Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Webbsida)
Botaniska trädgården i Uppsala 2011-: Växtdatabasen.
Uppsala univeristet, Uppsala

http://www.botan.uu.se/varavaxter/databasen.html


Kopplade växtnamn  [393]
 A   B   C   D   E   F   G   J   K   L   M   O   P   R   S   x   T   U   W   V 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Acer caudatum ssp. ukurunduense  (Trautv. & C.A.Mey.) A.E.Murray
Acer cissifolium  (Siebold & Zucc.) K.Koch
Acer davidii  Franch.
Acer miyabei  Maxim.
Acineta superba  (Kunth) Rchb.f.
Aerangis biloba  (Lindl.) Schltr.
Aerides odorata  Lour.
Agrimonia repens  L.
Alchemilla acutiloba  Opiz
Alchemilla baltica  Juz.
Alchemilla borealis  Juz.
Alchemilla epipsila  Juz.
Alchemilla faeroensis  (Lange) Buser
Alchemilla glabra  Neygenf.
Alchemilla glabricaulis  H.Lindb.
Alchemilla monticola  Opiz
Alchemilla murbeckiana  Buser
Alchemilla propinqua  Juz.
Alchemilla semidivisa  Ericsson
Alchemilla semilunaris  Alechin
Alchemilla subglobosa  C.G.Westerl.
Alisma wahlenbergii  (Holmb.) Juz.
Alopecurus arundinaceus  Poir.
Amelanchier x grandiflora 'Robin Hill'  
Andrachne colchica  Boiss.
Andrachne phyllanthoides  (Nutt.) Müll.Arg.
Antennaria alpina  (L.) Gaertn.
Antennaria alpina ssp. canescens  (Lange) Chmiel.
Aphanes arvensis  L.
Arabis planisiliqua  (Pers.) Rchb.
Ardisia elliptica  Thunb.
Arenaria ciliata  L.
Arenaria griffithii  Boiss.
Arenaria norvegica  Gunnerus
Arenaria procera  Spreng.
Arenaria procera ssp. glabra  (F.N.Williams) Holub
Arenaria purpurascens  DC.
Arenaria tetraquetra ssp. amabilis  (Bory) H.Lindb.
Arnica angustifolia  Vahl
Arnica lanceolata  Nutt.
Artemisia oelandica  (Besser) Krasch.
Berberis diaphana  Maxim.
Campanula collina ssp. sphaerocarpa  (Kolak.) Ogan.
Campanula glomerata ssp. farinosa  (Besser) Kirschl.
Campanula lanata  Friv.
Caragana aurantiaca  Koehne
Caragana camilli-schneideri  Kom.
Caragana erinacea  Kom.
Caragana microphylla  Lam.
Caragana pygmaea  (L.) DC.
Caragana ussuriensis  (Regel) Pojark.
Carex acuta  L.
Carex acutiformis  Ehrh.
Carex appropinquata  Schumach.
Carex aquatilis ssp. stans  (Drejer) Hultén
Carex arenaria  L.
Carex atherodes  Spreng.
Carex atrata  L.
Carex atrata ssp. aterrima  (Hoppe) Hartm.
Carex atrofusca  Schkuhr
Carex baldensis  L.
Carex bigelowii  Schwein.
Carex binervis  Sm.
Carex buxbaumii  Wahlenb.
Carex capillaris  L.
Carex capitata  L.
Carex chordorrhiza  L.f.
Carex elata ssp. omskiana  (Meinsh.) Jalas
Carex ferruginea  Scop.
Carex glacialis  Mack.
Carex grayi  J.Carey
Carex halophila  F.Nyl.
Carex hartmanii  Cajander
Carex maritima  Gunnerus
Carex muskingumensis  Schwein.
Carex nigra  (L.) Reichard
Carex nigra ssp. juncella  (Fr.) Lemke
Carex norvegica  Retz.
Carex obtusata  Lilj.
Carex ornithopoda  Willd.
Carex pallidula  Harmaja
Carex pediformis ssp. rhizoides  (Boott) H.Lindeb.
Carex plantaginea  Lam.
Carex pseudocyperus  L.
Carex punctata  Gaudin
Carex rariflora  (Wahlenb.) Sm.
Carex rhynchophysa  Fisch. & al.
Carex riparia  Curtis
Carex rupestris  All.
Carex saxatilis  L.
Carex umbrosa  Host
Carex viridula  Michx.
Centaurea phrygia ssp. pseudophrygia  (C.A.Mey.) Gugler
Centaurium erythraea  Rafn
Cerastium alpinum  L.
Cerastium alpinum ssp. glabratum  (Hartm.) Á.Löve & D.Löve
Cerastium alpinum ssp. lanatum  (Lam.) Asch. & Graebn.
Cerastium arvense  L.
Cerastium latifolium  L.
Cerastium nigrescens var. laxum  (Lindblom) Brysting & Elven
Cerastium uniflorum  Clairv.
Chaerophyllum aureum  L.
Chloranthus serratus  (Thunb.) Roem. & Schult.
Clidemia hirta  (L.) D.Don
Coptidium lapponicum  (L.) Rydb.
Coronilla vaginalis  Lam.
Corylus americana  Walter
Corylus chinensis  Franch.
Cotoneaster bullatus  Bois
Cotoneaster dielsianus  E.Pritz.
Cotoneaster foveolatus  Rehder & E.H.Wilson
Cotoneaster frigidus  Lindl.
Cotoneaster harrysmithii  Flinck & B.Hylmö
Cotoneaster hummelii  J.Fryer & B.Hylmö
Cotoneaster integerrimus  Medik.
Cotoneaster karatavicus  Pojark.
Cotoneaster kitaibelii  J.Fryer & B.Hylmö
Cotoneaster lucidus  Schltdl.
Cotoneaster multiflorus  Bunge
Cotoneaster niger  (Fr.) Fr.
Cotoneaster obscurus  Rehder & E.H.Wilson
Cotoneaster racemiflorus  (Desf.) Schltdl.
Cotoneaster roseus  Edgew.
Cotoneaster splendens  Flinck & B.Hylmö
Cotoneaster zabelii  C.K.Schneid.
Crataegus calpodendron  (Ehrh.) Medik.
Crepis pyrenaica  (L.) Greuter
Crepis terglouensis  (Hacq.) A.Kern.
Cruciata laevipes  Opiz
Cycas rumphii  Miq.
Cycas shanyaensis  G.A.Fu
Cycas tansachana  K.D.Hill & S.L.Yang
Cystopteris alpina  (Lam.) Desv.
Cystopteris montana  (Lam.) Desv.
Dactylorhiza purpurella  (T.Stephenson & T.A.Stephenson) Soó
Dasiphora davurica var. mandshurica  (Maxim.) Verloove & Lambinon
Dasiphora davurica var. veitchii  (E.H.Wilson) Jesson
Dianthus anatolicus  Boiss.
Dianthus brevicaulis  Fenzl
Dianthus caryophyllus (Chabaud-Gruppen) 'Avranchin'  
Dianthus caryophyllus (Chabaud-Gruppen) 'Benigna'  
Dianthus furcatus  Balb.
Dianthus giganteiformis ssp. pontederae  (A.Kern.) Soó
Dianthus hyssopifolius ssp. gallicus  (Pers.) M.Laínz & Muñoz Garm.
Dianthus nitidus  Waldst. & Kit.
Dianthus pavonius  Tausch
Dianthus petraeus  Waldst. & Kit.
Dianthus subacaulis ssp. brachyanthus  (Boiss.) P.Fourn.
Dianthus turkestanicus  Preobr.
Digitalis x sibirica  Lindl.
Diplazium sibiricum  (Kunze) Sa.Kurata
Draba alpina  L.
Draba cacuminum  E.Ekman
Draba daurica  DC.
Draba dovrensis  Fr.
Draba dubia  Suter
Draba glabella  Pursh
Draba incana  L.
Draba nivalis  Lilj.
Draba norvegica  Gunnerus
Draba subcapitata  Simmons
Dryas caucasica  Juz.
Drymocallis glandulosa  (Lindl.) Rydb.
Echium pininana  Webb & Berthel.
Elymus fibrosus  (Schrenk) Tzvelev
Elymus kronokensis ssp. subalpinus  (Neuman) Tzvelev
Epilobium komarovianum  H.Lév.
Epipremnum pinnatum  (L.) Engl.
Equisetum arvense x fluviatile  
Eremogone congesta  (Nutt.) Ikonn.
Eremogone kingii  (S.Watson) Ikonn.
Erigeron borealis  (Vierh.) Simmons
Erigeron pulchellus  Michx.
Eriophorum scheuchzeri  Hoppe
Erysimum witmannii  Zaw.
Festuca beckeri ssp. polesica  (Zapal.) Tzvelev
Fraxinus excelsior 'Westhof's Glorie'  
Fraxinus quadrangulata  Michx.
Galeopsis ladanum var. angustifolia  (Hoffm.) Wallr.
Galium glaucum  L.
Galium mollugo x verum  
Galium normanii  O.C.Dahl
Galium sterneri  Ehrend.
Galium sylvaticum  L.
Galium triflorum  Michx.
Gentiana acaulis  L.
Gentiana affinis  Griseb.
Gentiana andrewsii  Griseb.
Gentiana angustifolia  Vill.
Gentiana asclepiadea  L.
Gentiana corymbifera  Kirk
Gentiana cruciata  L.
Gentiana cruciata ssp. phlogifolia  (Schott & Kotschy) Tutin
Gentiana dahurica  Fisch.
Gentiana grandiflora  Laxm.
Gentiana kurroo  Royle
Gentiana lutea  L.
Gentiana lutea ssp. symphyandra  (Murb.) Hayek
Gentiana macrophylla var. fetisowii  (Regel & C.Winkl.) Ma & K.C.Hsia
Gentiana nivalis  L.
Gentiana paradoxa  Albov
Gentiana purdomii  C.Marquand
Gentianella detonsa  (Rottb.) G.Don
Geum x intermedium  Ehrh.
Gleditsia triacanthos 'Skyline'  
Glyceria notata  Chevall.
Gymnocarpium jessoense ssp. parvulum  Sarvela
Gymnospermium altaicum  (Pall.) Spach
Juncus arcticus  Willd.
Juncus articulatus var. hylandri  Hämet-Ahti
Juncus biglumis  L.
Juncus castaneus  Sm.
Juncus inflexus  L.
Juncus jacquinii  L.
Juncus trifidus  L.
Juncus triglumis  L.
Kobresia myosuroides  (Vill.) Fiori
Kobresia simpliciuscula  (Wahlenb.) Mack.
Koeleria crassipes  Lange
Koeleria pyramidata  (Lam.) P.Beauv.
Koeleria vallesiana  (Honck.) Schult.
Koelreuteria paniculata  Laxm.
Lamium garganicum  L.
Laserpitium halleri  Crantz
Leucanthemum atratum  (Jacq.) DC.
Ligusticum mutellina  (L.) Crantz
Ligustrum leucanthum  (S.Moore) P.S.Green
Ligustrum tschonoskii  Decne.
Ligustrum vulgare var. italicum 'Liga'  
Lonicera praeflorens  Batalin
Luzula parviflora  (Ehrh.) Desv.
Luzula spicata  (L.) DC.
Lychnis cognata  Maxim.
Lychnis sieboldii  Van Houtte
Lycopodium clavatum ssp. monostachyon  (Grev. & Hook.) Selander
Maianthemum canadense  Desf.
Maianthemum dilatatum  (Alph.Wood) A.Nelson & J.F Macbr.
Maianthemum x intermedium  Vorosch.
Mandragora autumnalis  Bertol
Melica picta  K.Koch
Minuartia austriaca  (Jacq.) Hayek
Minuartia biflora  (L.) Schinz & Thell.
Minuartia cherlerioides  (Hoppe) Bech.
Minuartia gerardii  (Willd.) Hayek
Minuartia graminifolia  (Ard.) Jáv.
Minuartia graminifolia ssp. clandestina  (Port.) Mattf.
Minuartia juniperina  (L.) Maire & Petitm.
Minuartia krascheninnikovii  Schischk.
Minuartia langii  (G.Reuss) Holub
Minuartia laricifolia  (L.) Schinz & Thell.
Minuartia laricifolia ssp. kitaibelii  (Nyman) Mattf.
Minuartia obtusiloba  (Rydb.) House
Minuartia recurva  (All.) Schinz & Thell.
Minuartia rubella  (Wahlenb.) Hiern
Minuartia sedoides  (L.) Hiern
Minuartia stellata  (E.D.Clarke) Maire & Petitm.
Minuartia stricta  (Sw.) Hiern
Minuartia verna  (L.) Hiern
Oenothera ammophila  Focke
Papaver amurense  Karrer
Periploca graeca  L.
Philadelphus coronarius 'Flore Pleno'  
Philadelphus hirsutus  Nutt.
Philadelphus inodorus  L.
Physocarpus amurensis  (Maxim.) Maxim.
Physocarpus capitatus  (Pursh) Kuntze
Physocarpus ribesifolius  Kom.
Poa alpina f. vivipara  (L.)
Polygala vulgaris  L.
Potamogeton lucens  L.
Potamogeton pusillus  L.
Potentilla alchemilloides  Lapeyr.
Potentilla astracanica  Jacq.
Potentilla nivea ssp. subquinata  (Lange) Hultén
Potentilla sterilis  (L.) Garcke
Potentilla subarenaria  Zimmeter
Pteroxygonum giraldii  Dammer & Diels
Ranunculus aduncus  Gren.
Ranunculus glacialis  L.
Ranunculus kochii  Ledeb.
Ranunculus lanuginosus  L.
Ranunculus millefoliatus  Vahl
Ranunculus monspeliacus  L.
Ranunculus paludosus  Poir.
Ranunculus pygmaeus  Wahlenb.
Ranunculus repens 'Hortensis'  
Ranunculus serbicus  Vis.
Rhaphidophora decursiva  (Roxb.) Schott
Ribes aureum var. villosum  DC.
Ribes cereum  Douglas
Ribes cynosbati  L.
Ribes emodense  Rehder
Ribes glandulosum  Grauer
Ribes hudsonianum var. petiolare  (Douglas) Jancz.
Ribes lacustre  (Pers.) Poir.
Ribes manshuricum  (Maxim.) Kom.
Ribes oxyacanthoides  L.
Ribes petraeum  Wulfen
Ribes spicatum ssp. lapponicum  Hyl.
Salix acutifolia 'Pendulifolia'  
Salix arbuscula  L.
Salix arctica  Pall. ishavsvide
Salix cordata  Michx.
Salix glabra  Scop.
Salix glauca  L.
Salix hastata 'Wehrhahnii'  
Salix hookeriana  Hook.
Salix lapponum  L.
Salix lindleyana  Andersson
Salix myrsinites  L.
Salix polaris  Wahlenb.
Salix repens ssp. arenaria  (L.) Hiitonen
Salix repens ssp. argentea  (Sm.) E.G. & A.Camus
Salix repens ssp. rosmarinifolia  (L.) Andersson
Salix x simulatrix  F.B.White
Salix x smithiana  Willd.
Saxifraga foliolosa  R.Br.
Scilla scilloides  (Lindl.) Druce
Scilla verna  Huds.
Scirpus sylvaticus  L.
Scolochloa festucacea  (Willd.) Link
Silene davidii  (Franch.) Oxelman & Lidén
Silene nutans var. infracta  (Waldst. & Kit.) Wahlenb.
Sisymbrium luteum  (Maxim.) O.E.Schulz
Sisymbrium strictissimum  L.
x Sorbaronia dippelii  (Zabel) C.K.Schneid.
x Sorbocotoneaster pozdnjakovii  Pojark.
x Sorbopyrus auricularis  (Knoop) C.K.Schneid.
Sorbus alnifolia  (Siebold & Zucc.) K.Koch
Sorbus amurensis  Koehne
Sorbus aria 'Gigantea'  
Sorbus aria 'Majestica'  
Sorbus x arnoldiana  Rehder
Sorbus aucuparia ssp. glabrata  (Wimm. & Grab.) Cajander
Sorbus aucuparia x hybrida  
Sorbus cashmiriana  Hedl.
Sorbus chamaemespilus  (L.) Crantz
Sorbus commixta  Hedl.
Sorbus commixta 'Carmencita'  
Sorbus commixta var. rufoferruginea  C.K.Schneid.
Sorbus danubialis  (Jáv.) Prodan
Sorbus x dissecta  auct.
Sorbus folgneri  (C.K.Schneid.) Rehder
Sorbus franconica  Düll
Sorbus graeca  (Spach) Schauer
Sorbus hybrida  L.
Sorbus incana  Hedl.
Sorbus japonica  (Decne.) Hedl.
Sorbus koehneana  C.K.Schneid.
Sorbus lancifolia  Hedl.
Sorbus latifolia  (Lam.) Pers.
Sorbus meinichii  (Lindeb.) Hedl.
Sorbus minima  (Ley) Hedl.
Sorbus neglecta  Hedl.
Sorbus obtusifolia  (DC.) Hedl.
Sorbus pohuashanensis  (Hance) Hedl.
Sorbus prattii  Koehne
Sorbus randaiensis  (Hayata) Koidz.
Sorbus rupicola  (Syme) Hedl.
Sorbus sambucifolia  (Cham. & Schltdl.) M.Roem.
Sorbus scopulina  Greene
Sorbus scopulina var. cascadensis  (G.N.Jones) C.L.Hitchc.
Sorbus sognensis  Sennikov & al.
Sorbus subpinnata  Hedl.
Sorbus subsimilis  Hedl.
Sorbus sudetica  (Tausch) Bluff et al.
Sorbus tianschanica  Rupr.
Sorbus torminalis  (L.) Crantz
Sorbus ulleungensis  Chin S.Chang
Stellaria hebecalyx  Fenzl kolastjärnblomma
Symphoricarpos occidentalis  Hook.
Thalictrum minus ssp. dunense  (Dumort.) Rouy & Foucaud
Thymus longicaulis  C.Presl
Thymus serpyllum ssp. tanaensis  (Hyl.) Jalas
Trichophorum alpinum  (L.) Pers.
Trisetum spicatum  (L.) K.Richt.
Turritis brassica  Leers
Ulmus davidiana var. japonica  (Rehder) Nakai
Ulmus macrocarpa  Hance
Ulmus parvifolia  Jacq.
Ulmus rubra  Muhl.
Weigela hortensis  (Siebold & Zucc.) K.Koch
Veronica bellidioides  L.
Viola collina  Besser
Viola rupestris ssp. relicta  Jalas
Viscaria asterias  (Griseb.) Frajman
Vitis amurensis  Rupr.
Vitis cinerea  (Engelm.) Millardet
Vitis coignetiae  Planch.
Vitis flexuosa  Thunb.
Vitis rupestris  Scheele
Vitis vulpina  L.
Woodsia polystichoides  Eaton