Gruppen) 'Jätte Svärds'  
Pisum sativum (Sockerärt-Gruppen) 'Nanna'  
Pisum sativum (Sockerärt-Gruppen) 'Sabel'  
Pisum sativum (Spritärt-Gruppen) 'Extra Rapid'  
Pisum sativum (Spritärt-Gruppen) 'Tidig Maj'  
Plantago  L. groblad
Plantago lanceolata  L. spetsgroblad
Plantago major  L. läkegroblad
Plantago maritima  L. havsgroblad, sutt
Plantago media  L. kämpegroblad
Poa  L. gröe
Poa alpigena  (Blytt) Lindm.
Poa alpina  L. A  V 
Poa angustifolia  L.
Poa palustris  L. höstgröe, sengröe A  V 
Poa pratensis  L. ängsgröe A  V 
Poa pratensis ssp. alpigena  (Blytt) Hiitonen nordgröe
Poa pratensis ssp. angustifolia  (L.) Dumort. smalbladigt ängsgröe
Poa pratensis 'Fylking'  
Poa pratensis 'Gullåker'  
Poa pratensis 'Primo'  
Poa trivialis  L. betesgröe, kärrgröe A  V 
Polygonum aviculare  L. sensu lato fågelknäa, trampgräs
Polygonum persicaria  L.
Polygonum tomentosum  Schrank
Polyporus pinicola  (Sw.) Fr.
Potentilla erecta  (L.) Raeusch. blodrot, blodstilla A  V 
Poterium sanguisorba  L.
Prunella vulgaris  L. brunell, brunört
Prunus 'First'  
Prunus padus var. borealis  A.Blytt
Psamma arenaria  (L.) Roem. & Schult. A  V 
Pyrus prunifolia  Willd.
Quercus ilex  L. järnek
Ranunculus  L. smörblomma, solöga
Ranunculus arvensis  L. åkerranunkel, åkersmörblomma
Ranunculus flammula  L. ältgräs
Ranunculus repens  L. revranunkel, revsmörblomma
Ranunculus sceleratus  L. vattensmörblomma
Raphanus oleiferus  hort.
Raphanus sativus Oleiformis-Gruppen   kinesisk oljerättika, oljerättika
Raphanus sativus (Rädisa-Gruppen) 'Istapp'  
Raphanus sativus (Rädisa-Gruppen) köpenhamns torg  
Raphanus sativus (Rädisa-Gruppen) 'Pernot'  
Raphanus sativus (Rädisa-Gruppen) rund rosenröd vitspetsig  
Rhamnus cathartica  L. A  V 
Rhamnus frangula  L. A  V 
Rheum rhabarbarum 'Crimson Perfection'  
Rheum rhabarbarum 'Linnaeus'  Myatt 1842
Rheum rhabarbarum 'Victoria'  
Rhinanthus  L. höskallra, skallerört
Rhododendron lapponicum  (L.) Wahlenb. fjällros
Ribes (Grossularia-Gruppen) 'Achilles'  
Ribes (Grossularia-Gruppen) 'Green Willow'  
Ribes (Grossularia-Gruppen) 'Hönings Früheste'  
Ribes (Grossularia-Gruppen) 'Keepsake'  
Ribes (Grossularia-Gruppen) 'Whinham's Industry'  
Ribes (Grossularia-Gruppen) 'Whitesmith'  
Robinia pseudacacia  orth. var.
Robinia pseudoacacia  L. falsk akacia
Rumex acetosella  L. bergsyra, rödsyra
Rumex crispus  L. krussyra
Rumex domesticus  Hartm.
Rumex longifolius  DC. gårdsskräppa, skräppesyra
Russula  Pers. krämla
Saccharina latissima  (L.) C.E.Lane & al. sockertång
Salix pentandra  L. jolsterpil
Salpiglossis  Ruiz & Pav. trumpetblomma
Sambucus nigra  L. vanlig fläder fläderte
Sanguisorba minor  Scop. pimpernell
Saponaria officinalis  L. såpnejlika, såpört A  V 
Schoenocaulon officinale  (Schltdl. & Cham.) A.Gray lusättika, sabadillättika A  V 
Scirpus austriacus  (Palla) Lindm.
Secale cereale 'Agro'  
Secale cereale 'Förädlad Wasa II'  
Secale cereale 'Jättevårråg'  
Secale cereale 'Kungs'  
Secale cereale 'Malm'  
Secale cereale 'Midsommarråg'  
Secale cereale 'Nylandsråg'  
Secale cereale 'Petkus'  
Secale cereale 'Petkus-Vårråg'  
Secale cereale 'Probsteier'  
Secale cereale 'Schlanstedter'  
Secale cereale 'Självbindarråg'  
Secale cereale 'Stål'  
Secale cereale 'Vasaråg'  
Secale cereale 'Vikbolands Gråråg'  
Sesamum indicum  L. sesam sesamkakor A  V 
Sesleria uliginosa  Opiz blåälving, älväxing
Setaria italica  (L.) P.Beauv. kavelhirs, kolvhirs
Setaria viridis  (L.) P.Beauv. grönhirs
Silene  L. glimsläktet
Silybum marianum  (L.) Gaertn. marietistel
Solanum dulcamara  L. bittersöta, kvesa, kvesved
Solanum lycopersicum 'Dansk Export'  
Solanum lycopersicum 'Landora'  
Solanum tuberosum (Fabrikspotatis-Gruppen) 'Deodara'  
Solanum tuberosum (Fabrikspotatis-Gruppen) 'Nektar'  
Solanum tuberosum (Fabrikspotatis-Gruppen) 'Parnassia'  
Solanum tuberosum (Fabrikspotatis-Gruppen) 'Pepo'  
Solanum tuberosum (Fabrikspotatis-Gruppen) 'Stärkeragis'  
Solanum tuberosum (Fabrikspotatis-Gruppen) 'Wekaragis'  
Solanum tuberosum (Färskpotatis-Gruppen) 'Brita'  
Solanum tuberosum (Färskpotatis-Gruppen) 'Duke of York'  
Solanum tuberosum (Färskpotatis-Gruppen) 'Early Puritan'  
Solanum tuberosum (Färskpotatis-Gruppen) 'Early Rose'  
Solanum tuberosum (Färskpotatis-Gruppen) 'Harbinger'  
Solanum tuberosum (Färskpotatis-Gruppen) 'Juli'  
Solanum tuberosum (Färskpotatis-Gruppen) 'Sharpes Victor'  
Solanum tuberosum (Färskpotatis-Gruppen) 'Vit Amerikanare'  
Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'Ackersegen'  
Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'Allerfrüheste Gelbe'  
Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'Alpha'  
Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'Arran Banner'  
Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'Arran Chief'  
Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'Arran Consul'  
Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'Ben Lomond'  
Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'Birgitta'  
Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'British Queen'  
Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'Catriona'  
Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'Dalslands Blå'  
Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'Direktor Johanssen'  
Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'Eigenheimer'  
Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'Erdgold'  
Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'Evergood'  
Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'Gammal Svensk Röd'  
Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'Gloria'  
Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'Gullöga'  
Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'Jubel'  
Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'Jämtlands Vit'  
Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'Kerr's Pink'  
Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'King Edward VII'  
Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'King George V'  
Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'Leksands Vit'  
Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'Magnum Bonum'  
Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'Majestic'  
Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'Mandel'  
Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'Professor Wohltmann'  
Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'Rättviks'  
Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'Up To Date'  
Solanum tuberosum (Höst- och Vinterpotatis-Gruppen) 'Östergyllen'  
Solidago  L. guldris
Sonchus  L. mjölktistel, åkermolke
Sonchus arvensis  L. åkermjölktistel
Sonchus asper  (L.) Hill svintistel, tistelmolke
Sonchus oleraceus  L. kålmjölktistel
Sorbus domestica  L. sötrönn
Sorghum bicolor  (L.) Moench durrah, morhirs
Spergula arvensis  L. spärgel
Spergula arvensis var. sativa  Mert. & W.D.J.Koch
Spinacia oleracea 'Gaudry'  
Spinacia oleracea 'Kungen av Danmark'  
Spinacia oleracea 'Nobel'  
Spinacia oleracea 'Viking'  
Spiraea aruncus  L.
Stachys affinis  Bunge choroghi A  V 
Stellaria media  (L.) Vill. vannare, våtarv
Succisa pratensis  Moench knappvädd, ängsvädd
Suillus luteus  (L.) Roussel smörsopp, smörsvamp
Symphoricarpos albus ssp. laevigatus  (Fernald) Hultén snöbärsbuske
Symphoricarpos racemosus  auct. non Michx.
Symphytum asperum  Lepech. kaukasisk vallört A  V 
Symphytum officinale  L. vanlig vallört
Synthyris stellata  Pennell
Syringa japonica  (Maxim.) Decne.
Syringa reticulata  (Blume) Hara japansk syren
Tagetes  L. sammetsblomster
Tanacetum coccineum  (Willd.) Grierson bertram, röd prästkrage
Tanacetum vulgare 'Crispum'   gubbskägg
Taphrina  Fr. häxkvast, trollkvast
Taxus baccata 'Fastigiata'   irländsk idegran
Teucrium chamaedrys  L. dvärgek-suga
Thladiantha dubia  Bunge gulreva
Thlaspi arvense  L. penninggräs, skärvfrö
Thuja gigantea  Nutt.
Thuja plicata  D.Don jättethuja, röd ceder
Tricholoma personatum  auct. non (Fr.) P.Kummer
Trichophorum cespitosum  (L.) Hartm. myrsäv
Trifolium  L. klöver, väppling
Trifolium hybridum 'Svea'  
Trifolium pratense var. americanum  Harz
Trifolium pratense 'Essi'  
Trifolium pratense 'Harrie'  
Trifolium pratense 'Hersnap'  
Trifolium pratense 'Hjelm'  
Trifolium pratense 'Karaby'  
Trifolium pratense 'Lindby'  
Trifolium pratense 'Merkur'  
Trifolium pratense 'Offers'   T  V 
Trifolium pratense var. praecox  Witte
Trifolium pratense var. sativum  Schreb. non Afzel.
Trifolium pratense var. serotinum  Witte schlesisk klöver, sen rödklöver, tidig rödklöver
Trifolium pratense 'Smaragd'  
Trifolium pratense 'Spannarp'  
Trifolium pratense var. spontaneum  Willk.
Trifolium pratense 'Svalöfs Renodlade Senklöver'  
Trifolium pratense 'Tystofte nr 40'  
Trifolium pratense 'Ultuna'  
Trifolium pratense 'Wambåsa'  
Trifolium repens 'Hero'  
Trifolium repens 'Morsö'  
Trifolium repens 'Morsö-Hammenhög'  
Trifolium repens 'Morsö-Lönhult'  
Trifolium repens 'Morsö-Valinge'  
Trifolium repens 'Robusta'  
Trifolium repens 'Strynö'  
Trifolium repens 'Svea'  
Trifolium repens 'Östgöta-Morsö'  
Triglochin  L. sälting
Triglochin maritima  L. A  V 
Triglochin palustris  L. A  V 
Tripleurospermum maritimum ssp. inodorum  (L.) Appleq. baldersbrå, surkulla, vitkulla
Trisetum flavescens  (L.) P.Beauv. gullhavre A  V 
x Triticale  Müntzing
x Triticosecale  A.Camus rågvete
Triticum aestivum  L. kavelvete, långvete, sammetsvete
Triticum aestivum Compactum-Gruppen   dvärgvete, kubbvete
Triticum aestivum (Höstvete-Gruppen) 'Ankar II'  
Triticum aestivum (Höstvete-Gruppen) 'Bore II'  
Triticum aestivum (Höstvete-Gruppen) 'Ergo'  
Triticum aestivum (Höstvete-Gruppen) 'Gyllen I'  
Triticum aestivum (Höstvete-Gruppen) 'Gyllen II'  
Triticum aestivum (Höstvete-Gruppen) 'Jarl'  Weibulls 1925
Triticum aestivum (Höstvete-Gruppen) 'Pärlvete'  Svalöv 1938
Triticum aestivum (Höstvete-Gruppen) 'Skandia'  
Triticum aestivum (Höstvete-Gruppen) 'Sol'  
Triticum aestivum (Höstvete-Gruppen) 'Sol II'  
Triticum aestivum (Höstvete-Gruppen) 'Sol III'  
Triticum aestivum (Höstvete-Gruppen) 'Sol IV'  
Triticum aestivum (Höstvete-Gruppen) 'Squarehead'  
Triticum aestivum (Höstvete-Gruppen) 'Standard'  
Triticum aestivum (Höstvete-Gruppen) 'Standard II'  
Triticum aestivum (Höstvete-Gruppen) 'Stål'  
Triticum aestivum (Höstvete-Gruppen) 'Svea II'  
Triticum aestivum (Höstvete-Gruppen) 'Thule II'  
Triticum aestivum (Höstvete-Gruppen) 'Thule III'  
Triticum aestivum (Höstvete-Gruppen) 'Äring'  
Triticum aestivum (Höstvete-Gruppen) 'Äring II'  
Triticum aestivum (Vårvete-Gruppen) 'Atle'  
Triticum aestivum (Vårvete-Gruppen) 'Diamant'  
Triticum aestivum (Vårvete-Gruppen) 'Diamant II'  
Triticum aestivum (Vårvete-Gruppen) 'Drott'  
Triticum aestivum (Vårvete-Gruppen) 'Extra-Kolben II'  
Triticum aestivum (Vårvete-Gruppen) 'Fylgia'  
Triticum compactum  Host
Triticum dicoccon  Schrank emmervete
Triticum monococcum  L. enkornvete
Triticum spelta  L. speltvete, turkisk hafra
Triticum turgidum  L.
Triticum vulgare  Vill.
Tritonia x crocosmiiflora  (Lemoine) G.Nicholson
Trollius europaeus  L. bollblomster, ängsboll
Tropaeolum majus  L. blomsterkrasse, indiansk krasse, kapucinerkrasse
Ulex europaeus  L. ärttörne A  V 
Ulva intestinalis  L. tarmtång
Ulva lactuca  L. sallattång
Urtica cannabina  L. hampnässla
Valeriana officinalis  L. vändelrot, vänderot A  V 
Vicia angustifolia  L.
Vicia faba (Equina-Gruppen) 'Bohusländsk Hästböna'   T  V 
Vicia faba (Equina-Gruppen) 'Dufböna'   T  V 
Vicia faba (Equina-Gruppen) 'Granton'   T  V 
Vicia faba (Equina-Gruppen) 'Groningen'   T  V 
Vicia faba (Equina-Gruppen) 'Halberstadt'   T  V 
Vicia faba (Equina-Gruppen) 'Småfruktig Hästböna'   T  V 
Vicia faba (Equina-Gruppen) 'Weserböna'   T  V 
Vicia faba 'Haarlem'   T  V 
Vicia faba 'Windsor'  
Vicia narbonensis  L. bönvicker
Vicia sativa  L. fodervicker, gråvicker, sötvicker, åkervicker A  V 
Vicia sativa 'Criewener'  
Vicia sativa 'Förädlad Gråvicker'  Svalöv
Vicia sativa 'Förädlad Sötvicker'  Svalöv
Vicia sativa ssp. nigra  (L.) Ehrh. sommarvicker
Vicia sativa 'Skotsk Sötvicker'  
Vicia sativa 'Småvicker'   T  V 
Vicia sativa 'Vanlig Sötvicker'   T  V 
Vicia sativa 'Vitfröig Vicker'   ärtlins
Vicia villosa  Roth A  V 
Vitis vinifera  L. vinranka
Zea mays var. amylacea  (Sturtev.) L.H.Bailey
Zea mays Amylacea-Gruppen   mjukmajs
Zea mays Dentiformis-Gruppen   hästtandmajs
Zea mays var. indentata  (Sturtev.) L.H.Bailey
Zea mays var. indurata  L.H.Bailey
Zea mays Indurata-Gruppen   hårdmajs
Zea mays var. saccharata  (Körn.) Asch. & Graebn.
Zea mays Saccharata-Gruppen   sockermajs
Zostera marina  L. bandtång, grästång, sjögräs