Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Småtryck/Broschyr)
Fries, E. 1859: Semina selecta e messe anni 1858 ab Horto Upsaliensi oblata.
Wahlström & c., Upsaliae


Kopplade växtnamn  [119]
 A   B   C   D   E   F   G   H   I   L   M   P   R   S 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Aegilops x speltiformis  Jord.
Agropyron pectinatum  (M.Bieb.) P.Beauv.
Agrostis elegans  Loisel.
Agrostis purpurea  Gaudin
Aira bottnica  Wahlenb.
Anchusa crispa  Viv.
Anchusa hispidissima  Lehm.
Andryala ragusina  L.
Arabis allionii  DC.
Arabis hirsuta  (L.) Scop.
Arabis muralis  Bertol. non Salisb.
Artemisia annua  L.
Artemisia gnaphalodes  Nutt.
Aster ibericus  Steven
Aster spectabilis  Aiton
Aster vimineus  Lam.
Asteriscus maritimus  (L.) Less.
Avena alba  Vahl
Avena ludoviciana  Durieu
Barbarea arcuata  (J.Presl & C.Presl) Rchb.
Barbarea plantaginea  DC.
Brassica cretica  Lam.
Brassica macrocarpa  Guss.
Brassica odorata  Steud.
Brassica schimperi  Boiss.
Brassica valentina  DC.
Bunias orientalis  L.
Campanula aggregata  Willd.
Campanula barbata  L.
Capsella procumbens  (L.) Fr.
Carex ampullacea  Gooden.
Carex extensa  Gooden.
Carex nutans  Host. non J.F.Gmel.
Carex punctata  Gaudin
Carex rariflora  (Wahlenb.) Sm.
Carex rotundata  Wahlenb.
Carex vesicaria  L.
Catabrosa aquatica  (L.) P.Beauv.
Cerastium pumilum  Curtis
Cerinthe cleiostoma  Boiss. & Sprun.
Chaerophyllum hirsutum  L.
Chaerophyllum villarsii  W.D.J.Koch
Chenopodium polyspermum  L.
Cinna arundinacea  L.
Cirsium anglicum  (Lam.) DC.
Colpodium latifolium  R.Br.
Conioselinum gmelinii  (Bray) Steud.
Dianthus banaticus  (Heuff.) Borbás
Dianthus campestris  M.Bieb.
Dianthus ciliatus  Guss.
Dianthus sanguineus  Vis.
Dianthus vaginatus  Chaix
Draba arabisans  Michx.
Dracocephalum canescens  L.
Dracocephalum peregrinum  L.
Dracocephalum thymiflorum  L.
Echium rosulatum  Lange
Eragrostis bahiensis  Schult.
Eragrostis cylindriflora  Hochst.
Eragrostis elegans  Nees
Eragrostis senegalensis  Nees
Erodium verbenifolium  Delile
Eruca orthosepala  (Lange) Lange
Erucaria aleppica  Gaertn.
Erysimum diffusum  Ehrh.
Erysimum longifolium  DC.
Erysimum rhaeticum  (Hornem.) DC.
Eupatorium serotinum  Michx.
Euphorbia aulacosperma  Boiss.
Euphorbia calyptrata  Coss. & Kralik
Euphorbia portlandica  L.
Euphorbia semiperfoliata  Viv.
Euphorbia undulata  M.Bieb.
Fumaria rostellata  Knaf
Galatella rigida  DC.
Galinsoga brachystephana  Regel
Galium capillipes  Rchb.
Galium laeve  Thuill.
Galium sylvaticum  L.
Galium trifidum  L.
Gentiana tenella  Rottb.
Gypsophila perfoliata  L.
Gypsophila rigida  L.
Heliophila linearis  (Thunb.) DC.
Hypericum pulchrum  L.
Isolepis holoschoenus var. romana  (L.) Roem. & Schult.
Linum angustifolium  Huds.
Lithospermum apulum  (L.) Vahl
Matthiola maderensis  Lowe
Melilotus ruthenicus  (M.Bieb.) Ser.
Panicum bellum  Steud.
Phlomis fruticosa  L.
Physalis minima  L.
Polygonum speciosum  Meisn.
Potentilla buccoana  Clementi
Potentilla gelida  C.A.Mey.
Ranunculus sulphureus  Sol.
Ranunculus trichophyllus  Chaix
Rubus discolor  Weihe & Nees
Rubus plicatus  Weihe & Nees
Rubus radula  Weihe
Rubus taeniarum  Lindeb.
Rumex aculeatus  L.
Rumex hydrolapathum  Huds.
Rumex obtusifolius  L.
Saxifraga crassifolia  L.
Saxifraga elatior  Mert. & W.D.J.Koch
Saxifraga sedoides  L.
Silaus besseri  DC.
Silene latifolia  Poir.
Silene longiflora  Ehrh.
Silene schafta  Hohen.
Silene vesiculifera  Boiss.
Sinapis geniculata  Desf.
Sisymbrium griffithianum  Boiss.
Sisymbrium junceum  M.Bieb.
Solanum nodiflorum  Jacq.
Spergula morisonii  Boreau
Stellaria humifusa  Rottb.