Sök referens:   Författare   Titel   År  

(Webbsida)
Karlsson, T. & Agestam, M. 2013: Checklista över Nordens kärlväxter – version 2014-07-05.

http://www.euphrasia.nu/checklista/


Kopplade växtnamn  [449]
 A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   R   S   T   U   V   W   X   Z 
Fullständigt namn Växtnamn Produktnamn Rollkoder
Acalypha australis  L. vimpelakalyfa
Achnatherum  P.Beauv. silvergrässläktet
Acmella oleracea  (L.) R.K.Jansen parakrasse
Acorales  Mart. kalmusordningen
Aegopodium  L. kirskålssläktet
Agastache urticifolia  (Benth.) Kuntze nässelisop
Agoseris  Raf. indianfibblor
Agrostis pourretii  Willd. blekven
Agrostis tenerrima  Trin. spädven
Ailanthus  Desf. gudaträdssläktet
Alchemilla faeroensis  (Lange) Buser färökåpa
Alchemilla faeroensis var. pumila  (Rostr.) Simmons liten färökåpa
Alchemilla rigida  Buser styvdaggkåpa
Alismatales  Bercht. & J.Presl svaltingordningen
Alopecurus  L. kavlen
Alopecurus magellanicus  Lam. polarkavle
Alopecurus rendlei  Eig pöskavle
Alsine tenuifolia  auct. non (L.) Crantz
Ambrosia psilostachya  DC. sträv ambrosia
Ammophila  Host sandrörssläktet
Anacardium  L. cashewsläktet
Anethum  L. dillsläktet
Anoda lanceolata  Hook. & Arn. spjutmalva
Anthemis arvensis ssp. incrassata  (Loisel.) Nyman klubbåkerkulla
Anthoxanthum  L. vårbroddssläktet
Anthoxanthum odoratum  L. sydvårbrodd
Antirrhinum  L. lejongapssläktet
Apiales  Nakai araliaordningen
Aquifoliales  Senft järneksordningen
Arabis hirsuta var. glabra  auct.
Arctagrostis  Griseb. ryssgrässläktet
Arctophila  (Rupr.) Andersson hänggrässläktet
Arctostaphylos  Adans. mjölonsläktet
Arctous  (A.Gray) Nied. ripbärssläktet
Arecales  Bromhead palmordningen
Armoracia  P.Gaertn. & al. pepparrötter
Arrhenatherum  P.Beauv. knylhavren
Artemisia integrifolia  L. bandgråbo
Asparagales  Link sparrisordningen
Asparagus densiflorus  (Kunth) Jessop natalsparris
Asterales  Link asterordningen
Asteriscus aquaticus  (L.) Less. liten strandstjärna
Athyriaceae   majbräkenväxter
Atriplex sibirica  L. nötmålla
Avena  L. havren
Avenella  Drejer kruståtlar
Avenella flexuosa  (L.) Drejer
Avenula  (Dumort.) Dumort. ängshavren
Bacopa  Aubl. tjockbladssläktet
Ballota nigra ssp. meridionalis  (Bég.) Bég.
Barbarea  W.T.Aiton gyllnar
Bartsia  L. svarthösläktet
Beckmannia  Host radgrässläktet
Betonica  L. betonikor
Blitum  L. fruktmållor
Blysmus  Schult. plattsävssläktet
Boechera  Á.Löve & D.Löve indiantrav
Boraginales  Bercht. & J.Presl förgätmigejordningen
Brassica  L. kålsläktet
Brassicales  Bromhead kålordningen
Briza  L. darrgrässläktet
Bromopsis ciliata  (L.) Holub
Bromus ciliatus  L. franslosta
Bromus pectinatus  Thunb. kamlosta
Buglossoides  Moench sminkrötter
Buglossoides arvensis var. coerulescens  (DC.) A.Hansen & Sunding
Butomus  L. blomvassläktet
Buxales  Reveal buxbomsordningen
Calamagrostis phragmitoides  Hartm.
Calepina  (Adans.) Belli nötsenaper
Calla  L. missnar
Calluna  Salisb. ljungsläktet
Campanula glomerata 'Superba'  Arends 1910 prakttoppklocka
Capsella  Medik. lommar
Capsicum  L. spanskpepparsläktet
Carex bebbii  (L.H.Bailey) Fernald kanadastarr
Carrichtera  DC. skedsenaper
Carthamus  L. safflorsläktet
Carum  L. kumminsläktet
Caryophyllales  Bercht. & J.Presl nejlikordningen
Cassiope  D.Don kantljungssläktet
Catabrosa  P.Beauv. källgrässläktet
Celastrales  Link benvedsordningen
Cenchrus  L. tagghirser
Cenolophium  W.D.J.Koch strandsiljor
Cenolophium denudatum  (Hornem.) Tutin flodsilja
Centaurea pulchella  Ledeb. skönklint
Centaurea virgata  Lam. risklint
Centaurea virgata ssp. squarrosa  (Boiss.) Gugler pysslingklint
Centaurium erythraea  Rafn bredarun
Cephalanthera lonchophyllum  auct. non (L.f.) Rchb.f.
Cephalaria syriaca  (L.) Roem. & Schult. syrisk jättevädd
Cephalaria transsylvanica  (L.) Roem. & Schult. rumänsk jättevädd
Cerastium dubium  (Bastard) Guépin kvarnarv
Ceratophyllales  Link särvordningen
Chaerophyllum hirsutum ssp. villarsii  (W.D.J.Koch) Arcang.
Chaerophyllum villarsii  W.D.J.Koch smal bergkörvel
Chaiturus  Willd. lejonhjärtstillor
Chamaemelum  Mill. romarkommomiller
Chamaenerion angustifolium  (L.) Scop. mjölke
Chenopodiastrum  S.Fuentes & al. vassmållor
Chenopodium purpurascens  Jacq. purpurmålla
Cinna  L. sötgrässläktet
Cladium  P.Browne agsläktet
Cleome  L. paradisblomstersläktet
Clinopodium graveolens  (M.Bieb.) Kuntze racketmynta
Cochlearia acaulis  Desf.
Coincya  Rouy lacksenaper
Coleostephus myconis  (L.) Rchb.f. stor dvärgkrage
Comastoma  (Wettst.) Toyok. lappgentianor
Commelinales  Dumort. himmelsblomsordningen
Coptidium  (Prantl) Rydb. lappranunkler
Cornales  Dumort. kornellordningen
Cota  J.Gay färgkullor
Cotula turbinata  L. morotskotula
Crepis  L. jämnfibblor
Crossosomatales  Reveal pimpernötsordningen
Crypsis  Aiton kurragömmagrässläktet
Crypsis aculeata  (L.) Aiton kurragömmagräs
Crypsis schoenoides  (L.) Lam. tittutgräs
Cucurbitales  Bercht. & J.Presl gurkordningen
Cuminum  L. spiskumminsläktet
Cupressales  Link cypressordningen
Cyclamen  L. cyklamensläktet
Cynosurus elegans  Desf. späd taggäxing
Cyperus congestus  Vahl gytterag
Cystopteridaceae   stenbräkenväxter
Cystopteris  Bernh. stenbräknar
Dactylis hispanica  Roth
Dactylis polygama  Horv.
Dactyloctenium  Willd. knapphirser
Dactylorhiza majalis ssp. elatior  (Fr.) M.Hedrén & H.A.Pedersen gotlandsnycklar
Dactylorhiza majalis ssp. lapponica  (Hartm.) H.Sund. sumpnycklar
Danthonia  DC. knägrässläktet
Daucus carota ssp. gummifer  (Syme) Hook.f. strandmorot
Daucus carota ssp. maximus  (Desf.) Ball jättemorot
Daucus carota ssp. sativus  (Hoffm.) Schübl. & G.Martens äkta morot
Descurainia incana  (Fisch. & C.A.Mey.) Dorn grått stillfrö
Descurainia pinnata  (Walter) Britton indianstillfrö
Descurainia richardsonii  O.E.Schulz T  V 
Dieffenbachia  Schott prickbladssläktet
Diervilla  Mill. getrissläktet
Digitaria  Haller fingerhirser
Dinebra  Jacq. julgransgrässläktet
Dioscoreales  R.Br. jamsordningen
Diplotaxis  DC. mursenaper
Dipsacales  Bercht. & J.Presl väddordningen
Draba cacuminum  E.Ekman blockdraba
Drymocallis  Rydb. trollsmultronsläktet
Drymochloa  Holub skogssvinglar
Drymochloa sylvatica  (Pollich) Holub
Dryopteris  Adans. lundbräkensläktet
Dysphania  R.Br. doftmållor
Dysphania ambrosioides  (L.) Mosyakin & Clemants dieselmålla
Echinochloa  P.Beauv. hönshirser
Eleusine  Gaertn. gåshirser
Eleusine coracana  (L.) Gaertn. korakan
Elymus kronokensis  (Kom.) Tzvelev
Elymus kronokensis ssp. subalpinus  (Neuman) Tzvelev stor fjällelm
Elytrigia  Desv. kvickrötter
Empetrum  L. kråkbärssläktet
Equisetales  Bercht. & J.Presl fräkenordningen
Eragrostis  Wolf kärleksgrässläktet
Eragrostis parviflora  (R.Br.) Trin. småblommigt kärleksgräs
Eragrostis virescens  J.Presl argentinskt kärleksgräs
Erica  L. klockljungssläktet
Ericales  Bercht. & J.Presl ljungordningen
Erigeron glabellus  Nutt. vallbinka
Eriophorum  L. ängsullssläktet
Eriophyllum  Lag. ullbladssläktet
Erucastrum  (DC.) C.Presl kålsenaper
Erysimum marschallianum  M.Bieb. hårdkårel
Erysimum strictum  P.Gaertn. & al.
Erythranthe x maculosa  (T.Moore) Mabb. tuvgyckelblomma
Euonymus  L. benvedssläktet
Euphorbia nutans  Lag. snedtörel
Eurybia  (Cass.) Cass. skogsastrar
Euthamia  (Nutt.) Cass. kvastgullrissläktet
Euthamia graminifolia  (L.) Nutt. kvastgullris
Eutrochium  Raf. rosenflocklar
Fabales  Bromhead ärtordningen
Fagales  Engl. bokordningen
Falcaria  Fabr. skärbladssläktet
Fargesia  Franch. bergbambusläktet
Ficaria  Guett. svalörter
Filipendula  Mill. älggrässläktet
Foeniculum  Mill. fänkålssläktet
Fragaria  L. smultronsläktet
Frangula  Mill. brakvedssläktet
Gagea x pomeranica  R.Ruthe pommersk vårlök
Gaillardia  Foug. kokardblomstersläktet
Galanthus x valentinei  Beck hybridsnödroppe
Galatella  (Cass.) Cass. prickastrar
Garryales  Lindl. garryaordningen
Gastridium  P.Beauv. gnetgrässläktet
Gaudinia  P.Beauv. axhavren
Gentianales  Bercht. & J.Presl gentianaordningen
Gentianopsis  Ma strandgentianor
Geraniales  Bercht. & J.Presl näveordningen
Geum  L. nejlikrotssläktet
Ginkgoales  Gorozh. ginkgoordningen
Glandora  D.C.Thomas & al. bergstenfrön
Glyceria  R.Br. glycerior
Gunnerales  Reveal gunneraordningen
Gymnadenia runei  (Teppner & E.Klein) Ericsson brudkulla
Halerpestes  Greene bohusranunkler
Halesia  L. snödroppsträdssläktet
Hammarbya  Kuntze myggblomstersläktet
Harrimanella  Coville mossljungssläktet
Harrimanella hypnoides  (L.) Coville
Helenium amarum  (Raf.) H.Rock sommarsolbrud
Helenium aromaticum  (Hook.) L.H.Bailey äppelsolbrud
Helianthemum nummularium ssp. pyrenaicum  (Janch.) Schinz & Thell. röd solvända
Helichrysum  Mill. hedblomstersläktet
Helminthotheca  Vaill. lyktfibblor
Herminium  L. honungsblomstersläktet
Heterotheca  Cass. kamferörter
Hieracium grandidens  Dahlst. praktfibbla
Hieracium nemorivagum  Boreau
Hieracium plumbeum  Blytt & Fr. blyfibbla
Hieracium pulmonarioides  Vill.
Hirschfeldia  Moench gråsenaper
Holcus  L. mjuktåtlar
Hordelymus  (K.Jess.) Harz skogskornssläktet
Hordeum  L. kornsläktet
Humulus  L. humlesläktet
Hydrocharis  L. dybladssläktet
Hydrocotyle  L. spikbladssläktet
Hydrophyllum  L. indiankålssläktet
Indigofera  L. indigosläktet
Ipomoea cairica  (L.) Sweet kairopraktvinda
Isoetales  Prantl braxengräsordningen
Isolepis  R.Br. borstsävssläktet
Iva annua  L. axiva
Jacobaea  Mill. ståndser
Jaltomata  Schltdl. jaltomator
Jasione  L. blåmunkssläktet
Kali soda  Moench non (L.) Scop.
Kali tragus  (L.) Scop.
Kickxia commutata  (Rchb.) R.M.Fritsch styv spjutsporre
Koelreuteria  Laxm. kinesträdssläktet
Lachnagrostis filiformis  (G.Forst.) Trin. plymven
Lachnagrostis lachnantha  (Nees) Rúgolo & A.M.Molina afrikaven
Lagoecia  L. klotkumminsläktet
Lamiales  Bromhead plisterordningen
Lamiastrum galeobdolon ssp. montanum  (Pers.) Ehrend. & Polatschek
Lamium galeobdolon ssp. montanum  (Pers.) Hayek berggulplister
Lapsana  L. harkålssläktet
Lathyrus gorgoni  Parl. brandvial
Laurales  Bercht. & J.Presl lagerordningen
Leersia  Sw. vildrissläktet
Lemna  L. andmatssläktet
Lemna japonica  Landolt japansk andmat
Leymus  Hochst. strandrågssläktet
Ligularia  Cass. klippståndser
Liliales  Perleb liljeordningen
Linum  L. linsläktet
Lipandra  Moq. fiskmållor
Liriodendron  L. tulpanträdssläktet
Logfia arvensis  (L.) Holub pysslingullörter
Lonas  Adans. kransgullssläktet
Luzula divulgata  Kirschner backfryle
Lychnis  L. gökblomstersläktet
Lycianthes  (Dunal) Hassl. himmelsögon
Lycopodiales  Bercht. & J.Presl lummerordningen
Lycopodium zeilleri  (Rouy) Greuter & Burdet mellanlummer
Lythrum  L. fackelblomstersläktet
Magnoliales  Bercht. & J.Presl magnoliaordningen
Maianthemum  F.H.Wigg. ekorrbärssläktet
Malaxis  Sw. knottblomstersläktet
Malpighiales  Bercht. & J.Presl malpigiaordningen
Malva thuringiaca ssp. ambigua  (DC.) Valdés spetsmalva
Malvales  Bercht. & J.Presl malvaordningen
Medicago littoralis  Loisel. mattlusern
Medicago murex  Willd. klotlusern
Medicago rigidula  (L.) All. styvlusern
Mercurialis ovata  Sternb. & Hoppe rundbingel
Microthlaspi  F.K.Mey. vårskärvfrön
Milium  L. hässlebroddssläktet
Moricandia  DC. blåsenaper
Muhlenbergia  Schreb. muhlygräs
Muhlenbergia mexicana  (L.) Trin. mexikanskt muhlygräs
Myrica  L. porssläktet
Myricaria  Desv. klådrissläktet
Myrtales  Bercht. & J.Presl myrtenordningen
Narcissus pseudonarcissus  L. liten påsklilja
Narcissus pseudonarcissus ssp. major  (Curtis) Baker stor påsklilja
Nardus  L. staggar
Nassella  (Trin.) E.Desv. nassellor
Nemophila  Nutt. kärleksblomstersläktet
Neotinea  Rchb.f. tätnycklar
Nepeta nervosa  Benth. axnepeta
Nepeta nuda  L. stäppnepeta
Nepeta subsessilis  Maxim. skuggnepeta
Nicotiana  L. tobakssläktet
Noccaea  Moench backskärvfrön
Nymphaeales  Bercht. & J.Presl näckrosordningen
Nymphoides  Ség. sjögullssläktet
Oenanthe crocata  L. saffransstäkra
Oenothera  L. nattljussläktet
Onopordum tauricum  Willd. klibbig ulltistel
Ophioglossales  Link låsbräkenordningen
Oryza  L. rissläktet
Osmundales  Link safsaordningen
Oxalidales  Bercht. & J.Presl harsyreordningen
Oxybasis  Kar. & Kir. flottmållor
Panicum  L. vipphirser
Paris  L. ormbärssläktet
Parthenocissus  Planch. vildvinssläktet
Paspalum  L. tvillinghirser
Phalaris  L. flenar
Phippsia algida  (Sol.) R.Br. lappsnögräs
Phleum paniculatum  Huds. stentimotej
Phleum subulatum  (Savi) Asch. & Graebn. smaltimotej
Phlomoides tuberosa  (L.) Moench
Phragmites  Adans. vassläktet
Phyllodoce  Salisb. lappljungssläktet
Physalis minima  L. småblommig lyktört
Physalis pubescens  L. dunlyktört
Phytolacca  L. kermesbärssläktet
Picris rhagadioloides  (L.) Desf. sprengerfibbla
Pilosella hyperborea  (Fr.) F.W.Schultz & Sch.Bip. sydbergsfibbla
Pinales  Gorozh. tallordningen
Piperales  Bercht. & J.Presl pepparordningen
Piptatherum  P.Beauv. risvensläktet
Plantago patagonica  Jacq. luddkämpar
Plantago rugelii  Decne. vallkämpar
Platanthera oligantha  Turcz. lappfela
Pleioblastus  Nakai grenbambu
Poales  Small gräsordningen
Polanisia  Raf. morrhårsblomstersläktet
Polemonium  L. blågullssläktet
Polygala  L. jungfrulinsläktet
Polypodiales  Link stensöteordningen
Polypogon  Desf. skäggrässläktet
Potentilla incana  G.Gaertn. & al. gråfingerört
Proboscidea  Schmidel bockhornssläktet
Proteales  Bercht. & J.Presl proteaordningen
Pseudosasa  Nakai splitcanebambusläktet
Puccinellia  Parl. saltgrässläktet
Puccinellia capillaris  (Lilj.) Jansen kustsaltgräs
Puccinellia festuciformis  (Host) Parl. strävt saltgräs
Pyrus  L. päronsläktet
Radiola  Hill. dvärglinssläktet
Ranunculales  Bercht. & J.Presl ranunkelordningen
Rapistrum  Crantz stäppsenaper
Reynoutria  Houtt. jättesliden
Rhaponticum repens  (L.) Hidalgo hinnklint
Rheum  L. rabarbersläktet
Rhinanthus osiliensis  (Ronniger & Saarsoo) Vassilcz. öselskallra
Ribes glandulosum  Grauer dvärgrips
Rosa tomentosa  auct. non Sm.
Rosa virens  (Wahlenb.) Almq.
Rosales  Bercht. & J.Presl rosordningen
Rostraria  Trin. borstäxingar
Rostraria cristata  (L.) Tzvelev borstäxing
Rubrivena  M.Král syrensliden
Rubus affinis  auct. non Weihe & Nees
Rubus arrhenii  (Lange) Lange arrheniusbjörnbär
Rubus drejeri  Lange drejerbjörnbär
Rubus echinatus  Lindl. engelskt björnbär
Rubus egregius  Focke praktbjörnbär
Rubus fabrimontanus  (Sprib.) Sprib. uddbjörnbär
Rubus gelertii  Frid. Gelerts björnbär
Rubus gillotii  Boulay franskt björnbär
Rubus montanus  Lej. bergbjörnbär
Rubus rudis  Weihe strävbjörnbär
Rubus silvaticus  Weihe & Nees kilbjörnbär
Ruppiaceae   natingväxter
Sagittaria  L. pilbladssläktet
Salvia guaranitica  Benth. paranasalvia
Salvia roemeriana  Scheele karminsalvia
Salviniales  Bartl. simbräkenordningen
Santalales  Bercht. & J.Presl sandelträdsordningen
Sanvitalia  Lam. husarknappssläktet
Sapindales  Bercht. & J.Presl kinesträdsordningen
Sasa  Makino & Shibata sasabambu
Saxifragales  Bercht. & J.Presl stenbräckeordningen
Schedonorus arundinaceus  (Schreb.) Dumort.
Schedonorus giganteus  (L.) Holub
Schedonorus pratensis  (Huds.) P.Beauv.
Scheuchzeria  L. kallgrässläktet
Schismus  P.Beauv. fransgrässläktet
Schismus barbatus  (L.) Thell. fransgräs
Schizanthus  Ruiz & Pav. fjärilsblomsterssläktet
Schoenoplectus  (Rchb.) Palla sävsläktet
Schoenus  L. axagssläktet
Scirpoides  Ség. klotsävssläktet
Scirpus  L. skogssävssläktet
Scolochloa  Link kasgrässläktet
Scorzoneroides  Moench höstfibblor
Scutellaria scordiifolia  Schrank sibirisk frossört
Secale  L. rågsläktet
Selaginellales  Prantl mosslummerordningen
Senna marilandica  (L.) Link amerikansk senna
Senna obtusifolia  (L.) H.S.Irwin & Barneby sojasenna
Setaria  P.Beauv. kolvhirser
Sibbaldianthe  Juz. spetsfingerörter
Sinapis  L. senaper
Sison  L. höstpersiljor
Sisymbrium  L. gatsenaper
Solanales  Bercht. & J.Presl potatisordningen
Solanum physalifolium var. nitidibaccatum  (Bitter) Edmonds
Solidago  L. gullrissläktet
Sorbus x dissecta  auct.
Sparganium emersum  Rehmann gles igelknopp
Spiranthes  Rich. skruvaxsläktet
Spirobassia  Freitag & G.Kadereit luddmållor
Spirodela  Schleid. storandmatssläktet
Sporobolus  R.Br. droppgräs
Stipa  L. fjädergrässläktet
Stipa capillata  L. finbladigt fjädergräs
Stuckenia  Börner snärpnatar
Symphoricarpos  Duhamel snöbärssläktet
Symphyotrichum  Nees höstastrar
Taeniatherum  Nevski medusagrässläktet
Tagetes  L. sammetsblomstersläktet
Teloxys  Moq. renlavsmållor
Thermopsis lupinoides  (L.) Link japansk lupinväppling
Tinantia  Scheidw. änketårssläktet
Tolpis umbellata  Bertol. blek skäggfibbla
Tragus  Haller piprensargrässläktet
Trichophorum  Pers. tuvsävssläktet
Trifolium cernuum  Brot. nickklöver
Trifolium lappaceum  L. kardborrsklöver
Trifolium leucanthum  M.Bieb. bollklöver
Trigonella procumbens  (Besser) Rchb. vildblåväppling
Trisetaria panicea  (Lam.) Paunero tofshavre
Trisetum  Pers. glanshavren
Turritis  L. rockentravar
Typha laxmannii  Lepech. kanelkaveldun
Urochloa  P.Beauv. leverhirser
Vaccinium  L. odonsläktet
Valeriana montana  L. bergvänderot
Viburnum  L. olvonsläktet
Vicia disperma  DC. mesvicker
Wisteria  Nutt. blåregnssläktet
Vitales  Bercht. & J.Presl vinordningen
Vitis  L. vinsläktet
Vitis vinifera  L. vin
Vulpia fasciculata  (Forssk.) Fritsch fjädersvingel
Vulpia geniculata  (L.) Link stor rävsvingel
Vulpia ligustica  (All.) Link italiensk rävsvingel
Xeranthemum  L. pappersblomstersläktet
Zamioculcas zamiifolia  (Lodd.) Engl. garderobsblomma
Zingiberales  Griseb. ingefärsordningen
Zizania  L. indianrissläktet
Zostera  L. bandtångssläktet
Zygophyllales  Link pockenholtsordningen