Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Bok)
Nathorst, A.G. 1905: Svenska växtnamn.
2:e uppl, P.A. Norstedt & Söners Förlag, Stockholm


Kopplade växtnamn  [2641]
 A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Z 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Abies alba  Mill. silfvergran, ädelgran
Abies balsamea  (L.) Mill. balsamgran
Abies sibirica  Ledeb. sibirisk ädelgran
Acer  L. lönnsläktet
Acer campestre  L. nafver, nafverlönn
Acer platanoides  L. lönn, vanlig lönn
Acer pseudoplatanus  L. sykomorlönn, tysk lönn
Aceraceae   lönnfamiljen
Achillea  L. rölleksläktet
Achillea millefolium  L. rölleka
Achillea ptarmica  L. nysört
Aconitum x cammarum  L. glesblommig stormhatt
Aconitum lycoctonum  L. alpstormhatt
Aconitum lycoctonum ssp. septentrionale  (Koelle) Korsh. nordisk stormhatt
Aconitum napellus  L. stormhatt, vanlig stormhatt
Acorus calamus  L. kalmus
Actaea  L. trolldrufsläktet
Actaea spicata  L. trolldrufva
Adonis annua  L. gossen i det gröna, höstadonis
Adonis autumnalis  L.
Adonis vernalis  L. kastlöser, våradonis
Adoxa  L. desmeknoppssläktet
Adoxa moschatellina  L. desmeknopp
Adoxaceae   desmeknoppsfamiljen
Aegopodium podagraria  L. kirskål, skvallerkål
Aesculus  L. hästkastanjsläktet
Aesculus hippocastanum  L. hästkastanj
Aethusa cynapium  L. glis, vildpersilja
Agrostemma githago  L. klätt
Agrostis  L. hvensläktet
Agrostis canina  L. brunhven
Agrostis capillaris  L. rödhven
Agrostis mertensii  Trin. fjällven
Agrostis rubra  L.
Agrostis scabra  Willd. kösehven
Agrostis stolonifera  L. kryphven
Agrostis vulgaris  With.
Aira  L. vårtåtelsläktet
Aira alpina  L.
Aira bottnica  Wahlenb.
Aira caespitosa  orth. var.
Aira praecox  L. vårtåtel
Airopsis caryophyllea  (L.) Fr.
Airopsis praecox  (L.) Fr.
Ajuga  L. blåsugsläktet
Ajuga genevensis  L. blåsuga
Ajuga pyramidalis  L. pyramidsuga
Ajuga reptans  L. krypsuga
Alcea rosea  L. stockros
Alchemilla  L. daggskålssläktet
Alchemilla alpina  L. fjällkåpa
Alchemilla arvensis  (L.) Scop.
Alchemilla vulgaris  L. sensu lato daggkåpa, daggskål
Alisma plantago  L., orth. var.
Alisma plantago-aquatica  L. kranssvalting
Alisma ranunculoides  L.
Alismaceae  
Alismataceae   svaltingfamiljen
Alliaria  Fabr. löktrafssläktet
Alliaria officinalis  M.Bieb.
Alliaria petiolata  (M.Bieb.) Cavara & Grande hvitlöksört, löktraf
Allium ampeloprasum Porrum-Gruppen   purjolök
Allium carinatum  L. rosenlök
Allium cepa  L. rödlök
Allium cepa Syltlök-Gruppen   syltlök
Allium lusitanicum  Lam. kantlök
Allium montanum  F.W.Schmidt non Schrank
Allium oleraceum  L. backlök
Allium porrum  L.
Allium schoenoprasum  L. gräslök
Allium scorodoprasum  L. skogslök
Allium ursinum  L. ramslök
Allium vineale  L. sandlök
Alnus glutinosa  (L.) Gaertn. al, klibbal
Alnus incana  (L.) Moench arre, gråal
Alopecurus aequalis  Sobol. gulkafle
Alopecurus agrestis  L.
Alopecurus arundinaceus  Poir. svartkafle
Alopecurus fulvus  Sm.
Alopecurus geniculatus  L. kärrkafle
Alopecurus myosuroides  Huds. renkafle
Alopecurus pratensis  L. ängskafle
Alsine biflora  (L.) Wahlenb.
Alsine rubella  Wahlenb.
Alsine stricta  (Sw.) Wahlenb.
Alsine tenuifolia  auct. non (L.) Crantz
Alyssum  L. grådådresläktet
Alyssum alyssoides  (L.) L. grådådra
Alyssum calycinum  L.
Amarantaceae  orth. var.
Amaranthaceae   amarantfamiljen
Amaranthus blitum  L. mållamarant
Amarantus  orth. var.
Amaryllidaceae   narcissfamiljen
Amelanchier  Medik. blåhäggssläktet
Ammodenia  S.G.Gmel.
Ammodenia peploides  (L.) Rupr.
Ampelopsis quinquefolia  auct. non (L.) Michx.
Amygdalus  L. mandelsläktet
Amygdalus nana  L.
Anacamptis  Rich. salepsrotssläktet
Anacamptis morio  (L.) R.M.Bateman & al. göknycklar
Anacamptis palustris  (Jacq.) R.M.Bateman kärrnycklar
Anacamptis pyramidalis  (L.) Rich. salepsrot
Anagallis  L. rödarvssläktet
Anagallis arvensis  L. rödarv
Anagallis caerulea  Schreb. non L.
Anagallis foemina  Mill. blåarv
Anagallis minima  (L.) E.H.L.Krause knutarv
Anchusa  L. rastsläktet
Anchusa arvensis  (L.) M.Bieb. rast
Anchusa officinalis  L. oxtunga
Andromeda hypnoides  L.
Andromeda polifolia  L. rosling
Andromeda tetragona  L.
Androsace  L. flockarvssläktet
Androsace septentrionalis  L. flockarv
Anemone nemorosa  L. hvitsippa
Anemone ranunculoides  L. gulsippa
Anemone silvestris  orth. var.
Anemone sylvestris  L. tofsippa
Anethum graveolens  L. dill
Angelica  L. strättsläktet
Angelica archangelica  L. kvanne
Angelica silvestris  orth. var.
Angelica sylvestris  L. strätta
Antennaria  Gaertn. kattfotssläktet
Antennaria alpina  (L.) Gaertn. fjällkattfot
Antennaria dioica  (L.) Gaertn. kattfot, vanlig kattfot
Anthemis  L. kullblomsläktet
Anthemis arvensis  L. åkerkulla
Anthemis cotula  L. surkulla
Anthericum liliago  L. ogrenad sandlilja
Anthericum ramosum  L. grenig sandlilja
Anthoxanthum odoratum  L. vårbrodd
Anthriscus caucalis  M.Bieb. taggkörfvel
Anthriscus cerefolium  (L.) Hoffm. körfvelkäx
Anthriscus sylvestris  (L.) Hoffm. hundkäx, hundloka
Anthriscus vulgaris  Pers. non Bernh.
Anthyllis  L. harväpplingssläktet
Anthyllis vulneraria  L. harväppling, räfklor
Antirrhinum  L. lejongapssläktet
Antirrhinum majus  L. lejongap
Apera  Adans. åkerhvenssläktet
Apera spica-venti  (L.) P.Beauv. kösa, åkerhven
Aphanes arvensis  L. jungfrukam
Apiaceae   flockblomfamiljen
Apium graveolens  L. selleri
Apocynaceae   oleanderfamiljen
Aquifoliaceae   kristtornsfamiljen
Aquilegia vulgaris  L. akleja
Arabidopsis arenosa  (L.) Lawelrée sandtraf
Arabidopsis petraea  (L.) V.I.Dorof. strandtraf
Arabidopsis thaliana  (L.) Heynh. backtraf
Arabis  L. trafsläktet
Arabis alpina  L. fjälltraf
Arabis gerardii  W.D.J.Koch
Arabis hirsuta  (L.) Scop. lundtraf
Arabis hirsuta var. glaberrima  Wahlenb. kalktraf
Arabis hirsuta var. glabra  auct.
Arabis planisiliqua  (Pers.) Rchb. gottlandstraf
Araceae   missneväxter
Araliaceae   murgrönfamiljen
Arctium lappa  L. storkardborre
Arctium minus  (Hill) Bernh. småkardborre
Arctium nemorosum  Lej. skogskardborre
Arctium tomentosum  Mill. ullkardborre
Arctophila  (Rupr.) Andersson slokviesläktet
Arctophila pendulina  (Laest.) Nyman slokvia
Arctostaphylos alpinus  (L.) Spreng. fjällbär
Arctostaphylos uva-ursi  (L.) Spreng. mjölon
Arctostaphylus  orth. var.
Arctostaphylus alpina  orth. var.
Arenaria  L. sandnarvssläktet
Arenaria gothica  Fr. kalknarv
Arenaria lateriflora  L.
Arenaria serpyllifolia  L. sandnarv
Arenaria trinervia  L.
Argentina anserina  (L.) Rydb. gåsört, silfverört
Aristolochia clematitis  L. hållrot
Aristolochiaceae   hållrotsfamiljen
Armeria  Willd. gräsnejliksläktet
Armeria maritima ssp. elongata  (Hoffm.) Bonnier gräsnejlika
Armoracia rusticana  P.Gaertn. & al. pepparrot
Arnica  L. hästfiblesläktet
Arnica alpina  (L.) Olin & Ladau
Arnica angustifolia  Vahl polarfibla
Arnica montana  L. hästfibla
Arnoseris  Gaertn. klubbfiblesläktet
Arnoseris minima  (L.) Schweigg. & Körte klubbfibla
Arrhenatherum elatius  (L.) J. & C.Presl knölhafre
Artemisia abrotanum  L. åbrodd
Artemisia absinthium  L. malört, äkta malört
Artemisia dracunculus  L. dragon
Artemisia laciniata  auct. non Willd.
Artemisia maritima  L. strandmalört
Artemisia oelandica  (Besser) Krasch. renfanemalört
Artemisia rupestris  L. stenmalört
Artemisia stelleriana  Besser silfvermalört
Artemisia vulgaris  L. gråbo
Arum  L. munkhättsläktet
Arum maculatum  L. munkhätta
Asarum europaeum  L. hasselört
Asclepiadaceae   tulkörtsfamiljen
Asparagus officinalis  L. sparris
Asperugo  L. paddfotssläktet
Asperugo procumbens  L. paddfot, rifva
Asperula  L. madresläktet
Asperula tinctoria  L. färgmadra
Aspidium braunii  Spenn.
Aspidium lobatum  (Huds.) Sw.
Aspidium lonchitis  (L.) Sw.
Asplenium adiantum-nigrum  L. glansbräken
Asplenium x alternifolium  Wulfen klippspring
Asplenium x germanicum  auct. non Weiss
Asplenium ruta-muraria  L. murruta
Asplenium scolopendrium  L. hjorttunga
Asplenium septentrionale  (L.) Hoffm. hällespring
Asplenium trichomanes  L. bergspring
Asplenium viride  Huds. fjällspring
Aster salicifolius  Schöller non Lam.
Asteraceae   korgblomfamiljen
Astragalus  L. backsötsläktet
Astragalus alpinus  L. fjällkloärt
Astragalus arenarius  L. sandkloärt
Astragalus danicus  Retz. strandkloärt
Astragalus frigidus  (L.) A.Gray fjällvicker
Astragalus glycyphyllos  L. backsöta, söt kloärt
Astragalus glycyphyllus  orth. var.
Astragalus norvegicus  Weber vippkloärt
Astragalus oroboides  Hornem.
Astragalus penduliflorus  Lam. smällvedel
Athyrium  Roth majbräkensläktet
Athyrium distentifolium  Opiz fjällbräken
Athyrium filix-femina  (L.) Roth majbräken
Atocion armeria  (L.) Raf. trädgårdsglim
Atocion rupestre  (L.) Oxelman bergsnejlika
Atriplex  L. gråmållsläktet
Atriplex babingtonii  Woods
Atriplex calotheca  (Rafn) Fr. flikmålla
Atriplex glabriuscula  Edmondston kustmålla
Atriplex hastatum  orth. var.
Atriplex hortensis  L. trädgårdsmålla
Atriplex latifolium  orth. var.
Atriplex litorale  orth. var.
Atriplex littoralis  L. strandmålla
Atriplex nitens  Schkuhr
Atriplex patula  L. gårdmålla
Atriplex patulum  orth. var.
Atriplex prostrata  DC. spjutmålla
Atriplex rosea  L. silfvermålla
Atriplex roseum  orth. var.
Atriplex sagittata  Borkh. glansmålla
Avena  L. hafresläktet
Avena fatua  L. flyghafre
Avena orientalis  Schreb. plymhafre, turkisk hafre
Avena sativa  L. hafre, vanlig hafre
Avena strigosa  Schreb. purrhafre
Avenella flexuosa  (L.) Drejer kruståtel
Avenula pubescens  (Huds.) Dumort. luddhafre
Azalea  L. azaleasläktet
Azalea procumbens  L.
Baldellia ranunculoides  (L.) Parl. flocksvalting
Baldingera arundinacea  (L.) Dumort.
Ballota  L. bonässlesläktet
Ballota nigra  L. bonässla
Balsaminaceae   balsaminfamiljen
Balsamita  Mill. luktbladssläktet
Balsamita vulgaris  Willd.
Barbarea  W.T.Aiton sommargyllensläktet
Barbarea stricta  Andrz. strandgyllen
Barbarea vulgaris  R.Br. sommargyllen
Bartschia  orth. var.
Bartsia  L. svarthösläktet
Bartsia alpina  L. svarthö
Batrachium  (DC.) Gray grodnatesläktet
Batrachium baudotii  (Godr.) F.W.Schultz
Batrachium hederaceum  (L.) Gray
Batrachium marinum  Fr.
Batrachium trichophyllum  (Chaix) Bosch
Bellis  L. tusenskönsläktet
Bellis perennis  L. tusensköna
Berberidaceae   surtornsfamiljen
Berberis  L. surtornssläktet
Berberis vulgaris  L. berberis, surtorn
Berteroa  DC. sandhvitsläktet
Berteroa incana  (L.) DC. sandhvita
Berula erecta  (Huds.) Coville bäckmärke
Beta  L. betsläktet
Beta vulgaris var. cicla  L.
Beta vulgaris var. crassa  (Alef.) Wittm.
Beta vulgaris var. cruenta  Alef.
Beta vulgaris Foderbeta-Gruppen   foderbeta, hvitbeta
Beta vulgaris Mangold-Gruppen   mangold
Beta vulgaris Rödbeta-Gruppen   rödbeta
Beta vulgaris var. saccharifera  Alef.
Beta vulgaris Sockerbeta-Gruppen   sockerbeta
Betonica  L. humlesugsläktet
Betonica officinalis  L. humlesuga
Betula humilis  Schrank lågbjörk
Betula nana  L. dvärgbjörk
Betula odorata  Bechst.
Betula pendula  Roth masurbjörk
Betula pendula 'Dalecarlica'   ornäsbjörk
Betula pubescens  Ehrh. glasbjörk
Betula verrucosa  Ehrh.
Betula verrucosa f. dalecarlica  (L.f.) Mouill.
Betulaceae   björkfamiljen
Bidens cernua  L. nickskära
Bidens radiata  Thuill. ljusgrön brunskära
Bidens tripartita  L. brunskära, vanlig brunskära
Bistorta officinalis  Delarbre stor ormrot
Bistorta vivipara  (L.) Gray liten ormrot, ormrot
Blechnum  L. kambräkensläktet
Blechnum spicant  (L.) Roth kambräken
Blitum  L. bärmållsläktet
Blitum bonus-henricus  (L.) Rchb. lungrot, stolt Henrik
Blitum capitatum  L. topp-bärmålla
Blitum virgatum  L. gren-bärmålla
Blysmus compressus  (L.) Link starrag
Blysmus rufus  (Huds.) Link rödag
Bolboschoenus maritimus  (L.) Palla hafssäf
Boraginaceae   sträfbladsfamiljen
Borraginaceae  orth. var.
Botrychium  Sw. låsgrässläktet
Botrychium boreale  Milde nordlåsbräken
Botrychium lanceolatum  (S.G.Gmel.) Ångstr. toppbladslåsgräs
Botrychium lunaria  (L.) Sw. låsgräs, månruta
Botrychium matricariifolium  (Döll.) W.D.J.Koch rutbladslåsgräs
Botrychium multifidum  (S.G.Gmel.) Rupr. lågbladslåsgräs
Botrychium ramosum  (Roth) Asch.
Botrychium simplex  E.Hitchc. dvärglåsgräs
Botrychium ternatum var. matricariae  (Schrank) Christ
Botrychium virginianum  (L.) Sw. hundlokelåsgräs
Brachypodium  P.Beauv. spärrlostasläktet
Brachypodium pinnatum  (L.) P.Beauv. spärrlosta
Brachypodium sylvaticum  (Huds.) P.Beauv. lundlosta
Brassica napus  L. raps
Brassica napus var. annua  (Schübl. & G.Martens) K.Koch
Brassica napus Annua-Gruppen   sommarraps
Brassica napus Biennis-Gruppen   vinterraps
Brassica napus var. hiemalis  Döll
Brassica napus Napobrassica-Gruppen   kålrot
Brassica napus var. rapifera  (Metzg.) auct.
Brassica nigra  (L.) W.D.J.Koch svartsenap
Brassica oleracea  L. kål
Brassica oleracea var. acephala  auct. non DC.
Brassica oleracea Alba-Gruppen   hvitkål
Brassica oleracea var. botrytis  L.
Brassica oleracea Botrytis-Gruppen   blomkål
Brassica oleracea var. capitata  L.
Brassica oleracea Capitata-Gruppen   hufvudkål
Brassica oleracea var. gemmifera  DC.
Brassica oleracea Gemmifera-Gruppen   brysselkål, rosenkål
Brassica oleracea var. gongylodes  L.
Brassica oleracea Gongylodes-Gruppen   knutkål, kålrabbi
Brassica oleracea var. sabauda  L.
Brassica oleracea Sabauda-Gruppen   savojkål
Brassica oleracea Sabellica-Gruppen   bladkål, blåkål, grönkål
Brassica rapa  L. rofva
Brassica rapa ssp. campestris  (L.) A.R.Clapham åkerkål
Brassica rapa var. oleifera  DC.
Brassica rapa var. rapifera  (Metzg.) auct.
Brassica rapa Rapifera-Gruppen   rowa
Brassicaceae   korsblomfamiljen
Braya  Sternb. & Hoppe fjällkrassesläktet
Braya alpina  auct. non Sternb. & Hoppe
Braya linearis  Rouy fjällkrasse
Braya supina  (L.) W.D.J.Koch
Briza media  L. darrgräs
Bromus arvensis  L. renlosta
Bromus asper  auct. non Murray
Bromus benekenii  (Lange) Trimen sträflosta
Bromus erectus  Huds. raklosta
Bromus hordeaceus  L. luddlosta
Bromus inermis  Leyss. foderlosta
Bromus racemosus  L. klaselosta
Bromus secalinus  L. råglosta
Bromus sterilis  L. sandlosta
Bromus tectorum  L. taklosta
Brunella  Mill.
Bryonia  L. hundrofsläktet
Buglossoides arvensis  (L.) I.M.Johnst. sminkrot
Bunias  L. rysskålssläktet
Bunias orientalis  L. ryssgubbe, rysskål
Bupleurum  L. harfloksläktet
Bupleurum tenuissimum  L. harfloka
Butomaceae   blomvassfamiljen
Butomus umbellatus  L. blomvass
Buxaceae   buxbomsfamiljen
Buxus sempervirens  L. buxbom
Cakile  Mill. marviolssläktet
Cakile maritima  Scop. marviol
Calamagrostis arundinacea  (L.) Roth piprör
Calamagrostis canescens  (F.H.Wigg.) Roth grenrör
Calamagrostis chalybaea  (Laest.) Fr. niprör
Calamagrostis epigejos  (L.) Roth bergrör
Calamagrostis lanceolata  Roth
Calamagrostis lapponica  (Wahlenb.) Hartm. lapprör
Calamagrostis neglecta  auct. non (Ehrh.) G.Gaertn. & al.
Calamagrostis phragmitoides  Hartm. brunrör, jätterör
Calamagrostis pseudophragmites  auct. non (Haller f.) Koeler
Calamagrostis purpurea  auct. non (Trin.) Trin.
Calamagrostis stricta  (Timm) Koeler madrör
Calamagrostis x strigosa  (Wahlenb.) Hartm. strandrör
Calamagrostis varia  (Schrad.) Host piggrör
Calamintha  Mill. harmyntsläktet
Calamintha acinos  (L.) Clairv.
Calendula  L. ringblomsläktet
Calendula officinalis  L. ringblomma
Calla palustris  L. missne
Callistephus chinensis  (L.) Nees aster, trädgårdsaster
Callitrichaceae   lånkefamiljen
Callitriche  L. lånkesläktet
Callitriche autumnalis  L.
Callitriche cophocarpa  Sendtn. vårlånke
Callitriche hamulata  W.D.J.Koch bäcklånke
Callitriche hermaphroditica  L. höstlånke
Callitriche palustris  L. sommarlånke
Callitriche polymorpha  Lönnr.
Callitriche stagnalis  Scop. spadlånke
Callitriche vernalis  Kütz.
Calluna vulgaris  (L.) Hull ljung
Caltha  L. kabbleksläktet
Caltha palustris  L. kabbleka
Calypso  Salisb. jungfrutoffelsläktet
Calypso bulbosa  (L.) Oakes jungfrutoffel
Calystegia sepium  (L.) R.Br. snårvinda
Camelina  Crantz lindådresläktet
Camelina alyssum  (Mill.) Thell. lindådra
Camelina foetida  (Schkuhr) Fr.
Camelina microcarpa  DC. sanddådra
Camelina sativa  (L.) Crantz fetdådra
Camelina silvestris  orth. var.
Campanula  L. blåklocksläktet
Campanula cervicaria  L. skogsklocka
Campanula glomerata  L. toppklocka
Campanula latifolia  L. hässleklocka
Campanula patula  L. ängsklocka
Campanula persicifolia  L. stor blåklocka
Campanula rapunculoides  L. knölklocka
Campanula rapunculus  L. rapunselklocka
Campanula rotundifolia  L. blåklocka, liten blåklocka
Campanula trachelium  L. nässelklocka
Campanula uniflora  L. fjällklocka
Campanulaceae   blåklockfamiljen
Cannabis sativa  L. hampa
Caprifoliaceae   tryfamiljen
Capsella bursa-pastoris  (L.) Medik. lomme
Caragana  Fabr. ärtbusksläktet
Caragana arborescens  Lam. stor-ärtbuske
Caragana frutescens  (L.) Medik.
Caragana frutex  (L.) K.Koch små-ärtbuske
Cardamine  L. bräsmesläktet
Cardamine amara  L. bäckkrasse
Cardamine bellidifolia  L. fjällbräsma
Cardamine bulbifera  (L.) Crantz tandrot
Cardamine flexuosa  With. skogsbräsma
Cardamine hirsuta  L. bergbräsma
Cardamine impatiens  L. lundbräsma
Cardamine parviflora  L. strandbräsma
Cardamine pratensis  L. ängskrasse
Cardamine silvatica  orth. var.
Carduus  L. stingselsläktet
Carduus acanthoides  L. piggtistel
Carduus crispus  L. krustistel
Carduus nutans  L. nicktistel
Carex acuta  L. hvass-starr
Carex acutiformis  Ehrh. brunstarr
Carex alpina  Wahlenb. non Schrank
Carex appropinquata  Schumach. oxstarr
Carex aquatilis  Wahlenb. norrlandsstarr
Carex arenaria  L. sandstarr
Carex atrata  L. svartstarr
Carex atrofusca  Schkuhr svedstarr
Carex bicolor  All. brokstarr
Carex bigelowii  Schwein. styfstarr
Carex brunnescens  (Pers.) Poir. nickstarr
Carex buxbaumii  Wahlenb. klubbstarr
Carex canescens  L. gråstarr
Carex canescens var. alpicola  Wahlenb.
Carex capillaris  L. hårstarr
Carex capitata  L. hufvudstarr
Carex caryophyllea  Latourr. vårstarr
Carex cespitosa  L. tufstarr
Carex chordorrhiza  L.f. strängstarr
Carex diandra   trindstarr
Carex digitata  L. vispstarr
Carex dioica  L. nålstarr
Carex disperma  Dewey spädstarr
Carex distans  L. glesstarr
Carex disticha  Huds. plattstarr
Carex echinata  Murray stjärnstarr
Carex elata  All. bunkestarr
Carex elongata  L. rankstarr
Carex ericetorum  Pollich backstarr
Carex extensa  Gooden. segstarr
Carex festiva  Dewey
Carex filiformis  auct. non L. (2)
Carex flacca  Schreb. slankstarr
Carex flava  L. knagglestarr
Carex fuliginosa  Schkuhr sotstarr
Carex fulva  auct. non Gooden.
Carex glacialis  Mack. fotstarr
Carex glareosa  Wahlenb. klapperstarr
Carex globularis  L. klotstarr
Carex heleonastes  L.f. myrstarr
Carex hirta  L. grusstarr
Carex hostiana  DC. gulstarr
Carex incurva  Lightf.
Carex irrigua  (Wahlenb.) Hoppe
Carex lachenalii  Schkuhr ripstarr
Carex laevirostris  (Fr.) Fr.
Carex lagopina  Wahlenb.
Carex lasiocarpa  Ehrh. trådstarr
Carex laxa  Wahlenb. slakstarr
Carex lepidocarpa  Tausch näbbstarr
Carex leporina  L. harstarr
Carex limosa  L. dystarr
Carex livida  (Wahlenb.) Willd. hvitstarr
Carex loliacea  L. repestarr
Carex macloviana  d'Urv. lemmelstarr
Carex magellanica ssp. irrigua  (Wahlenb.) Hiitonen sumpstarr
Carex maritima  Gunnerus bågstarr
Carex microglochin  Wahlenb. borststarr
Carex misandra  R.Br.
Carex montana  L. lundstarr
Carex muricata  auct. non L.
Carex myosuroides  Vill. enaxig säfstarr
Carex nardina  Fr. staggstarr
Carex nigra  (L.) Reichard småstarr
Carex norvegica  Retz. fjällstarr
Carex obtusata  Lilj. trubbstarr
Carex oederi  Retz. ärtstarr
Carex ornithopoda  Willd. fågelstarr
Carex paleacea  Wahlenb. strandstarr
Carex pallescens  L. blekstarr
Carex panicea  L. hirsstarr
Carex paniculata  L. vippstarr
Carex paradoxa  Willd. non J.F.Gmel.
Carex parallela  (Laest.) Sommerf. lappstarr
Carex pedata  Wahlenb. non L.
Carex pediformis  auct. scand. non C.A.Mey.
Carex pediformis ssp. rhizoides  (Boott) H.Lindeb. jämtlandsstarr
Carex pilulifera  L. pillerstarr
Carex polygama  Schkuhr
Carex pseudocyperus  L. slokstarr
Carex pulicaris  L. loppstarr
Carex punctata  Gaudin prickstarr
Carex rariflora  (Wahlenb.) Sm. myggstarr
Carex remota  L. skärmstarr
Carex rigida  Gooden. non Schrank
Carex riparia  Curtis jättestarr
Carex rostrata  Stokes flaskstarr
Carex rufina  Drejer dvärgstarr
Carex rupestris  All. klippstarr
Carex salina  auct. non Wahlenb.
Carex saxatilis  L. glansstarr
Carex simpliciuscula  Wahlenb. fleraxig säfstarr
Carex sparsiflora  (Wahlenb.) Steud.
Carex spicata  Huds. piggstarr
Carex stellulata  Gooden.
Carex stricta  Gooden. non Lam.
Carex sylvatica  Huds. skogsstarr
Carex tenuiflora  Wahlenb. tågstarr
Carex teretiuscula  Gooden.
Carex tomentosa  L. luddstarr
Carex ustulata  Wahlenb.
Carex utriculata  Boott älfstarr
Carex vacillans  Drejer saltstarr
Carex vaginata  Tausch slidstarr
Carex verna  Chaix non Lam.
Carex vesicaria  L. blåsstarr
Carex vulpina  L. räfstarr
Carlina vulgaris  L. spåtistel
Carpinus  L. afvenbokssläktet
Carpinus betulus  L. afvenbok
Carum carvi  L. kummin
Caryophyllaceae   nejlikfamiljen
Cassandra  D.Don
Cassandra calyculata  (L.) D.Don
Cassiope tetragona  (L.) D.Don polarljung
Catabrosa  P.Beauv. narvgrässläktet
Catabrosa algida  (Sol. Hartm.
Catabrosa aquatica  (L.) P.Beauv. narvgräs
Catapodium rigidum  (L.) C.E.Hubb. styvgröe
Celastraceae   benvedsfamiljen
Centaurea cyanus  L. blåklint
Centaurea jacea  L. rödklint
Centaurea scabiosa  L. väddklint
Centaurium erythraea  Rafn arun
Centaurium erythraea var. capitaum  (Willd.) Melderis ölandsarun
Centaurium littorale  (Turner) Gilmour kustarun
Centaurium littorale var. glomeratum  (Wittr.) Melderis topparun
Centaurium pulchellum  (Sw.) Druce dvärgarun
Centunculus  L. knutarvssläktet
Centunculus minimus  L.
Cephalanthera damasonium  (Mill.) Druce stor skogslilja
Cephalanthera grandiflora  (L.) Gray
Cephalanthera lonchophyllum  auct. non (L.f.) Rchb.f.
Cephalanthera longifolia  (L.) Fritsch hvit skogslilja
Cephalanthera rubra  (L.) Rich. röd skogslilja
Cerastium  L. hönsarvssläktet
Cerastium alpinum  L. fjällarv
Cerastium arvense  L. fältarv
Cerastium brachypetalum  Pers. raggarv
Cerastium cerastoides  (L.) Britton lapparv
Cerastium diffusum  Pers. västkustarv
Cerastium fontanum ssp. vulgare  (Hartm.) Greuter & Burdet hönsarv
Cerastium glutinosum  Fr. sandarv
Cerastium pumilum  Curtis kalkarv
Cerastium semidecandrum  L. vårarv
Cerastium tetrandrum  Curtis
Cerastium trigynum  Vill.
Cerastium vulgare  Hartm.
Ceratophyllaceae   hornsärfsfamiljen
Ceratophyllum  L. hornsärfssläktet
Ceratophyllum demersum  L. hornsärf
Ceratophyllum submersum  L. vårtsärf
Cerefolium sativum  Besser
Cerefolium silvestre  orth. var.
Chaenorhinum minus  (L.) Lange småsporre
Chaerophyllum  L. hårfloksläktet
Chaerophyllum temulum  L. hårfloka
Chamaedaphne  Moench finnmyrtenssläktet
Chamaedaphne calyculata  (L.) Moench finnmyrten
Chamaenerion angustifolium  (L.) Scop. kropp, mjölke
Chamorchis  Rich. dvärgnyckelsläktet
Chamorchis alpina  (L.) Rich. dvärgnycklar
Chelidonium majus  L. skelört
Chenopodiaceae   mållfamiljen
Chenopodiastrum hybridum  (L.) S.Fuentes & al. lönnmålla
Chenopodiastrum murale  (L.) S.Fuentes & al. gatmålla
Chenopodium  L. mållsläktet
Chenopodium album  L. mäll, svinmålla
Chenopodium vulvaria  L. stinkmålla
Cherleria biflora  (L.) A.J.Moore & Dillenb. fjällnörel
Chimaphila umbellata  (L.) Barton ryl
Chrysanthemum  L. kragblomsläktet
Chrysanthemum parthenium  (L.) Bernh.
Chrysosplenium  L. gullpudresläktet
Chrysosplenium alternifolium  L. gullpudra, vanlig gullpudra
Chrysosplenium tetrandum  (N.Lund) Th.Fr. polargullpudra
Cichorium endivia  L. endivia
Cichorium intybus  L. cikoria, vägvårda
Cicuta  L. sprängörtssläktet
Cicuta virosa  L. sprängört
Cineraria integrifolia  (L.) L.
Cineraria palustris  (L.) L.
Cinna  L. lukthvenssläktet
Cinna latifolia  (Trevir.) Griseb. lukthven, sötgräs
Cinna pendula  (Trin.) Trin.
Circaea  L. häxörtssläktet
Circaea alpina  L. dvärghäxört
Circaea x intermedia  Ehrh. mellanhäxört
Circaea lutetiana  L. häxört, stor häxört
Cirsium acaule  (L.) Scop. jordtistel
Cirsium arvense  (L.) Scop. åkertistel
Cirsium heterophyllum  (L.) Hill borsttistel, brudborste
Cirsium lanceolatum  (L.) Scop.
Cirsium oleraceum  (L.) Scop. kåltistel
Cirsium palustre  (L.) Scop. kärrtistel
Cirsium rivulare  (Jacq.) All. bäcktistel
Cirsium vulgare  (Savi) Ten. vägtistel
Cistaceae   solvändfamiljen
Cladium  P.Browne agsläktet
Cladium mariscus  (L.) Pohl ag, åhm
Clinopodium  L. dostsläktet
Clinopodium acinos  (L.) Kuntze harmynta
Clinopodium vulgare  L. dosta
Cnidium dubium  (Schkuhr) Thell. slidsilja
Cobresia  orth. var.
Cochlearia  L. skedörtssläktet
Cochlearia anglica  L. engelsk skedört
Cochlearia danica  L. dansk skedört, skedört
Cochlearia officinalis  L. skörbjuggsört
Coeloglossum  Hartm. grönkullsläktet
Coeloglossum viride  (L.) Hartm. grönkulla
Colchicum  L. tidlös-släktet
Colchicum autumnale  L. nakna jungfrun, tidlösa
Comarum  L. kråkklöfversläktet
Comarum palustre  L. kråkklöfver
Comastoma tenellum  (Rottb.) Toyok. polarstålört
Compositae  
Coniferae   barrträd
Conium  L. odörtssläktet
Conium maculatum  L. odört
Consolida regalis  Gray riddarsporre, vanlig riddarsporre
Convallaria  L. konvaljesläktet
Convallaria majalis  L. konvalje, liljekonvalje
Convallaria multiflora  L.
Convallaria polygonatum  L.
Convallaria verticillata  L.
Convolvulaceae   vindfamiljen
Convolvulus  L. vindsläktet
Convolvulus arvensis  L. åkervinda
Conyza canadensis  (L.) Cronquist kanadabinka
Coptidium lapponicum  (L.) Rydb. lappsmörblomma
Corallorhiza  Gagnebin korallrotssläktet
Corallorhiza trifida  Châtel. korallrot
Coriandrum  L. koriandersläktet
Coriandrum sativum  L. koriander
Cornaceae   hårdvedsfamiljen
Cornus  L. hårdvedssläktet
Cornus alba  Wangenh. non L.
Cornus mas  L. kornellkörs
Cornus sanguinea  L. hårdved
Cornus sericea  L. videkornell
Cornus stolonifera  Michx.
Cornus suecica  L. hönsbär
Coronilla  L. kronärtssläktet
Coronilla emerus  L.
Corydalis cava  (L.) Schweigg. & Körte hålört
Corydalis intermedia  (L.) Mérat smånunneört
Corydalis nobilis  (L.) Pers. sibirisk nunneört
Corydalis pumila  (Host) Rchb. sloknunneört
Corydalis solida  (L.) Clairv. handnunneört
Corylus avellana  L. hassel
Corynephorus canescens  (L.) P.Beauv. borsttåtel
Cota tinctoria  (L.) J.Gay färgkulla
Cotoneaster  Medik. oxbärssläktet
Cotoneaster integerrimus  Medik. oxbär
Cotoneaster niger  (Fr.) Fr. svartoxbär
Crambe  L. strandkålssläktet
Crambe maritima  L. strandkål
Crassula aquatica  (L.) Schönland fyrling
Crassulaceae   fetbladsfamiljen
Crataegus coccinea  auct. non L. 1.
Crataegus intricata  Lange bredhagtorn
Crataegus laevigata  (Poir.) DC. rundhagtorn
Crataegus monogyna  Jacq. trubbhagtorn
Crataegus oxyacantha  auct. non L.
Crepis  L. klofiblesläktet
Crepis biennis  L. skånsk fibla
Crepis capillaris  (L.) Wallr. blågrön klofibla
Crepis nicaeensis  Balb. mälarfibla
Crepis paludosa  (L.) Moench kärrfibla
Crepis praemorsa  (L.) Walther klasefibla
Crepis setosa  Haller f. borstig klofibla
Crepis tectorum  L. vanlig klofibla
Crepis virens  L.
Crocus  L. saffranssläktet
Crocus vernus  (L.) Hill saffran, vårsaffran
Cryptogramma  R.Br. krusbräkensläktet
Cryptogramma crispa  (L.) Richardson krusbräken
Cucumis  L. gurksläktet
Cucumis melo  L. melon
Cucumis sativus  L. gurka
Cucurbita  L. kurbitssläktet
Cucurbita pepo  L. pumpa, växtmärg
Cucurbitaceae   gurkfamiljen
Cuscuta  L. snarrefssläktet
Cuscuta epilinum  Weihe linsilke
Cuscuta epithymum  (L.) L. ljungsilke
Cuscuta epithymum var. trifolii  (Bab.) Berher klöfversilke, klöfversnärja
Cuscuta europaea  L. nässelsilke, snarrefva
Cuscuta trifolii  Bab.
Cynara  L. kronärtskocksläktet
Cynara cardunculus Scolymus-Gruppen   kronärtskocka
Cynoglossum  L. munkfnatssläktet
Cynoglossum officinale  L. hundtunga, munkfnat
Cynosurus  L. kamäxingsläktet
Cynosurus cristatus  L. kamäxing
Cyperaceae   starrfamiljen
Cyperus fuscus  L. dvärgag
Cypripedium calceolus  L. guckusko
Cystopteris  Bernh. stenbräkensläktet
Cystopteris fragilis  (L.) Bernh. stenbräken
Cystopteris montana  (Lam.) Desv. finbräken
Cytisus capitatus  Scop.
Cytisus elongatus  Waldst. & Kit. vidjegullregn
Cytisus hirsutus  L. toppgullregn
Cytisus scoparius  (L.) Link har-ris
Dactylis  L. hundäxingsläktet
Dactylis glomerata  L. hundäxing
Dactylorhiza incarnata  (L.) Soó ängsnycklar
Dactylorhiza incarnata ssp. cruenta  (O.F.Müll.) P.D.Sell blodnycklar
Dactylorhiza maculata  (L.) Soó jungfru Marie hand
Dactylorhiza majalis  (Rchb.) P.F.Hunt & Summerh. majnycklar
Dactylorhiza majalis ssp. lapponica  (Hartm.) H.Sund. sumpnycklar
Dactylorhiza sambucina  (L.) Soó Adam och Eva
Dahlia  Cav. dahliesläktet
Dahlia x pinnata  Cav. dahlia, georgin
Dahlia variabilis  (Willd.) Desf.
Danthonia  DC. axsvingelsläktet
Danthonia decumbens  (L.) DC. axsvingel
Daphne  L. tibastsläktet
Daphne mezereum  L. källarhals, tibast
Dasiphora fruticosa  (L.) Rydb. tok
Datura  L. spikklubbsläktet
Datura stramonium  L. spikklubba
Daucus  L. morotssläktet
Daucus carota ssp. carota   morot
Delphinium  L. riddarsporrsläktet
Delphinium elatum  L. stor riddarsporre
Dentaria  L. tandrotssläktet
Deschampsia  P.Beauv. tåtelsläktet
Deschampsia alpina  (L.) Roem. & Schult. fjälltåtel
Deschampsia bottnica  (Wahlenb.) Trin. gultåtel
Deschampsia cespitosa  (L.) P.Beauv. tuftåtel
Descurainia sophia  (L.) Prantl dillsenap, stillfrö
Dianthus arenarius  L. sandnejlika
Dianthus armeria  L. saronsblomster
Dianthus barbatus  L. borstnejlika
Dianthus caryophyllus  L. nejlika, trädgårdsnejlika
Dianthus deltoides  L. backnejlika, ängsnejlika
Dianthus superbus  L. praktnejlika
Diapensia  L. fjällgrönsläktet
Diapensia lapponica  L. fjällgröna
Diapensiaceae   fjällgrönfamiljen
Digitalis  L. fingerhattssläktet
Digitalis purpurea  L. fingerborgsblomma
Digitaria  Haller blodhirssläktet
Digitaria ciliaris  (Retz.) Koeler fingerhirs
Digitaria ischaemum  (Schweigg.) Muhl. brunhirs
Digitaria sanguinalis  (L.) Scop. blodhirs
Diplotaxis  DC. sandsenapssläktet
Diplotaxis muralis  (L.) DC. rosettsenap
Diplotaxis tenuifolia  (L.) DC. sandsenap
Dipsacaceae   väddfamiljen
Dipsacus  L. kardtistelsläktet
Dipsacus fullonum  L. kardtistel
Dipsacus pilosus  L. hårig kardtistel
Draba  L. nagelörtssläktet
Draba alpina  L. gullnagelört
Draba arctica  J.Vahl
Draba cinerea  Adams polarnagelört
Draba fladnizensis  Wulfen lappnagelört
Draba glabella  Pursh hårnagel
Draba hirta  auct. non L.
Draba incana  L. grånagelört
Draba muralis  L. lundnagelört
Draba nemorosa  L. backnagelört
Draba nivalis  Lilj. isnagelört
Draba wahlenbergii  Hartm.
Draba verna  L. rågblomma, vårälskling
Dracocephalum  L. drakblomsläktet
Dracocephalum ruyschiana  L. drakblomma
Dracocephalum thymiflorum  L. draktimjan
Drosera  L. sileshårssläktet
Drosera anglica  Huds. storsileshår
Drosera intermedia  Hayne småsileshår
Drosera longifolia  L.
Drosera rotundifolia  L. sileshår, soldagg, vanligt sileshår
Droseraceae   flugfängefamiljen
Dryas  L. fjällsippsläktet
Dryas octopetala  L. fjällsippa
Drymocallis rupestris  (L.) Soják trollsmultron
Dryopteridaceae   skogsbräkensläktet
Dryopteris carthusiana  (Vill.) H.P.Fuchs skogsbräken
Dryopteris cristata  (L.) A.Gray granbräken
Dryopteris dilatata  (Hoffm.) A.Gray bredbräken
Dryopteris filix-mas  (L.) Schott träjon
Echinochloa crus-galli  (L.) P.Beauv. hönshirs
Echinops sphaerocephalus  L. bolltistel
Echium  L. blåeldssläktet
Echium vulgare  L. blåeld
Elaeagnaceae   haftornsfamiljen
Elatinaceae   lånkesärfsfamiljen
Elatine  L. lånkesärfssläktet
Elatine hexandra  (Lapierre) DC. skaft-lånkesärf
Elatine hydropiper  L. fyrtals-lånkesärf
Elatine triandra  Schkuhr tretals-lånkesärf
Eleocharis acicularis  (L.) Roem. & Schult. nålsäf
Eleocharis palustris  (L.) Roem. & Schult. knappsäf
Eleocharis parvula  (Roem. & Schult.) Bluff & al. dvärgsäf
Eleocharis quinqueflora  (Hartmann) O.Schwarz tagelsäf
Eleocharis uniglumis  (Link) Schult. agnsäf
Elichrysum  orth. var.
Elodea canadensis  Michx. vattenpest
Elsholtzia  Willd. kryddmyntsläktet
Elsholtzia ciliata  (Thunb.) Hyl. kryddmynta
Elsholtzia patrinii  (Lepech.) Garcke
Elssholzia  Garcke
Elymus caninus  (L.) L. lundhvete
Elymus macrourus  (Steud.) Tzvelev sensu lato fjällhvete
Elymus repens  (L.) Gould hvitrot, kvickrot
Elyna  Schrad.
Elyna bellardii  (All.) Hartm.
Empetraceae   kråkbärsfamiljen
Empetrum  L. kråkbärssläktet
Empetrum nigrum  L. kråkbär, kråkris
Epilobium  L. duntrafssläktet
Epilobium adnatum  Griseb.
Epilobium alsinifolium  Vill. myrduntraf
Epilobium anagallidifolium  Lam. dvärgduntraf
Epilobium collinum  C.C.Gmel. backduntraf
Epilobium dahuricum  orth. var.
Epilobium davuricum  Hornem. smalduntraf
Epilobium hirsutum  L. rosentraf
Epilobium hornemannii  Rchb. fjällduntraf
Epilobium lactiflorum  Hausskn. hvitduntraf
Epilobium lamyi  W.W.Schultz gråduntraf
Epilobium montanum  L. bergduntraf
Epilobium obscurum  Schreb. vidjeduntraf
Epilobium palustre  L. kärrduntraf
Epilobium parviflorum  Schreb. ludd-duntraf
Epilobium roseum  Schreb. grenduntraf
Epilobium tetragonum  L. kantduntraf
Epipactis atrorubens  (Hoffm.) Besser brunknipprot
Epipactis helleborine  (L.) Crantz skogsknipprot
Epipactis palustris  (L.) Crantz kärrknipprot
Epipactis rubiginosa  (Crantz) W.Koch
Epipogium  Borkh. skogsfrusläktet
Equisetaceae   fräkenfamiljen
Equisetales  Bercht. & J.Presl fräkenartade kärlkryptogamer
Equisetum  L. fräkensläktet
Equisetum arvense  L. räfrumpa, åkerfräken
Equisetum hyemale  L. skaffräken, skafgräs
Equisetum maximum  Duval-Jouvre non Lam.
Equisetum palustre  L. kärrfräken
Equisetum pratense  Ehrh. ängsfräken
Equisetum scirpoides  Michx. dvärgfräken
Equisetum sylvaticum  L. skogsfräken
Equisetum telmateia  Ehrh. jättefräken
Equisetum variegatum  Schleich. smalfräken
Erica  L. klockljungssläktet
Erica tetralix  L. klockljung
Ericaceae   ljungfamiljen
Erigeron  L. binksläktet
Erigeron acer  orth. var.
Erigeron acris  L. gråbinka
Erigeron alpinus  auct. non L.
Erigeron borealis  (Vierh.) Simmons fjällbinka
Erigeron elongatus  Ledeb.
Erigeron uniflorus  L. polarbinka
Eriophorum alpinum  L.
Eriophorum angustifolium  Honck. ängsull
Eriophorum brachyantherum  Trautv. & C.A.Mey. myrull
Eriophorum callitrix  auct. non C.A.Mey.
Eriophorum latifolium  Hoppe gräsull
Eriophorum russeolum  Hartm. rostull
Eriophorum scheuchzeri  Hoppe polarull
Eriophorum vaginatum  L. hadd, tufull
Erodium  Aiton skatnäfsläktet
Erodium cicutarium  (L.) L'Hér. skatnäfva
Erodium moschatum  (L.) L'Hér. desmenäfva
Erucastrum  (DC.) C.Presl kålsenapssläktet
Erucastrum gallicum  (Willd.) O.E.Schulz kålsenap
Erucastrum pollichii  K.F.Schimp. & Spenn.
Erucastrum supinum  (L.) Al-Shehbaz & Warwick kalkkrasse
Ervum  L. linssläktet
Ervum hirsutum  L.
Ervum lens  L.
Eryngium  L. martornssläktet
Eryngium maritimum  L. martorn
Erysimum  L. gyllensläktet
Erysimum cheiranthoides  L. åkergyllen
Erysimum hieraciifolium  L. berggyllen
Erythraea capitata  Willd.
Erythraea centaurium  auct. non (L.) Pers.
Erythraea glomerata  Wittr.
Erythraea pulchella  (Sw.) Fr.
Erythraea vulgaris  (Rafn) Wittr. non Gray
Esculus  orth. var.
Euonymus  L. benvedssläktet
Euonymus europaea  orth. var.
Euonymus europaeus  L. benved
Eupatorium  L. hampflockssläktet
Eupatorium cannabinum  L. hampflocks
Euphorbia cyparissias  L. vårtörel
Euphorbia esula  L. vargtörel
Euphorbia exigua  L. småtörel
Euphorbia helioscopia  L. reformstörel
Euphorbia palustris  L. kärrtörel, vargmjölk
Euphorbia peplus  L. räfmjölk, räfmjölkstörel
Euphorbiaceae   törelfamiljen
Euphrasia  L. ögontröstsläktet
Euphrasia micrantha  Rchb. ljungögontröst
Euphrasia officinalis  L. sensu lato ögontröst
Evonymus  orth. var.
Faba  Mill. bondbönsläktet
Faba vulgaris  Moench
Fabaceae   ärtfamiljen
Fagaceae   ekfamiljen
Fagopyrum  Mill. bohvetesläktet
Fagopyrum esculentum  Moench bohvete, vanligt bohvete
Fagopyrum tataricum  (L.) Gaertn. tatariskt bohvete
Fagus silvatica  orth. var.
Fagus sylvatica  L. bok
Falcaria  Fabr. skärfloksläktet
Falcaria vulgaris  Bernh. skärfloka
Fallopia convolvulus  (L.) Á.Löve åkerbinda
Fallopia dumetorum  (L.) Holub löfbinda
Festuca altissima  All. skogssvingel
Festuca arundinacea  Schreb. strandsvingel
Festuca elatior  auct. non L.
Festuca gigantea  (L.) Vill. långsvingel
Festuca ovina  L. fårsvingel
Festuca pratensis  Huds. ängssvingel
Festuca rubra  L. rödsvingel
Festuca sciuroides  Roth
Festuca silvatica  ort. var.
Ficaria verna  Huds. svalört
Filago apiculata  Bab.
Filago arvensis  L. ullört, vanlig ullört
Filago germanica  (L.) Huds. tysk ullört
Filago lutescens  Jord. gulgrå ullört
Filago minima  (Sm.) Pers. spenslig ullört
Filipendula  Mill. älggrässläktet
Filipendula ulmaria  (L.) Maxim. mjödört, älggräs
Filipendula vulgaris  Moench brudbröd
Fragaria  L. smultronsläktet
Fragaria moschata  Weston jordgubbe
Fragaria vesca  L. smultron
Fragaria viridis  Weston backsmultron, nejkon
Frangula  Mill. brakvedssläktet
Frangula alnus  Mill. brakved
Fraxinus  L. asksläktet
Fraxinus excelsior  L. ask
Fritillaria  L. kronliljesläktet
Fritillaria imperialis  L. kejsarkrona
Fritillaria meleagris  L. damspelslilja, kungsängslilja
Fumana procumbens  (Dunal) Gren. & Godr. gottlandssolvända
Fumaria officinalis  L. jordrök, vanig jordrök
Fumaria vaillantii  Loisel. småblommig jordrök
Gagea arvensis  auct. non (Pers.) Dumort.
Gagea lutea  (L.) Ker Gawl. vanlig vårlök, vårlök
Gagea minima  (L.) Ker Gawl. dvärgvårlök, kråklök
Gagea pratensis  (Pers.) Dumort. ängsvårlök
Gagea spathacea  (Hayne) Salisb. lundvårlök
Gagea villosa  (M.Bieb.) Sweet luddvårlök
Galanthus nivalis  L. snödroppe
Galatella linosyris  (L.) Rchb. f. gullborste
Galeobdolon  Adans. skogsplistersläktet
Galeobdolon luteum  Huds.
Galeopsis  L. dånsläktet
Galeopsis bifida  Boenn. toppdån
Galeopsis ladanum  L. mjukdån
Galeopsis speciosa  Mill. hampdån
Galeopsis tetrahit  L. blinddån, pipdån
Galinsoga  Ruiz & Pav. gängelsläktet
Galinsoga parviflora  Cav. gängel
Galium  L. mårsläktet
Galium aparine  L. snärjgräs, snärjmåra
Galium boreale  L. hvitmåra
Galium mollugo  L. buskmåra
Galium odoratum  (L.) Scop. myskmadra
Galium palustre  L. vattenmåra
Galium rotundifolium  L. gotlandsmåra
Galium saxatile  L. stenmåra
Galium spurium  L. linmåra
Galium trifidum  L. dvärgmåra
Galium triflorum  Michx. myskmåra
Galium uliginosum  L. våtmåra
Galium verum  L. gulmåra
Genista  L. ginstsläktet
Genista anglica  L. engelsk ginst
Genista germanica  L. tysk ginst
Genista pilosa  L. hårginst
Genista tinctoria  L. färgginst
Gentiana  L. stålörtssläktet
Gentiana baltica  Murb.
Gentiana nivalis  L. blåstjärna, nordstålört
Gentiana pneumonanthe  L. höstklocka
Gentiana purpurea  L. baggsöta
Gentiana uliginosa  Willd.
Gentianaceae   stålörtsfamiljen
Gentianella amarella  (L.) Börner ängsstålört
Gentianella campestris  (L.) Börner fältstålört
Gentianella campestris ssp. baltica  (Murb.) Á.Löve & D.Löve baltisk stålört
Gentianella uliginosa  (Willd.) Börner sumpstålört
Geraniaceae   näffamiljen
Geranium  L. näfsläktet
Geranium bohemicum  L. svedjenäfva
Geranium columbinum  L. dufnäfva
Geranium dissectum  L. fliknäfva
Geranium lucidum  L. glansnäfva
Geranium palustre  L. kärrnäfva
Geranium phaeum  L. brunnäfva
Geranium pratense  L. ängsnäfva
Geranium pusillum  L. sparfnäfva
Geranium pyrenaicum  Burm.f. skuggnäfva
Geranium robertianum  L. stinknäfva
Geranium rotundifolium  L. klibbnäfva
Geranium sanguineum  L. blodnäfva
Geranium silvaticum  orth. var.
Geranium sylvaticum  L. midsommarblomster, skogsnäfva
Geranium viscidulum  Fr.
Geum  L. nejlikrotssläktet
Geum hispidum  Fr. sträfkummer
Geum rivale  L. humleblomster
Geum urbanum  L. nejlikrot
Glaucium  Mill. möblomsläktet
Glaucium flavum  Crantz möblomma, strandvallmo
Glaux  L. strandkrypsläktet
Glaux maritima  L. strandkrypa
Glebionis segetum  (L.) Fourr. gullkrage
Glechoma  L. jordrefsläktet
Glechoma hederacea  L. jordrefva
Globularia  L. bergskrabbsläktet
Globularia vulgaris  L. berg-skrabba
Globulariaceae   bergskrabbfamiljen
Glyceria  R.Br. mannagrässläktet
Glyceria aquatica  (L.) Wahlb. non (L.) J.Presl & C.Presl
Glyceria distans  (Jacq.) Wahlenb.
Glyceria fluitans  (L.) R.Br. mannagräs, vanligt mannagräs
Glyceria lithuanica  (Gorski) Gorski glesvia
Glyceria maritima  (Huds.) Wahlenb.
Glyceria maxima  (Hartm.) Holmb. jättegröe, kasevia
Glyceria notata  Chevall. äkta mannagräs
Glyceria plicata  (Fr.) Fr.
Glyceria remota  auct. Fr. non (Forselles) Fr.
Glyceria rigida  (L.) Sm.
Gnaphalium  L. noppsläktet
Gnaphalium norvegicum  Gunnerus norsknoppa
Gnaphalium silvaticum  orth. var.
Gnaphalium supinum  L. fjällnoppa
Gnaphalium sylvaticum  L. skogsnoppa
Gnaphalium uliginosum  L. sumpnoppa
Goodyera repens  (L.) R.Br. knärot
Groenlandia densa  (L.) Fourr. tätnate
Gymnadenia albida  (L.) Rich.
Gymnadenia conopea  orth. var.
Gymnadenia conopsea  (L.) R.Br. brudgran, brudsporre
Gymnadenia nigra  (L.) Rchb.f. brunkulla
Gymnadenia odoratissima  (L.) Rich. luktsporre
Gymnocarpium dryopteris  (L.) Newman ekbräken
Gymnocarpium robertianum  (Hoffm.) Newman kalkbräken
Gypsophila  L. såpörtssläktet
Gypsophila fastigiata  L. såpört
Gypsophila muralis  L. grusnejlika
Halimione pedunculata  (L.) Aellen saltmålla
Halimione portulacoides  (L.) Aellen buskmålla
Haloragaceae   vattenslingfamiljen
Haloscias  Fr.
Haloscias scoticum  (L.) Fr.
Hammarbya  Kuntze myggblomsläktet
Hammarbya paludosa  (L.) Kuntze myggblomster
Harrimanella hypnoides  (L.) Coville mossljung
Hedera  L. murgrönsläktet
Hedera helix  L. murgröna
Heleocharis  T.Lestib.
Helianthemum  Mill. solvändsläktet
Helianthemum chamaecistus  Mill.
Helianthemum fumana  (L.) Mill.
Helianthemum nummularium  (L.) Mill. solvända, vanlig solvända
Helianthemum oelandicum  (L.) DC. ölandssolvända
Helianthus annuus  L. solros
Helianthus tuberosus  L. jordärtskocka
Helichrysum  Mill. hedblomsläktet
Helichrysum arenarium  (L.) Moench hedblomster
Helictochloa pratensis  (L.) Romero Zarco ängshafre
Helminthotheca  Vaill. snoktistelsläktet
Helminthotheca echioides  (L.) Holub snoktistel
Helosciadium  W.D.J.Koch krypfloksläktet
Helosciadium inundatum  (L.) W.D.J.Koch krypfloka
Hemerocallis lilioasphodelus  L. gul daglilja
Hepatica nobilis  Schreb. blåsippa
Heracleum  L. björnfloksläktet
Heracleum sphondylium ssp. sibiricum  (L.) Simonk. björnfloka
Herminium  L. honungsblomsläktet
Herminium monorchis  (L.) R.Br. honungsblomster
Herniaria glabra  L. knytling
Hesperis  L. gårdsviolssläktet
Hesperis matronalis  L. trädgårdsnattviol
Hieracium  L. hökfiblesläktet
Hieracium alpinum  L. sensu lato fjällfibla
Hieracium murorum  L. sensu lato skogsfibla
Hieracium pratense  Tausch
Hierochloa  orth. var.
Hierochloe alpina  (Willd.) Roem. & Schult. polarbrodd
Hierochloe odorata  (L.) P.Beauv. myskgräs
Hippocastanaceae   hästkastanjfamiljen
Hippocrepis emerus  (L.) Lassen kronärt
Hippophae  L. haftornssläktet
Hippophae rhamnoides  L. finnbär, haftorn
Hippuris  L. ledgrässläktet
Hippuris vulgaris  L. ledgräs
Holcus  L. mjuktåtelsläktet
Holcus lanatus  L. luddtåtel
Holcus mollis  L. lentåtel
Holosteum  L. fågelarvssläktet
Holosteum umbellatum  L. fågelarv
Honckenya peploides  (L.) Ehrh. saltarv
Hordelymus europaeus  (L.) Harz skogskorn
Hordeum europaeum  (L.) All.
Hordeum murinum  L. vildkorn
Hordeum secalinum  Schreb. ängskorn
Hordeum vulgare  L. korn
Hordeum vulgare Distichon-Gruppen   tvåradskorn
Hordeum vulgare Hexastichon-Gruppen   sexradskorn
Hornungia  Rchb. stenkrassesläktet
Hornungia petraea  (L.) Rchb. stenkrasse
Hottonia  L. vattenblinkssläktet
Hottonia palustris  L. vattenblink
Humulus lupulus  L. humle
Huperzia selago  (L.) Schrank & Mart. lopplummer
Hydrocharis morsus-ranae  L. dyblad
Hydrocharitaceae   dybladsfamiljen
Hydrocotyle  L. spikbladssläktet
Hydrocotyle vulgaris  L. spikblad
Hydropteridales  
Hylotelephium telephium  (L.) H.Ohba fetblad, kärleksört
Hylotelephium telephium ssp. telephium   trädgårdsfetblad
Hymenophyllaceae   mossbräkenfamiljen
Hymenophyllum  Sm. hinnbladssläktet
Hyoscyamus  L. bolmörtssläktet
Hyoscyamus niger  L. bolmört
Hypericaceae   johannesörtsfamiljen
Hypericum  L. johannesörtssläktet
Hypericum acutum  Moench
Hypericum hirsutum  L. luden johannesört
Hypericum humifusum  L. dvärgjohannesört
Hypericum maculatum  Crantz kantjohannesört, mansblod
Hypericum montanum  L. bergjohannesört
Hypericum perforatum  L. johannesört, äkta johannesört
Hypericum pulchrum  L. hedjohannesört
Hypericum quadrangulum  auct. non L.
Hypericum tetrapterum  Fr. vingad johannesört
Hypochaeris  L. slåtterfiblesläktet
Hypochaeris glabra  L. åkerfibla
Hypochaeris maculata  L. slåtterfibla
Hypochaeris radicata  L. rotfibla
Hyssopus  L. isopsläktet
Hyssopus officinalis  L. isop
Iasione  orth. var.
Iberis  L. blomkrassesläktet
Iberis amara  L. blomkrasse
Ilex  L. kristtornssläktet
Ilex aquifolium  L. kristtorn
Impatiens noli-tangere  L. springkorn
Imperatoria  L. mästerrotssläktet
Inula  L. krislesläktet
Inula britannica  L. luddkrisla
Inula helenium  L. alant, ålandsrot
Inula salicina  L. pilkrisla
Iridaceae   svärdsliljefamiljen
Iris pseudacorus  L. gul svärdslilja
Isatis  L. vejdesläktet
Isatis tinctoria  L. vejde
Isoetaceae   braxengräsfamiljen
Isoetes echinospora  Durieu ljusgrönt braxengräs
Isoetes lacustris  L. mörkgrönt braxengräs
Isolepis fluitans  (L.) R.Br. flytsäf
Isolepis setacea  (L.) R.Br. borstsäf
Jacobaea aquatica  (Hill) G.Gaertn. & al. vattenstånds
Jacobaea erucifolia  (L.) G.Gaertn. & al. finbladig stånds
Jacobaea paludosa  (L.) G.Gaertn. & al. gullbo
Jacobaea vulgaris  Gaertn. stånds, vanlig stånds
Jasione  L. monkesläktet
Jasione montana  L. monke
Juglandaceae   valnötsfamiljen
Juglans regia  L. valnöt, valnötsträd
Juncaceae   tågfamiljen
Juncaginaceae   sältingfamiljen
Juncus alpinoarticulatus  Chaix myrtåg, torftåg
Juncus alpinus  Vill.
Juncus arcticus  Willd. fjälltåg
Juncus articulatus  L. ryltåg
Juncus balticus  Willd. östersjötåg
Juncus biglumis  L. polartåg
Juncus bufonius  L. kryptåg
Juncus bulbosus  L. löktåg
Juncus castaneus  Sm. bruntåg
Juncus compressus  Jacq. stubbtåg
Juncus conglomeratus  L. knapptåg
Juncus effusus  L. veketåg
Juncus filiformis  L. trådtåg
Juncus fuscoater  Schreb.
Juncus gerardi  Loisel. salttåg
Juncus glaucus  Sibth.
Juncus inflexus  L. blåtåg
Juncus obtusiflorus  Hoffm.
Juncus squarrosus  L. borsttåg
Juncus stygius  L. dytåg
Juncus subnodulosus  Schrank trubbtåg
Juncus supinus  Moench
Juncus trifidus  L. klyntåg
Juncus triglumis  L. lapptåg
Juniperus communis  L. en
Juniperus communis f. nana  (Willd.) auct.
Juniperus communis var. saxatilis  Pall. dvärg-en
Juniperus communis f. suecica  (Mill.) Beissn. enträd
Kalmia procumbens  (L.) Galasso & al. krypljung
Kickxia elatine  (L.) Dumort. spjutsporre
Knautia arvensis  (L.) Coult. åkervädd
Kobresia bellardii  (All.) Loisel.
Kobresia caricina  Willd.
Koeleria  Pers. tofsäxingsläktet
Koeleria glauca  (Schrad.) DC. tofsäxing
Koenigia  L. dvärgsyrsläktet
Koenigia islandica  L. dvärgsyra
Labiatae  
Laburnum  Fabr. gullregnssläktet
Laburnum alpinum  (Mill.) Bercht. & J.Presl alpgullregn
Laburnum anagyroides  Medik. gullregn, vanligt gullregn
Lactuca alpina  (L.) A.Gray tolta, vanlig tolta
Lactuca muralis  (L.) G.Mey. skogssallat
Lactuca quercina  L. karlsösallat
Lactuca sativa  L. sallat, trädgårdssallat
Lactuca serriola  L. taggsallat
Lactuca sibirica  (L.) Maxim. älftolta
Lamiaceae   läppblomfamiljen
Lamium  L. plistersläktet
Lamium album  L. blindnässla, hvitplister
Lamium amplexicaule  L. mjukplister
Lamium confertum  Fr. mellanplister
Lamium dissectum  With.
Lamium galeobdolon  (L.) Crantz gulsuga, skogsplister
Lamium intermedium  Fr.
Lamium purpureum  L. rödplister
Lamium purpureum var. incisum  (Willd.) Pers. flikplister
Lamprocapnos  Endl. lyrblomsläktet
Lamprocapnos spectabilis  (L.) Fukuhara lyrblomma
Lappa minor  Hill.
Lappa nemorosa  (Lej.) Griewank
Lappa officinalis  All.
Lappa tomentosa  (Mill.) Lam.
Lappula  Moench piggfrösläktet
Lappula deflexa  (Wahlenb.) Garcke norrlandspiggfrö
Lappula echinata  Fritsch
Lappula squarrosa  (Retz.) Dumort. piggfrö, vanligt piggfrö
Lapsana  L. harkålssläktet
Lapsana communis  L. harkål
Larix  Mill. lärkträdssläktet
Larix decidua  Mill. lärkträd
Laserpitium  L. spenörtssläktet
Laserpitium latifolium  L. spenört
Lathraea squamaria  L. vetteros, vätteros
Lathyrus  L. vialsläktet
Lathyrus heterophyllus  L. vingvial
Lathyrus japonicus ssp. maritimus  (L.) P.W.Ball strandvial
Lathyrus linifolius  (Reichard) Bässler gökmat
Lathyrus maritimus  (L.) Bigelow
Lathyrus niger  (L.) Bernh. vippärt
Lathyrus odoratus  L. luktärt
Lathyrus palustris  L. sumpvial
Lathyrus pratensis  L. gulvial
Lathyrus silvestris  orth. var.
Lathyrus sphaericus  Retz. vårvial
Lathyrus sylvestris  L. backvial
Lathyrus tuberosus  L. knölvial
Lathyrus vernus  (L.) Bernh. vårärt
Lavandula  L. lavendelsläktet
Lavandula angustifolia  Mill. lavendel
Ledum  L. skvattramssläktet
Leersia oryzoides  (L.) Sw. vildris
Lemna gibba  L. kupandmat
Lemna minor  L. småandmat
Lemna polyrrhiza  L.
Lemna trisulca  L. korsandmat
Lemnaceae   andmatsfamiljen
Lens culinaris  Medik. lins
Lentibulariaceae   läppsporrfamiljen
Leontodon  L. höstfiblesläktet
Leontodon hispidus  L. sommarfibla
Leonurus  L. hjärtstillsläktet
Leonurus cardiaca  L. hjertstilla, hjärtstilla
Lepidium  L. krassesläktet
Lepidium campestre  (L.) R.Br. kung Salomos ljusstake
Lepidium didymum  L. hamnkrasse
Lepidium draba  L. välsk krasse
Lepidium latifolium  L. bitterkrasse
Lepidium ruderale  L. gatkrasse
Lepidium sativum  L. trädgårdskrasse
Lepturus incurvatus  auct. non Trin.
Leucanthemum vulgare  Lam. prästkrage
Leucojum  L. snöklocksläktet
Leucojum vernum  L. snöklocka
Levisticum  Hill libsticksläktet
Levisticum officinale  W.D.J.Koch libsticka
Leymus arenarius  (L.) Hochst. strandråg
Libanotis montana  Crantz
Ligusticum  L. strandfloksläktet
Ligusticum scothicum  L. strandfloka
Ligustrum  L. ligustersläktet
Ligustrum vulgare  L. liguster
Liliaceae   liljefamiljen
Lilium bulbiferum  L. brandgul lilja, brandlilja
Lilium candidum  L. hvitlilja
Lilium martagon  L. krollilja
Limnanthemum  (Walter) Britton
Limnanthemum nymphaeoides  orth. var.
Limonium  Mill. marrispsläktet
Limonium vulgare  Mill. marrisp
Limosella  L. dyörtssläktet
Limosella aquatica  L. dyört
Linaceae   linfamiljen
Linaria  Mill. sporrblomsläktet
Linaria repens  (L.) Mill. strimsporre
Linaria striata  DC.
Linaria vulgaris  Mill. gulsporre
Linnaea  L. linnéasläktet
Linnaea borealis  L. linnéa
Linosyris  Cass. non Ludw. gullborstesläktet
Linum  L. linsläktet
Linum catharticum  L. vildlin
Linum grandiflorum  Desf. purpurlin
Linum usitatissimum  L. lin
Lipandra polysperma  (L.) S.Fuentes & al. fiskmålla
Liparis loeselii  (L.) Rich. myggnycklar
Listera  R.Br. tvåbladssläktet
Listera cordata  (L.) R.Br.
Lithospermum  L. stenfrösläktet
Lithospermum officinale  L. stenfrö
Littorella  Bergius strandprylsläktet
Littorella juncea  P.J.Bergius
Lobelia  L. notblomsläktet
Lobelia dortmanna  L. notblomster
Lolium multiflorum  Lam. borstrepe, italienskt rajgräs
Lolium perenne  L. engelskt rajgräs, renrepe
Lolium remotum  Schrank linrepe
Lolium temulentum  L. dårrepe
Lonicera  L. trysläktet
Lonicera alpigena  L. alptry
Lonicera caerulea  L. blåtry
Lonicera caprifolium  L. kaprifol
Lonicera periclymenum  L. vildkaprifol
Lonicera symphoricarpus  auct. non L.
Lonicera tatarica  L. rosentry
Lonicera xylosteum  L. try, vanligt try
Lotus  L. käringtandssläktet
Lotus corniculatus  L. käringtand, vanlig käringtand
Lotus maritimus  L. klöfverärt
Lotus pedunculatus  Cav. stor käringtand
Lotus tenuifolius  (L.) Rchb. non Burm.f.
Lotus tenuis  Willd. smalbladig käringtand
Lotus tetragonolobus  L. sparrisärt
Lotus uliginosus  Schkuhr
Lunaria  L. månviolssläktet
Lunaria rediviva  L. månviol
Lupinus  L. lupinsläktet
Lupinus angustifolius  L. kaffelupin
Luzula arcuata  (Wahlenb.) Sw. bågfryle
Luzula campestris  (L.) DC. knippfryle
Luzula confusa  Lindeb. polarfryle
Luzula luzuloides  (Lam.) Dandy & Wilmott hvitfryle
Luzula multiflora  (Ehrh.) Lej. ängsfryle
Luzula nemorosa  (Pollich) E.Mey.
Luzula nivalis  (Laest.) Spreng. snöfryle
Luzula pallescens  Sw. blekfryle
Luzula parviflora  (Ehrh.) Desv. vippfryle
Luzula pilosa  (L.) Willd. vårfryle
Luzula spicata  (L.) DC. axfryle
Luzula wahlenbergii  Rupr. fjällfryle
Lychnis  L. gökblomsläktet
Lychnis chalcedonica  L. studentnejlika, studentroser
Lychnis flos-cuculi  L. gökblomster
Lycium  L. bocktörnsläktet
Lycium barbarum  L. bocktörne
Lycopodiaceae   lummerfamiljen
Lycopodiales  Bercht. & J.Presl lummerartade kärlkryptogamer
Lycopodiella inundata  (L.) Holub strandlummer
Lycopodium  L. lummersläktet
Lycopodium alpinum  L. fjäll-lummer
Lycopodium clavatum  L. mattlummer
Lycopodium complanatum  L. jämna, plattlummer
Lycopus  L. strandklosläktet
Lycopus europaeus  L. strandklo
Lysimachia  L. videörtssläktet
Lysimachia nemorum  L. gularv
Lysimachia nummularia  L. penningarv
Lysimachia thyrsiflora  L. topplösa
Lysimachia vulgaris  L. videört
Lythraceae   fackelrosfamiljen
Lythrum  L. fackelrossläktet
Lythrum portula  (L.) D.A.Webb rödlånke
Lythrum salicaria  L. fackelros
Maianthemum bifolium  (L.) F.W.Schmidt ekorrbär
Majanthemum  orth. var.
Malachium  Fr.
Malachium aquaticum  (L.) Fr.
Malaxis loeselii  (L.) Sw.
Malaxis monophyllos  (L.) Sw. knottblomster
Malus domestica  (Suckow) Borkh. apel, äppelträd, äpple
Malva  L. kattostsläktet, poppelrossläktet
Malva alcea  L. rosenkattost
Malva moschata  L. desmeros
Malva neglecta  Wallr. kattost, vanlig kattost
Malva pusilla  Sm. dvärgkattost
Malva rotundifolia  auct. non L.
Malva silvestris  orth. var.
Malva sylvestris  L. röd kattost
Malva thuringiaca  (L.) Vis. poppelros
Malvaceae   kattostfamiljen
Marrubium  L. kransborresläktet
Marrubium vulgare  L. kransborre
Marsileaceae   klöfverbräkenfamiljen
Matricaria  L. sötblomsläktet
Matricaria chamomilla  L. kamillblomma, sötblomster
Matricaria discoidea  DC. gatkamomill
Matricaria inodora  L.
Matteuccia  Tod. strutbräkensläktet
Matteuccia struthiopteris  (L.) Tod. strutbräken
Medicago  L. snäckväpplingssläktet
Medicago lupulina  L. humleluzern, humleväppling
Medicago minima  (L.) Bartal. taggsnäckväppling
Medicago sativa  L. blåluzern, luzern
Medicago sativa ssp. falcata  (L.) Arcang. svensk luzern
Melampyrum  L. kovallsläktet
Melampyrum arvense  L. pukhvete, åkerkovall
Melampyrum cristatum  L. korskovall
Melampyrum nemorosum  L. lundkovall, natt och dag
Melampyrum pratense  L. kohvete, kovall, ängskovall
Melampyrum silvaticum  orth. var.
Melampyrum sylvaticum  L. skogskovall
Melandrium  Röhl. klättblärsläktet
Melandrium album  (Mill.) Garcke
Melandrium rubrum  Garcke
Melanosinapis  Spenn. svartsenapssläktet
Melica  L. slokgrässläktet
Melica ciliata  L. grusslok
Melica nutans  L. bergslok
Melica uniflora  Retz. lundslok
Melilotus  Mill. sötväpplingssläktet
Melilotus albus  Medik. hvit sötväppling
Melilotus altissimus  Thuill. sötväppling, vanlig sötväppling
Melilotus arvensis  Wallr.
Melilotus caeruleus  (L.) Desr.
Melilotus dentatus  (Waldst. & Kit.) Pers. strandsötväppling
Melilotus officinalis  auct. non (L.) Lam.
Melilotus officinalis  (L.) Lam. åkersötväppling
Mentha  L. myntsläktet
Mentha aquatica  L. vattenmynta
Mentha arvensis  L. åkermynta
Mentha x gentilis  auct. non L.
Mentha x gracilis  Sole trädgårdsmynta
Mentha longifolia  (L.) Huds. gråmynta
Mentha silvestris  orth. var.
Mentha spicata  L. grönmynta
Mentha viridis  (L.) L.
Menyanthes  L. vattenklöfversläktet
Menyanthes trifoliata  L. vattenklöfver
Mertensia  Roth ostronörtssläktet
Mertensia maritima  (L.) Gray ostronört
Meum  Mill. björnrotssläktet
Meum athamanticum  Jacq. björnrot
Milium effusum  L. hässlebrodd
Misopates orontium  (L.) Raf. skalleblomma
Moehringia lateriflora  (L.) Fenzl ryssnarv
Moehringia trinervia  (L.) Clairv. skogsnarv
Molinia  Schrank blåtåtelsläktet
Molinia caerulea  (L.) Moench blåtåtel
Molinia coerulea  orth. var.
Moneses uniflora  (L.) A.Gray ögonljus
Monotropa  L. tallörtssläktet
Monotropa hypopitys  L. gransparris, tallört
Montia  L. strandlånkesläktet
Montia fontana  L. strandlånke
Montia lamprosperma  Cham.
Moraceae   mullbärsfamiljen
Morus alba  L. hvita mullbär
Morus nigra  L. svarta mullbär
Mulgedium  Cass. toltsläktet
Muscari  Mill. pärlhyacintsläktet
Muscari botryoides  (L.) Mill. pärlhyacint
Myosotis  L. förgätmigejsläktet
Myosotis arvensis  (L.) Hill åkerförgätmigej
Myosotis caespitosa  Schultz
Myosotis collina  Rchb., non Hoffm.
Myosotis discolor  Pers. brokförgätmigej
Myosotis intermedia  Link
Myosotis laxa ssp. caespitosa  (Schultz) Nordh. sumpförgätmigej
Myosotis ramosissima  Rochel backförgätmigej
Myosotis scorpioides  L. äkta förgätmigej
Myosotis silvatica  orth. var.
Myosotis stricta  Roem. & Schult. vårförgätmigej
Myosotis sylvatica  Hoffm. skogsförgätmigej
Myosotis versicolor  (Pers.) Sm.
Myosoton  Moench sprödarvssläktet
Myosoton aquaticum  (L.) Moench sprödarv
Myosurus  L. rått-tippsläktet
Myosurus minimus  L. rått-tippa
Myrica gale  L. pors
Myricaceae   porsfamiljen
Myricaria  Desv. klådrissläktet
Myricaria germanica  (L.) Desv. klådris, strandljung
Myriophyllum  L. vattenslingsläktet
Myriophyllum alterniflorum  DC. hårslinga
Myriophyllum spicatum  L. axslinga
Myriophyllum verticillatum  L. kransslinga
Myrrhis  Mill. körfvelsläktet
Myrrhis odorata  (L.) Scop. körfvel, spansk körfvel
Myrtillus  Drejer blåbärssläktet
Myrtillus nigra  orth. var.
Myrtillus uliginosa  (L.) Drejer
Najadaceae   natesärfsfamiljen
Najas  L. natesärfssläktet
Najas flexilis  (Willd.) Rostk. & W.L.E.Schmidt sjösärf
Najas marina  L. hafssärf
Narcissus poeticus  L. hvit narciss, narciss, pingstlilja
Narcissus pseudonarcissus  L. påsklilja
Nardus  L. staggsläktet
Nardus stricta  L. stagg
Narthecium  Huds. myrliljesläktet
Narthecium ossifragum  (L.) Huds. myrlilja
Nasturtium amphibium  (L.) R.Br.
Nasturtium aquaticum  Wahlenb. non Wallr.
Nasturtium armoracia  (L.) Fr.
Nasturtium officinale  R.Br. källkrasse
Nasturtium palustre  (L.) DC.
Nasturtium silvestre  orth. var.
Neotinea ustulata  (L.) R.M.Bateman & al. krutbrännare
Neottia cordata  (L.) Rich. spindelblomster
Neottia nidus-avis  (L.) Rich. nästrot
Neottia ovata  (L.) Bluff & Fingerh. tvåblad
Nepeta  L. kattmyntsläktet
Nepeta cataria  L. kattmynta
Neslia  Desv. korndådresläktet
Neslia paniculata  (L.) Desv. korndådra
Nicotiana  L. tobakssläktet
Nicotiana rustica  L. bondtobak
Nicotiana tabacum  L. tobak, virginiatobak
Nigella  L. svartkumminsläktet
Nigella damascena  L. jungfrun i det gröna
Nigella sativa  L. svartkummin
Nigritella  Rich. brunkullsläktet
Noccaea caerulescens  (J.Presl & C.Presl) F.K.Mey. backskärffrö
Noccaea perfoliata  (L.) Al-Shehbaz vårskärffrö
Nuphar  Sm. näckbladssläktet
Nuphar lutea  (L.) Sm. gul näckros
Nuphar luteum  orth. var.
Nuphar pumila  (Timm) DC. dvärgnäckros
Nuphar pumilum  orth. var.
Nymphaea alba  L. näckros, sydnäckros
Nymphaea alba ssp. candida  (C.Presl & J.Presl) Korsh. nordnäckros, näckros
Nymphaea alba f. rosea  (C.Hartm.) Svenss. röd näckros, röd sydnäckros
Nymphaea candida  C.Presl & J.Presl
Nymphaeaceae   näckrosfamiljen
Nymphoides  Ség. sjögullsläktet
Nymphoides peltata  (S.G.Gmel.) Kuntze sjögull
Obione  Gaertn. saltmållsläktet
Obione pedunculata  (L.) Moq.
Obione portulacoides  (L.) Moq.
Odontites  Ludw. rödkullsläktet
Odontites litoralis  (Fr.) Fr. strandkulla
Odontites rubra  orth. var.
Odontites simplex  (Hartm.) Krok
Odontites vulgaris  Moench rödkulla
Oenanthe  L. stäkresläktet
Oenanthe aquatica  (L.) Poir. stäkra
Oenanthe fistulosa  L. pipstäkra
Oenothera  L. gulltrafssläktet
Oenothera biennis  L. gulltraf
Oleaceae   olivfamiljen
Onagraceae   duntrafsfamiljen
Onobrychis  Mill. esparsettsläktet
Onobrychis viciifolia  Scop. esparsett
Ononis  L. puktörnsläktet
Ononis spinosa  L. busktörne
Ononis spinosa ssp. hircina  (Jacq.) Gams stallört
Ononis spinosa ssp. procurrens  (Wallr.) Briq. puktörne
Onopordum  L. ulltistelsläktet
Onopordum acanthium  L. tistelborre, ulltistel
Ophioglossaceae   låsgräsfamiljen
Ophioglossales  Link låsgräsormbunkar
Ophioglossum  L. ormtungsläktet
Ophrys  L. flugblomsläktet
Ophrys insectifera  L. flugblomster
Ophrys myodes  (L.) Jacq.
Orchidaceae   nyckelblomfamiljen
Orchis  L. nyckelblomsläktet
Orchis laxiflora  auct. non Lam.
Orchis mascula  (L.) L. Sankt Pers nycklar
Orchis militaris  L. johannisnycklar
Orchis traunsteineri  Rchb.
Origanum  L. mejramssläktet
Origanum majorana  L. mejram
Origanum vulgare  L. konig
Ornithogalum nutans  L. aftonstjärnor
Ornithogalum umbellatum  L. morgonstjärnor
Ornithopus  L. klovickersläktet
Ornithopus perpusillus  L. klovicker
Orobanchaceae   snyltrotsfamiljen
Orobanche  L. snyltrotssläktet
Orobanche elatior  Sutton klintsnyltrot
Orobanche epithymum  DC.
Orobanche major  L.
Orobanche pallidiflora  Wimm. & Grab.
Orobanche reticulata  Wallr. tistelsnyltrot
Orobus  L. gökmatssläktet
Orthilia secunda  (L.) House björkvintergröna
Oryza  L. rissläktet
Oryza clandestina  (Weber) Asch.
Osmunda  L. kungsbräkensläktet
Osmunda regalis  L. kungsbräken, safsa
Osmundaceae   kungsbräkenfamiljen
Oxalidaceae   harsyrfamiljen
Oxalis  L. harsyrsläktet
Oxalis acetosella  L. harsyra
Oxalis corniculata  L. brunsyra
Oxalis stricta  L. klöfversyra
Oxybasis glauca  (L.) S.Fuentes & al. blåmålla
Oxybasis rubra  (L.) S.Fuentes & al. rödmålla
Oxybasis urbica  (L.) S.Fuentes & al. bymålla
Oxycoccus  Hill tranbärssläktet
Oxycoccus microcarpus  Rupr.
Oxycoccus palustris  Pers.
Oxyria  Hill fjällsyrsläktet
Oxyria digyna  (L.) Hill fjällsyra
Oxytropis  DC. uddkölssläktet
Oxytropis campestris  (L.) DC. fältkloärt
Oxytropis lapponica  (Wahlenb.) J.Gay lappkloärt
Oxytropis pilosa  (L.) DC. luddkloärt
Paeonia officinalis  L. pion
Papaver argemone  L. spikvallmo
Papaver dubium  L. rågvallmo
Papaver radicatum  Rottb. fjällvallmo
Papaver rhoeas  L. kornvallmo
Papaver somniferum  L. opievallmo
Papaveraceae   vallmofamiljen
Parapholis  C.E.Hubb. ormaxsläktet
Parapholis strigosa  (Dumort.) C.E.Hubb. ormax
Paris quadrifolia  L. ormbär
Parnassia  L. slåtterblomsläktet
Parnassia palustris  L. slåtterblomma
Parthenocissus inserta  (A.Kern.) Fritsch vildvin
Pastinaca  L. palsternacksläktet
Pastinaca sativa  L. palsternacka
Pedicularis  L. spirsläktet
Pedicularis flammea  L. brandspira
Pedicularis hirsuta  L. polarspira
Pedicularis lapponica  L. lappspira
Pedicularis oederi  Vahl jämtlandsspira
Pedicularis palustris  L. kärrspira
Pedicularis sceptrum-carolinum  L. kung Karls spira
Pedicularis sylvatica  L. granspira
Peplis  L. rödlånkesläktet
Persicaria amphibia  (L.) Gray grodpilört
Persicaria foliosa  (H.Lindb.) Kitag. finnpilört
Persicaria hydropiper  (L.) Spach bitterblad, jungfrutvål
Persicaria lapathifolia ssp. lapathifolia   knutpilört
Persicaria maculosa  Gray mild pilört, åkerpilört
Persicaria minor  (Huds.) Opiz småpilört
Petasites  Mill. skråpsläktet
Petasites albus  (L.) Gaertn. hvitskråp
Petasites frigidus  (L.) Fr. fjellskråp, fjällskråp
Petasites hybridus  (L.) P.Gaertn. & al. pestilensrot
Petasites officinalis  Moench
Petasites spurius  (Retz.) Rchb. spjutskråp
Petrorhagia  (Ser.) Link hylsnejliksläktet
Petroselinum  Hill persiljesläktet
Petroselinum crispum  (Mill.) Fuss persilja
Petroselinum sativum  Hoffm.
Peucedanum  L. mossrotsläktet
Peucedanum oreoselinum  (L.) Moench backsilja
Peucedanum ostruthium  (L.) W.D.J.Koch mästerrot
Peucedanum palustre  (L.) Moench mossrot
Phaca  L. fjällvickersläktet
Phaca frigida  L.
Phaca penduliflora  (Lam.) Dusén
Phalaris  L. kanariegrässläktet, rörflenssläktet
Phalaris arundinacea  L. rörflen
Phalaris arundinacea 'Picta'   randgräs
Phalaris canariensis  L. kanariegräs
Phaseolus  L. bönsläktet
Phaseolus coccineus  L. rosenböna
Phaseolus nanus  auct. non L.
Phaseolus vulgaris  L. störböna
Phaseolus vulgaris var. nanus  G.Martens krypböna
Phedimus spurius  (M.Bieb.) 't Hart graffetblad
Phegopteris alpestris  (Hoppe) Mett.
Phegopteris connectilis  (Michx.) Watt hultbräken
Phegopteris dryopteris  (L.) Fée
Phegopteris polypodioides  Fée
Phegopteris robertiana  (Hoffm.) Asch.
Philadelphus  L. schersminsläktet
Philadelphus coronarius  L. schersmin
Phippsia algida  (Sol.) R.Br. snögräs
Phleum  L. kampegrässläktet
Phleum alpinum  L. fjällkampe
Phleum arenarium  L. sandkampe
Phleum phleoides  (L.) H.Karst. flenkampe
Phleum pratense  L. timotej, ängskampe
Phragmites  Adans. vass-släktet
Phragmites australis  (Cav.) Steud. bladvass, vass
Phragmites communis  Trin.
Phyllodoce  Salisb. lappljungssläktet
Phyllodoce caerulea  (L.) Bab. lappljung
Picea abies  (L.) H.Karst. gran, vanlig gran
Picea abies f. viminalis  (Alstr.) Lindm. slokgran
Picea abies f. virgata  (Jacques) Rehder ormgran
Picea alba  (Münchh.) Link
Picea glauca  (Moench) Voss kanadagran
Picris  L. bittermjölkesläktet
Picris hieracioides  L. bittermjölke
Pilosella aurantiaca  (L.) F.W.Schultz & Sch.Bip. rödfibla
Pilosella caespitosa  (Dumort.) P.D.Sell & C.West ängsfibla
Pilosella lactucella  (Wallr.) P.D.Sell & C.West reffibla
Pilosella officinarum  F.W.Schultz & Sch.Bip. gråfibla
Pilularia  L. klotgrässläktet
Pilularia globulifera  L. klotgräs
Pimpinella  L. anissläktet
Pimpinella magna  L.
Pimpinella major  Huds. lundanis
Pimpinella saxifraga  L. backanis, bockrot
Pinaceae   tallfamiljen
Pinguicula  L. tätörtssläktet
Pinguicula alpina  L. fjälltätört
Pinguicula villosa  L. dvärgtätört
Pinguicula vulgaris  L. tätört, vanlig tätört
Pinus cembra  L. brödtall, cembratall
Pinus laricio  auct. non Poir.
Pinus montana  Mill.
Pinus mugo  Turra bergtall, dvärgtall
Pinus nigra  J.F.Arnold svarttall
Pinus strobus  L. weymuthstall
Pinus sylvestris  L. fur, tall, vanlig tall
Pinus sylvestris f. lapponica  (Hartm.) auct.
Pinus sylvestris var. lapponica  Hartm. lapptall
Pisum  L. ärtsläktet
Pisum arvense  L. gråärt
Pisum sativum  L. ärt
Plantaginaceae   grobladsfamiljen, lejongapsfamiljen
Plantago coronopus  L. kråksutt
Plantago lanceolata  L. spetsgroblad
Plantago major  L. groblad, stort groblad
Plantago maritima  L. sutt
Plantago media  L. kämpar
Plantago minor  Fr.
Plantago tenuiflora  Waldst. & Kit. dvärgsutt
Plantago uniflora  L. strandpryl
Platanthera bifolia  (L.) Rich. nattviol, äkta nattviol
Platanthera chlorantha  (Custer) Rchb. gulgrön nattviol
Platanthera obtusata  auct. non (Pursh) Lindl.
Platanthera oligantha  Turcz. enbladig nattviol
Pleurospermum  Hoffm. pipfloksläktet
Pleurospermum austriacum  (L.) Hoffm. pipfloka
Plumbaginaceae   marrispfamiljen
Poa  L. ängsgröesläktet
Poa alpina  L. fjällgröe
Poa annua  L. hvitgröe
Poa arctica  R.Br. polargröe
Poa bulbosa  L. knölgröe
Poa cenisia  auct. non All.
Poa chaixii  Vill. parkgröe
Poa compressa  L. berggröe
Poa flexuosa  Sm. vekgröe
Poa glauca  Vahl blågröe
Poa hybrida  auct. non Gaudin
Poa laxa  auct. non Haenke
Poa nemoralis  L. lundgröe
Poa palustris  L. sumpgröe
Poa pratensis  L. ängsgröe
Poa remota  Forselles storgröe
Poa trivialis  L. betesgröe
Poaceae   gräsfamiljen
Polemoniaceae   blågullfamiljen
Polemonium  L. blågullsläktet
Polemonium caeruleum  L. blågull
Polygala  L. jungfrulinsläktet
Polygala amarella  Crantz rosettjungfrulin
Polygala comosa  Schkuhr toppjungfrulin
Polygala vulgaris  L. jungfrulin, vanligt jungfrulin
Polygalaceae   jungfrulinfamiljen
Polygonaceae   slideknäfamiljen
Polygonatum multiflorum  (L.) All. storrams
Polygonatum odoratum  (Mill.) Druce geterams Salomos sigill
Polygonatum verticillatum  (L.) All. kransrams
Polygonum aviculare  L. sensu lato trampgräs
Polygonum biforme  Wahlenb.
Polygonum foliosum  H.Lindb.
Polygonum minus  Huds.
Polygonum nodosum  Pers.
Polypodiaceae   bräkenfamiljen
Polypodium  L. stensötsläktet
Polypodium vulgare  L. stensöta
Polystichum  Roth taggbräkensläktet
Polystichum aculeatum  (L.) Roth uddbräken
Polystichum braunii  (Spenn.) Fée skuggbräken
Polystichum cristatum  (L.) Roth
Polystichum dilatatum  (Hoffm.) Schumach.
Polystichum filix-mas  (L.) Roth
Polystichum lonchitis  (L.) Roth taggbräken
Polystichum montanum  (Vogler) Roth
Polystichum spinulosum  (O.F.Müll.) DC.
Polystichum thelypteris  (L.) Roth
Populus alba  L. silfverpoppel
Populus balsamifera  L. balsampoppel
Populus candicans  auct. non Aiton
Populus x jackii  Sarg. ontariepoppel
Populus laurifolia  Ledeb. lagerpoppel
Populus nigra  L. svartpoppel
Populus nigra 'Italica'   pyramidpoppel
Populus pyramidalis  Rozier
Populus tremula  L. asp
Portulacaceae   portlakfamiljen
Potamogeton acutifolius  Link spetsnate
Potamogeton alpinus  Balb. rödnate
Potamogeton berchtoldii  Fieber dvärgnate
Potamogeton coloratus  Hornem. torfnate
Potamogeton compressus  L. bandnate
Potamogeton crispus  L. krusnate
Potamogeton densus  L.
Potamogeton friesii  Rupr. uddnate
Potamogeton gramineus  L. gräsnate
Potamogeton lucens  L. grofnate
Potamogeton mucronatus  Sond.
Potamogeton natans  L. gäddnate
Potamogeton obtusifolius  Mert. & W.D.J.Koch trubbnate
Potamogeton pectinatus  L.
Potamogeton perfoliatus  L. ålnate
Potamogeton polygonifolius  Pourr. bäcknate
Potamogeton praelongus  Wulfen långnate
Potamogeton pusillus  auct. non L.
Potamogeton rutilus  Wolfg. styfnate
Potamogeton trichoides  Cham. & Schltdl. trådnate
Potamogeton vaginatus  Turcz.
Potamogeton zosterifolius  Schumach.
Potamogetonaceae   natefamiljen
Potentilla  L. fingerörtssläktet
Potentilla argentea  L. femfingerört, silfverfingerört
Potentilla crantzii  (Crantz) Fritsch vårfingerört
Potentilla erecta  (L.) Raeusch. blodrot
Potentilla fragariastrum  Pers.
Potentilla heptaphylla  L. luddfingerört
Potentilla minor  Gilib.
Potentilla multifida  L. mångfingerört
Potentilla nivea  L. lappfingerört
Potentilla norvegica  L. norsk fingerört
Potentilla opaca  L.
Potentilla reptans  L. reffingerört
Potentilla sterilis  (L.) Garcke smultronfingerört
Potentilla thuringiaca  Link tysk fingerört
Potentilla verna  auct. non L.
Potentilla verna  L. småfingerört
Primula  L. gullvifsläktet
Primula auricula  hort. non L.
Primula elatior  (L.) Hill trädgårdsvifva
Primula farinosa  L. majvifva
Primula nutans  Georgi strandvifva
Primula x pubescens  Tausch aurikel
Primula scandinavica  Bruun skotsk vifva
Primula scotica  auct. non Hook.
Primula stricta  Hornem. fjällvifva
Primula veris  L. gullvifva, oxlägg
Primula vulgaris  Huds. jordvifva
Primulaceae   hvifveväxter, vivväxter
Prunella  L. brunörtssläktet
Prunella grandiflora  (L.) Scholler praktbrunört
Prunella vulgaris  L. brunört, vanlig brunört
Prunus  L. slånsläktet
Prunus avium  L. fågelbär
Prunus avium var. duracina  (L.) L.
Prunus avium ssp. duracina  (L.) Schübl. & G.Martens bigarrå
Prunus cerasus  L. körsbär, morell
Prunus domestica  L. plommon
Prunus domestica ssp. insititia  (L.) Poir. krikon
Prunus padus  L. hägg
Prunus spinosa  L. slån
Prunus tenella  Batsch dvärgmandel
Pseudognaphalium luteoalbum  (L.) Hilliard & B.L.Burtt hvitnoppa
Pseudorchis albida  (L.) Á.Löve & D.Löve klubbsporre
Pteridium  Scop. örnbräkensläktet
Pteridium aquilinum  (L.) Kuhn örnbräken
Pteris aquilina  L.
Puccinellia distans  (Jacq.) Parl. saltgröe
Puccinellia maritima  (Huds.) Parl. strandgröe
Pulicaria vulgaris  Gaertn. loppört
Pulmonaria  L. lungörtssläktet
Pulmonaria angustifolia  L. smalbladig lungört
Pulmonaria obscura  Dumort. lungört, vanlig lungört
Pulmonaria officinalis  auct. non L.
Pulsatilla  Mill. backsippsläktet
Pulsatilla patens  (L.) Mill. nipsippa
Pulsatilla pratensis  (L.) Mill. fältsippa
Pulsatilla vernalis  (L.) Mill. mosippa
Pulsatilla vulgaris  Mill. backsippa
Pyrola  L. vintergrönsläktet
Pyrola chlorantha  Sw. grönblommig vintergröna
Pyrola media  Sw. klockvintergröna
Pyrola minor  L. småvintergröna
Pyrola rotundifolia  L. storvintergröna
Pyrolaceae   vintergrönfamiljen
Pyrus  L. päronsläktet
Pyrus communis  L. päron, päronträd
Pyrus malus  L.
Quercus petraea  (Matt.) Liebl. vinterek
Quercus robur  L. sommarek
Quercus sessiliflora  Salisb.
Radiola  Hill. dvärglinsläktet
Radiola linoides  Roth dvärglin
Ranunculaceae   smörblomväxter
Ranunculus  L. smörblomsläktet
Ranunculus aconitifolius  auct. non L.
Ranunculus acris  L. smörblomma, solöga, vanlig smörblomma
Ranunculus aquatilis var. diffusus  With. småblommig grodmöja
Ranunculus arvensis  L. åkersmörblomma
Ranunculus auricomus  L. sensu lato majsmörblomma
Ranunculus bulbosus  L. knölsmörblomma
Ranunculus cassubicus  auct. non L.
Ranunculus elatior  Fr. lundsmörblomma
Ranunculus flammula  L. ältgräs, ältöga
Ranunculus glacialis  L. månöga, renblomma
Ranunculus hederaceus  L. murgrönsnate
Ranunculus hyperboreus  Rottb. jordsmörblomma
Ranunculus illyricus  L. ullsmörblomma
Ranunculus lingua  L. åmöga
Ranunculus nivalis  L. fjällsmörblomma
Ranunculus ophioglossifolius  Vill. gottlandsöga
Ranunculus peltatus ssp. baudotii  (Godr.) C.D.K.Cook hvitstjälksnate, östersjögrodnate
Ranunculus platanifolius  L. stjärnöga
Ranunculus polyanthemos  L. backsmörblomma
Ranunculus pygmaeus  Wahlenb. dvärgsmörblomma
Ranunculus repens  L. refsmörblomma
Ranunculus reptans  L. krypöga
Ranunculus sardous  Crantz sydsmörblomma
Ranunculus sceleratus  L. vattensmörblomma
Ranunculus sulphureus  Sol. polarsmörblomma
Raphanus  L. rättiksläktet
Raphanus maritimus  Sm.
Raphanus raphanistrum  L. åkerrättika
Raphanus raphanistrum ssp. landra  (DC.) Bonnier & Layens strandrättika
Raphanus sativus var. niger  (Mill.) J.Kern.
Raphanus sativus var. radicula  Pers.
Raphanus sativus Rädisa-Gruppen   rädisa
Raphanus sativus Rättika-Gruppen   rättika, trädgårdsrättika
Reseda  L. resedasläktet
Reseda lutea  L. gulreseda
Reseda luteola  L. vau
Reseda odorata  L. luktreseda, reseda
Resedaceae   resedafamiljen
Rhamnaceae   brakvedsfamiljen
Rhamnus cathartica  L. vägtorn
Rheum rhabarbarum  L. matrabarber, rabarber
Rheum rhaponticum  auct. non L.
Rhinanthus angustifolius  C.C.Gmel. stor höskallra
Rhinanthus major  auct. non L.
Rhinanthus minor  L. liten höskallra
Rhodiola  L. rosenrotssläktet
Rhodiola rosea  L. rosenrot
Rhododendron  L. alprossläktet
Rhododendron lapponicum  (L.) Wahlenb. fjällros
Rhododendrum  orth. var.
Rhynchospora  Vahl myragssläktet
Rhynchospora alba  (L.) Vahl hvitag, myrag
Rhynchospora fusca  (L.) W.T.Aiton brunag
Ribes alpinum  L. måbär
Ribes aureum  Pursh gullribs
Ribes grossularia  L.
Ribes nigrum  L. svarta vinbär
Ribes rubrum  L. röda vinbär
Ribes sanguineum  Pursh rosenribs
Ribes uva-crispa  L. krusbär, stickelbär
Robinia  L. ärträdssläktet
Robinia pseudacacia  orth. var.
Robinia pseudoacacia  L. akacieärtträd
Rorippa amphibia  (L.) Besser vattensenap
Rorippa palustris  (L.) Besser sumpsenap
Rorippa sylvestris  (L.) Besser strandsenap
Rosa  L. törnrossläktet
Rosa acicularis  Lindl. finnros
Rosa agrestis  auct. non Savi
Rosa x alba  L.
Rosa Alba-Gruppen   hvit törnros
Rosa canina  L. nypon, törne, vinternypon
Rosa canina ssp. dumetorum  (Thuill.) R.Keller & Gams backnypon
Rosa Centifolia Muscosa-Gruppen   mossros
Rosa cinnamomea  L. 1759
Rosa coriifolia  Fr. stennypon
Rosa dumalis  Bechst. grånypon, grönnypon
Rosa dumetorum  Thuill.
Rosa eglanteria  auct. non L.
Rosa gallica  L. törnros
Rosa glauca  Loisel. non Pourr.
Rosa glauca  Pourr. rödbladsros
Rosa inodora  Fr. västkustnypon
Rosa lutea  Mill.
Rosa majalis  Herrm. kanelros
Rosa marginata  Wallr. ryssros
Rosa mollis  Sm.
Rosa muscosa  Mill.
Rosa pimpinellifolia  L.
Rosa pomifera  Herrm.
Rosa rubiginosa  L. luktnypon, ängeltorn
Rosa rubrifolia  Vill.
Rosa sherardii  Davies luddnypon
Rosa spinosissima  L. pimpinellros
Rosa tomentosa  auct. non Sm.
Rosa villosa  L. äpplenypon
Rosa villosa ssp. mollis  (Sm.) R.Keller & Gams sommarnypon
Rosa virens  (Wahlenb.) Almq.
Rosaceae   törnrosfamiljen
Rubiaceae   mårfamiljen
Rubus arcticus  L. åkerbär
Rubus caesius  L. blåhallon
Rubus chamaemorus  L. hjortron
Rubus fruticosus  L. sensu lato björnbär, björnhallon
Rubus idaeus  L. hallon
Rubus odoratus  L. rosenhallon
Rubus saxatilis  L. jungfrubär, stenhallon
Rudbeckia  L. rudbecksörtssläktet
Rudbeckia hirta  L. sträf rudbecksört
Rumex  L. syrsläktet
Rumex acetosa  L. ängssyra
Rumex acetosella  L. bergsyra, kråksyra
Rumex aquaticus  L. hästskräppa
Rumex aucriculatus  (Wallr.) Murb.
Rumex conglomeratus  Murray skånsk skräppa
Rumex crispus  L. krusskräppa
Rumex domesticus  Hartm.
Rumex x heterophyllus  Schultz storskräppa
Rumex hydrolapathum  Huds. vattenskräppa
Rumex limosus  auct. non Thuill.
Rumex longifolius  DC. gårdsskräppa
Rumex maritimus  L. strandskräppa
Rumex x maximus  Schreb. non C.C.Gmel.
Rumex obtusifolius  L. tomtskräppa
Rumex palustris  Sm. sumpskräppa
Rumex patientia  L. patientia
Rumex sanguineus var. viridis  (Sibth.) W.D.J.Koch skogsskräppa
Rumex scutatus  L. sköldsyra
Rumex thyrsiflorus  Fingerh. stor ängssyra
Ruppia  L. hårnatesläktet
Ruppia maritima  L. hårnate
Sabulina rubella  (Wahlenb.) Dillenb. & Kadereit rödnörel
Sabulina stricta  (Sw.) Rchb. raknörel
Sabulina viscosa  (Schreb.) Rchb. sandnörel
Sagina  L. smånarvssläktet
Sagina apetala  auct. non Ard.
Sagina apetala  Ard. fältnarv
Sagina ciliata  Fr.
Sagina intermedia  Fenzl
Sagina linnaei  C.Presl
Sagina maritima  Don strandnarv
Sagina micropetala  Rauschert hårnarv
Sagina nivalis  (Lindblom) Fr. lappnarv, snönarv
Sagina nodosa  L. knutnarv
Sagina procumbens  L. krypnarv
Sagina saginoides  (L.) H.Karst. fjällnarv
Sagina subulata  (Sw.) C.Presl sylnarv
Sagittaria natans  Pall. trubbpilblad
Sagittaria sagittifolia  L. pilblad, skäkteblad
Sagittaria sagittifolia var. natans  (Pall.) auct.
Salicaceae   pilväxter
Salicornia europaea  L. glasört
Salicornia herbacea  (L.) L.
Salix alba  L. hvitpil
Salix arbuscula  L. dvärgträdsvide
Salix aurita  L. bindvide
Salix caprea  L. sälg
Salix cinerea  L. gråvide
Salix daphnoides  Vill. daggvide
Salix x fragilis  L. skörpil
Salix glauca  L. ripvide
Salix hastata  L. blekvide
Salix herbacea  L. dvärgvide
Salix lanata  L. ullvide
Salix lapponum  L. lappvide
Salix myrsinifolia  Salisb. svartvide
Salix myrsinites  L. vintervide
Salix myrtilloides  L. odonvide
Salix nigricans  Sm.
Salix pentandra  L. jolster
Salix phylicifolia  L. grönvide
Salix polaris  Wahlenb. polarvide
Salix purpurea  L. rödvide
Salix repens  L. krypvide
Salix reticulata  L. nätådrigt vide
Salix triandra  L. mandelpil
Salix vagans  Andersson pro parte
Salix viminalis  L. korgvide
Salsola kali  L. sodaört
Salvia  L. salviesläktet
Salvia officinalis  L. trädgårdssalvia
Salvia pratensis  L. ängssalvia
Salvia verticillata  L. kranssalvia
Salviniales  Bartl. vattenormbunkar
Sambucus  L. hyllsläktet
Sambucus ebulus  L. sommarhyll
Sambucus nigra  L. fläder, hyll
Sambucus racemosa  L. drufhyll
Samolus  L. bungesläktet
Samolus valerandi  L. bunge
Sanguisorba  L. pimpinellsläktet
Sanguisorba minor  Scop. pimpinell
Sanguisorba officinalis  L. blodtopp
Sanicula  L. sårläksläktet
Sanicula europaea  L. sårläka
Santalaceae   spindelörtsfamiljen
Saponaria officinalis  L. såpnejlika
Sarothamnus  Wimm. har-rissläktet
Satureja  L. safversläktet
Satureja hortensis  L. kyndel, safver
Saussurea  DC. fjällskärsläktet
Saussurea alpina  (L.) DC. fjällskära
Saxifraga  L. stenbräcksläktet
Saxifraga adscendens  L. klippbräcka
Saxifraga aizoides  L. gullbräcka
Saxifraga caespitosa  orth. var.
Saxifraga cernua  L. groddbräcka
Saxifraga cespitosa  L. tufbräcka
Saxifraga cotyledon  L. fjällbrud
Saxifraga granulata  L. mandelblomma, stenbräcka
Saxifraga hieraciifolia  Willd. axbräcka
Saxifraga hirculus  L. myrbräcka
Saxifraga nivalis  L. fjällbräcka
Saxifraga oppositifolia  L. purpurbräcka
Saxifraga rivularis  L. snöbräcka
Saxifraga stellaris  L. stjärnbräcka
Saxifraga tridactylites  L. grusbräcka
Saxifragaceae   stenbräckfamiljen
Scabiosa  L. väddsläktet
Scabiosa canescens  Waldst. & Kit. luktvädd
Scabiosa columbaria  L. fältvädd
Scabiosa suaveolens  DC.
Scandix  L. nålkörfvelsläktet
Scandix pecten  orth. var.
Scandix pecten-veneris  L. nålkörfvel
Scheuchzeria palustris  L. kallgräs
Schoenoplectus lacustris  (L.) Palla kolvass, sjösäf
Schoenoplectus tabernaemontani  (C.C.Gmel.) Palla blåsäf
Schoenus  L. knappagssläktet
Schoenus ferrugineus  L. axag
Schoenus nigricans  L. knappag
Scirpus cespitosus  L.
Scirpus compressus  (L.) Pers.
Scirpus parvulus  Roem. & Schult.
Scirpus pauciflorus  Lightf.
Scirpus radicans  Schkuhr bågsäf
Scirpus rufus  (Huds.) Schrad.
Scirpus setaceus  L.
Scirpus silvaticus  orth. var.
Scirpus sylvaticus  L. skogssäf
Scleranthus annuus  L. grönknavel, tandknavel
Scleranthus perennis  L. hvitknavel
Scolochloa  Link vass-svingelsläktet
Scolochloa festucacea  (Willd.) Link vass-svingel
Scolopendrium  Adans. hjorttungsläktet
Scorzonera  L. kornfiblesläktet
Scorzonera hispanica  L. svartrot
Scorzonera humilis  L. kornfibla, svinrot
Scorzoneroides autumnalis  (L.) Moench höstfibla
Scrophularia  L. flenörtssläktet
Scrophularia nodosa  L. torsflenört, vanlig flenört
Scrophularia vernalis  L. vårflenört
Scutellaria  L. frossörtssläktet
Scutellaria galericulata  L. frossört, vanlig frossört
Scutellaria hastifolia  L. toppfrossört
Sedum  L. fetknoppssläktet
Sedum acre  L. fetknopp
Sedum album  L. hälleknopp
Sedum anglicum  Huds. bohusknopp
Sedum annuum  L. småknopp
Sedum purpureum  (L.) Schult.
Sedum rupestre  L. bergknopp
Sedum sexangulare  L. kantknopp
Sedum spurium  M.Bieb.
Sedum telephium  L.
Sedum villosum  L. klibbknopp
Selaginella  P.Beauv. mosslummersläktet
Selaginella selaginoides  (L.) Schrank & Mart. dvärglummer
Selaginellaceae   mosslummerfamiljen
Selinum  L. krusfrösläktet
Selinum carvifolia  (L.) L. krusfrö
Selinum venosum  (Hoffm.) Prantl
Sempervivum  L. taklökssläktet
Sempervivum tectorum  L. taklök
Senecio  L. korsörtssläktet
Senecio silvaticus  orth. var.
Senecio sylvaticus  L. bergkorsört
Senecio vernalis  Waldst. & Kit. vårkorsört
Senecio viscosus  L. klibbkorsört
Senecio vulgaris  L. korsört, vanlig korsört
Serratula  L. ängsskärsläktet
Serratula tinctoria  L. ängsskära
Seseli  L. säfferotssläktet
Seseli libanotis  (L.) W.D.J.Koch säfferot
Sesleria  Scop. älfäxingsläktet
Sesleria uliginosa  Opiz älfäxing
Setaria  P.Beauv. grönhirssläktet
Setaria verticillata  (L.) P.Beauv. sträfhirs
Setaria viridis  (L.) P.Beauv. grönhirs, hundhirs
Sherardia  L. blåmadresläktet
Sherardia arvensis  L. blåmadra
Sibbaldia  L. fjällklöfversläktet
Sibbaldia procumbens  L. fjällklöfver
Sieglingia decumbens  (L.) Bernh.
Silaum  Mill. ängssticksläktet
Silaum silaus  (L.) Schinz & Thell. ängssticka
Silaus  Bernh.
Silaus pratensis  Besser
Silene acaulis  (L.) Jacq. fjällglim
Silene dichotoma  Ehrh. klynneglim
Silene dioica  (L.) Clairv. rödblära
Silene gallica  L. åkerglim
Silene involucrata ssp. tenella  (Tolm.) Bocquet polarklätt
Silene latifolia ssp. alba  (Mill.) Greuter & Burdet hvitblära
Silene noctiflora  L. nattglim
Silene nutans  L. backglim
Silene uniflora  Roth strandtarald
Silene wahlbergella  Chowdhuri fjällklätt
Silene venosa  Asch.
Silene viscosa  (L.) Pers. klibbglim
Silene vulgaris  (Moench) Garcke tarald
Sinapis alba  L. hvitsenap
Sinapis arvensis  L. åkersenap
Sisymbrium  L. vägsenapssläktet
Sisymbrium altissimum  L. hamnsenap
Sisymbrium irio  L. glattbladig vägsenap
Sisymbrium loeselii  L. borstsenap
Sisymbrium officinale  (L.) Scop. vanlig vägsenap, vägsenap
Sium  L. märkesläktet
Sium angustifolium  L.
Sium latifolium  L. vattenmärke
Solanaceae   bolmörtsfamiljen
Solanum  L. potatissläktet
Solanum dulcamara  L. besksöta, kvesved
Solanum nigrum  L. nattskatta
Solanum tuberosum  L. potatis
Solidago  L. gullrissläktet
Solidago virgaurea  L. gullris
Sonchus  L. mjölktistelsläktet
Sonchus arvensis  L. fettistel
Sonchus asper  (L.) Hill svintistel
Sonchus oleraceus  L. mjölktistel
Sonchus palustris  L. gåstistel
Sorbus  L. oxelsläktet
Sorbus aria  (L.) Crantz hvitoxel
Sorbus aucuparia  L. rönn
Sorbus fennica  (Kalm) Fr.
Sorbus hybrida  L. rönnoxel
Sorbus intermedia  (Ehrh.) Pers. oxel, vanlig oxel
Sorbus suecica  (L.) Krok & Almq.
Sparganiaceae   igelknoppsfamiljen
Sparganium affine  Schnizl.
Sparganium angustifolium  Michx. plattbladig igelknopp
Sparganium emersum  Rehmann ogrenad igelknopp
Sparganium erectum  L. grenigelknopp, pölvass
Sparganium glomeratum  (Beurl.) Beurl. gyttrad igelknopp
Sparganium gramineum  Georgi flotagräs
Sparganium minimum  (L.) Fr.
Sparganium natans  Fr. non L.
Sparganium natans  L. dvärgigelknopp
Sparganium ramosum  Huds.
Sparganium simplex  Huds.
Spergula arvensis  L. åkerspergel
Spergula arvensis var. maxima  (Weihe) Mert. & W.D.J.Koch
Spergula arvensis ssp. maxima  (Weihe) O.Schwartz storspergel
Spergula arvensis var. sativa  Mert. & W.D.J.Koch
Spergula arvensis ssp. sativa  (Mert. & W.D.J.Koch) Celak. foderspergel
Spergula morisonii  Boreau vårspergel
Spergularia  (Pers.) J.Presl & C.Presl rödnarvssläktet
Spergularia canina  (Leffler) Leffler
Spergularia marina  auct. non (L.) Besser
Spergularia media  (L.) C.Presl saltnarv
Spergularia rubra  (L.) J.Presl & C.Presl rödnarv
Spergularia salina  J.Presl & C.Presl hundnarv
Spinacia  L. spenatsläktet
Spinacia oleracea  L. spenat
Spiraea chamaedryfolia  L. kvastspirea
Spiraea salicifolia  L. häckspirea
Spirobassia  Freitag & G.Kadereit luddmållsläktet
Spirodela polyrrhiza  (L.) Schleid. storandmat
Stachys  L. sysksläktet
Stachys affinis  Bunge koregi
Stachys arvensis  (L.) L. åkersyska
Stachys palustris  L. knölsyska
Stachys sieboldii  Miq.
Stachys sylvatica  L. stinksyska
Stachys tuberifera  Naudin
Statice  L.
Statice  auct. non L.
Stellaria  L. stjärnblomsläktet
Stellaria alpestris  auct. non Fr.
Stellaria alsine  Grimm källarv
Stellaria apetala  auct. non Ucria
Stellaria borealis  Bigelow norrlandsarv
Stellaria crassifolia  Ehrh. sumparv
Stellaria graminea  L. grässtjärnblomma
Stellaria holostea  L. buskstjärnblomma
Stellaria longifolia  Willd. skogsarv
Stellaria media  (L.) Vill. nata, våtarv
Stellaria nemorum  L. lundstjärnblomma
Stellaria pallida  (Dumort.) Crép. blekarv
Stellaria palustris  Hoffm. kärrstjärnblomma
Stellaria uliginosa  Murray
Stipa  L. fjädergrässläktet
Stipa pennata  L. fjädergräs
Stratiotes  L. vattenaloesläktet
Stratiotes aloides  L. dyborre, vattenaloe
Struthiopteris  Willd. non Scop.
Struthiopteris germanica  Willd.
Stuckenia filiformis  (Pers.) Börner hafsnate
Stuckenia pectinata  (L.) Börner borstnate
Stuckenia vaginata  (Turcz.) Holub slidnate
Suaeda maritima  (L.) Dumort. saltört
Subularia  L. sylörtssläktet
Subularia aquatica  L. sylört
Succisa pratensis  Moench ängsvädd
Symphoricarpos albus ssp. laevigatus  (Fernald) Hultén snöbär
Symphyotrichum x salignum  (Willd.) G.L.Nesom hvitaster
Symphytum  L. vallörtssläktet
Symphytum asperum  Lepech. fodervallört
Symphytum officinale  L. låg vallört, vallört
Symphytum orientale  auct. non L.
Symphytum x uplandicum  Nyman rysk vallört
Syringa  L. syrensläktet
Syringa x chinensis  Willd. hybridsyren
Syringa josikaea  Rchb. ungersk syren
Syringa x persica  L. persisk syren
Syringa vulgaris  L. syren
Tamaricaceae   klådrisfamiljen
Tanacetum  L. renfansläktet
Tanacetum balsamita  L. luktsalvia
Tanacetum parthenium  (L.) Sch.Bip. mattram
Tanacetum vulgare  L. renfana
Taraxacum  F.H.Wigg. maskrossläktet
Taraxacum officinale  Weber sensu lato maskros, vanlig maskros
Taxaceae   idgransfamiljen
Taxus  L. idgranssläktet
Taxus baccata  L. idgran
Teesdalia  R.Br. sandkrassesläktet
Teesdalia nudicaulis  (L.) R.Br. sandkrasse
Tephroseris  Rchb. nocksläktet
Tephroseris integrifolia  (L.) Holub fältnocka
Tephroseris palustris  (L.) Fourr. kärrnocka
Tetragonolobus  Scop. klöfverärtssläktet
Tetragonolobus siliquosus  Roth
Teucrium  L. löksugsläktet
Teucrium scordium  L. löksuga, röd löksuga
Teucrium scorodonia  L. blek löksuga
Thalictrum  L. ängsrutsläktet
Thalictrum alpinum  L. fjällruta
Thalictrum aquilegiifolium  L. aklejruta
Thalictrum flavum  L. ängsruta
Thalictrum kochii  Fr.
Thalictrum minus  auct. non L.
Thalictrum minus  L. stor kustruta
Thalictrum minus ssp. arenarium  (Butcher) A.R.Clapham kustruta
Thalictrum simplex  L. backruta
Thelypteris limbosperma  (All.) H.P.Fuchs bergbräken
Thelypteris palustris  Schott kärrbräken
Thinopyrum junceiforme  (Á.Löve & D.Löve) Á.Löve strandhvete
Thlaspi  L. skärffrösläktet
Thlaspi alpestre  L. non Jacq.
Thlaspi arvense  L. penninggräs, skärffrö
Thymelaeaceae   tibastfamiljen
Thymus  L. timjanssläktet
Thymus chamaedrys  Fr.
Thymus serpyllum  L. backtimjan
Thymus vulgaris  L. kryddtimjan, timjan
Tilia cordata  Mill. lind, skogslind
Tilia europaea  auct. non L.
Tilia x europaea  L. parklind
Tilia platyphylla  orth. var.
Tilia platyphyllos  Scop. bohuslind
Tilia x vulgaris  Hayne
Tiliaceae   lindfamiljen
Tillaea  L. fyrlingsläktet
Tillaea aquatica  L.
Tofieldia calyculata  (L.) Wahlenb. kärrlilja
Tofieldia palustris  auct. non Huds.
Tofieldia pusilla  (Michx.) Pers. björnbrodd
Torilis  Adans. rödflokssläktet
Torilis anthriscus  (L.) C.C.Gmel.
Torilis japonica  (Houtt.) DC. rödfloka
Tragopogon  L. hafverrotssläktet
Tragopogon crocifolius  L. gottlandshafverrot
Tragopogon porrifolius  L. odlad hafverrot
Tragopogon pratensis  L. ängshafverrot
Trapa  L. sjönötssläktet
Trapa natans  L. sjönöt, vattennöt
Trichophorum alpinum  (L.) Pers. snip
Trichophorum cespitosum  (L.) Hartm. myrsäf, ramme
Trientalis  L. dufkullsläktet
Trientalis europaea  L. dufkulla, sjustjärna
Trifolium  L. klöfversläktet
Trifolium agrarium  L.
Trifolium alpestre  L. stenklöfver
Trifolium arvense  L. harklöfver
Trifolium aureum  Pollich gullklöfver
Trifolium campestre  Schreb. liggklöfver
Trifolium dubium  Sibth. trådklöfver
Trifolium filiforme  auct. non L.
Trifolium fragiferum  L. blåsklöfver
Trifolium hybridum  L. alsikeklöfver
Trifolium incarnatum  L. blodklöfver
Trifolium medium  L. skogsklöfver
Trifolium montanum  L. backklöfver
Trifolium pratense  L. rödklöfver, rödväppling
Trifolium procumbens  L.
Trifolium repens  L. hvitväppling
Trifolium spadiceum  L. brunklöfver
Trifolium striatum  L. strimklöfver
Triglochin maritima  L. hafssälting
Triglochin palustris  L. kärrsälting
Trigonella caerulea  (L.) Ser. blå sötväppling
Tripleurospermum maritimum ssp. inodorum  (L.) Appleq. baldersbrå
Tripolium pannonicum ssp. tripolium  (L.) Greuter strandaster, strandkil
Trisetum  Pers. gulhafresläktet
Trisetum flavescens  (L.) P.Beauv. gulhafre
Trisetum spicatum  (L.) K.Richt. axtåtel
Trisetum subalpestre  (Hartm.) Neuman hvenhafre
Trisetum subspicatum  (L.) P.Beauv.
Triticum  L. hvetesläktet
Triticum aestivum  L. hvete, vanligt hvete
Triticum aestivum Compactum-Gruppen   kubbhvete
Triticum compactum  Host
Triticum junceum  auct. non L.
Triticum violaceum  auct. non Hornem.
Trollius  L. smörbollssläktet
Trollius europaeus  L. daldocka, smörboll
Tropaeolaceae   indiankrassefamiljen
Tropaeolum  L. indiankrassesläktet
Tropaeolum majus  L. indiankrasse
Tulipa gesneriana  L. trädgårdstulpan, tulpan
Tulipa silvestris  orth. var.
Tulipa sylvestris  L. vildtulpan
Tunica prolifera  (L.) Scop.
Turritis  L. rockentrafssläktet
Turritis glabra  L. rockentraf
Tussilago  L. hästhofssläktet
Tussilago farfara  L. hästhof
Typha  L. kaveldunssläktet
Typha angustifolia  L. smalkafveldun
Typha latifolia  L. bredkafveldun
Typhaceae   kafveldunsfamiljen
Ulex  L. ärttörnsläktet
Ulmaceae   almfamiljen
Ulmus campestris  auct. non L.
Ulmus glabra  Huds. alm, vanlig alm
Ulmus laevis  Pall. vresalm
Ulmus minor  Mill. lundalm
Ulmus montana  With.
Ulmus pedunculata  Foug.
Urtica dioica  L. brännässla
Urtica urens  L. etternässla
Urticaceae   nässelfamiljen
Utricularia  L. blåsörtssläktet
Utricularia australis  R.Br. glesbladig blåsört
Utricularia intermedia  Hayne mellanblåsört
Utricularia minor  L. liten blåsört
Utricularia neglecta  Lehm.
Utricularia vulgaris  L. kristallblad, stor blåsört
Vaccinium  L. lingonsläktet
Vaccinium microcarpum  (Rupr.) Schmalh. dvärgtranbär
Vaccinium myrtillus  L. blåbär
Vaccinium oxycoccos  L. tranbär, vanligt tranbär
Vaccinium uliginosum  L. odon
Vaccinium vitis-idaea  L. lingon
Wahlbergella  Fr. fjällklättssläktet
Wahlbergella affinis  (Fr.) Fr.
Wahlbergella apetala  (L.) Fr.
Vahlodea  Fr. lapptåtelsläktet
Vahlodea atropurpurea  (Wahlenb.) Hartm. lapptåtel
Valeriana dioica  L. småvänderot
Valeriana officinalis  L. vanlig vänderot, vänderot
Valerianaceae   vänderotsfamiljen
Valerianella  Mill. vårsallatssläktet
Valerianella locusta  (L.) Laterr. vårsallat
Valerianella rimosa  Bastard åkerklynne
Verbascum  L. kungsljussläktet
Verbascum densiflorum  Bertol. praktkungsljus
Verbascum lychnitis  L. grenkungsljus
Verbascum nigrum  L. grönkungsljus
Verbascum phlomoides  L. storblommigt kungsljus
Verbascum thapsiforme  Schrad.
Verbascum thapsus  L. kungsljus, vanligt kungsljus
Verbena  L. järnörtssläktet
Verbena officinalis  L. jernört, järnört
Verbenaceae   järnörtsfamiljen
Veronica agrestis  L. åkerärenpris
Veronica alpina  L. fjällärenpris
Veronica anagallis-aquatica  L. vattenärenpris
Veronica aquatica  Bernh.
Veronica arvensis  L. fältärenpris
Veronica beccabunga  L. bäckgröna
Veronica borealis  (Laest.) Neuman
Veronica catenata  Pennell smalbladig vattenärenpris
Veronica chamaedrys  L. teärenpris, ögon blå
Veronica fruticans  Jacq. klippärenpris
Veronica hederifolia  L. refärenpris
Veronica longifolia  L. strandärenpris
Veronica montana  L. skogsärenpris
Veronica officinalis  L. äkta ärenpris, ärenpris
Veronica opaca  Fr. mörk ärenpris
Veronica peregrina  L. flyttärenpris
Veronica persica  Poir. trädgårdsärenpris
Veronica polita  Fr. glansärenpris
Veronica scutellata  L. dyärenpris
Veronica serpyllifolia  L. majärenpris
Veronica serpyllifolia ssp. humifusa  (Dicks.) Syme nordärenpris
Veronica spicata  L. axärenpris
Veronica triphyllos  L. klibbärenpris
Veronica verna  L. vårärenpris
Viburnum lantana  L. parkolvon
Viburnum opulus  L. lundolvon, olvon
Viburnum opulus 'Roseum'   snöboll
Vicia  L. vickersläktet
Vicia angustifolia  L.
Vicia cassubica  L. backvicker
Vicia cracca  L. kråkvicker
Vicia dumetorum  L. buskvicker
Vicia faba  L. bondböna
Vicia hirsuta  (L.) Gray duflins
Vicia lathyroides  L. vårvicker
Vicia pisiformis  L. ärtvicker
Vicia sativa  L. fodervicker, vicker
Vicia sativa ssp. nigra  (L.) Ehrh. sommarvicker
Vicia sepium  L. häckvicker, tranvicker
Vicia silvatica  orth. var.
Vicia sylvatica  L. skogsvicker
Vicia tenuifolia  Roth luktvicker
Vicia tetrasperma  (L.) Schreb. sparflins
Vicia villosa  Roth luddvicker
Vinca  L. singrönssläktet
Vinca minor  L. singrön, trädgårdsvintergröna, vintergröna
Vincetoxicum  Wolf tulkörtssläktet
Viola  L. violsläktet
Viola alba  Besser silferviol
Viola arvensis  Murray åkerviol
Viola biflora  L. fjällviol
Viola canina  L. hundviol
Viola canina ssp. montana  (L.) Hartm. norrlandsviol
Viola collina  Besser bergviol
Viola elatior  Fr. storviol
Viola epipsila  Ledeb. mossviol
Viola hirta  L. buskviol
Viola mirabilis  L. underviol
Viola odorata  L. luktviol
Viola palustris  L. kärrviol
Viola pumila  Chaix dvärgviol
Viola reichenbachiana  Boreau skogsviol
Viola riviniana  Rchb. lundviol
Viola rupestris  F.W.Schmidt sandviol
Viola selkirkii  Goldie skuggviol
Viola silvestris  orth. var.
Viola stagnina  Kit. strandviol
Viola tricolor  L. styfmorsviol
Viola uliginosa  Besser sumpviol
Violaceae   violfamiljen
Viscaceae   mistelfamiljen
Viscum album  L. mistel
Vitaceae   vinfamiljen
Vitis  L. vinsläktet
Vitis vinifera  L. vin, vinranka
Woodsia alpina  (Bolton) Gray dvärgbräken
Woodsia glabella  Richardson polarbräken
Woodsia ilvensis  (L.) R.Br. hällebräken
Vulpia bromoides  (L.) Gray svanssvingel
Xanthium  L. gullfrösläktet
Xanthium spinosum  L. tistelgullfrö
Xanthium strumarium  L. färggullfrö, gullfrö
Zannichellia  L. hårsärfssläktet
Zannichellia palustris  L. mångfruktssärf
Zannichellia polycarpa  Rchb.
Zea mays  L. majs
Zostera marina  L. bandtång
Zostera noltii  Hornem. dvärgbandtång